Реката Амазон

Меандри

Една од најпознатите реки во светот затоа што е најголема и главна река во Јужна Америка е Река Амазон. Причината поради која е најголемата река во светот е тоа што носи повеќе вода отколку Нил, Јангце и Мисисипи заедно. Бидејќи е толку моќна река и со толку голем хидрографски слив, таа го храни целиот регион и илјадниците видови живи суштества од кои многу од нив сè уште не се класифицирани.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, геологија и формирање на реката Амазон.

клучните карактеристики

Реката Амазон

Тоа е река која се наоѓа во Јужна Америка и нејзината главна вода е свежа. Тече од Андите во Перу, каде топената вода ја храни оваа река висина од скоро 6.000 метри. Оваа река тече низ целиот регион до Бразил, каде што веќе се влева во атлантски океан. Може да се каже дека хидрографскиот слив на оваа река е поголем од која било друга река. Има димензии од 7 милиони квадратни километри. Тоа е, хидрографскиот слив на реката Амазон опфаќа 40% од целата територија на Јужна Америка.

За време на целото патување, тој поминува низ делови од Бразил, Боливија, Колумбија, Еквадор, Гвајана, Венецуела, Перу и Суринам. Сите овие земји ја искористуваат водата на реката Амазон на еден или друг начин. Таква е важноста на оваа река што околу неа се протега целата џунгла ширум светот е познато како белите дробови на планетата.

Се проценува дека просечната количина на вода што се испушта во Атлантикот е околу 209.000 кубни метри во секунда вода, што изнесува околу 6591 кубни километри годишно. Оваа количина на вода им помага и им помага на домородните народи низ историјата да воспостават население околу реките. Како што е познато, во античко време беше потребен стабилен тек на вода за да се подготви и воспостави цела популација околу неа. Ако водата не може да има развој на човештвото.

Длабочината на реката варира во некои области. Најниските делови се бележат на длабочина од 20 метри, додека најдлабоките области достигнуваат 90-100 метри. Ширината исто така би давала по нејзината траса. Постојат места, особено на почетокот, кои имаат ширина од приближно 1.6 километри. Сепак, регистрираната максимална ширина е 10 километри. Треба да се напомене дека за време на влажната сезона протокот на реката расте експоненцијално и прави ширината што може да ја достигне да достигне до 50 километри.

За да може да се смести толкаво количество вода, потребно е да има многу притоки. И дали е дека реката Амазон има 1100 притоки по должината на повеќе од 6.400 километри. Некои од главните притоки што се реки што даваат најмногу вода се реките Напо, Пастаза, Какета, Чамбира, Тапајос, Нанај и Хуалага. Најдолгата притока на Амазон е реката Мадеира.

Иако е најголемата река во светот, таа продолжува да се бори за првата позиција со реката Нил по должина. Потеклото на оваа река сè уште не е целосно јасно, па сè уште се смета дека реката Нил е најдолга во светот.

Формирање на реката Амазон

Флора на Амазон

Целиот флувијален систем на оваа река е составен од наведената река и сите нејзини притоки. Притоките се однесуваат на притоките кои обезбедуваат проток на вода до главната река. Оваа река не се движи по права линија, туку повеќеформира меандрирана фигура од перуанските Анди на север, а потоа на исток. Закривеноста на овие фигури на меандри се познати како меандри. Овие меандри се богати со органска материја, бидејќи има многу седименти што ќе погодат и ќе му дадат на формацијата ново олеснување.

Овие меандри со текот на времето го еродираат целиот околен терен. На таков начин што со текот на годините и годините на ерозија завршува и го модифицира целиот терен и, според тоа, влијае и на екосистемите. И тоа е тоа, во зависност од годишните врнежи и режимот и интензитетот на дождот Можеме да видиме дека трансформативната моќ на реката Амазон е доста важна.

Кон системот се приклучуваат Река Ориноко и продолжува да тече додека не се формира делта ширина до 320 километри. Може да се каже дека тој всушност нема сама делта, но дека струјата на Атлантскиот океан и силата на плимата и осеката се тие што спречуваат да се депонира во седиментите. Еден од главните аспекти на оваа река е тоа што, по својот тек, има брзаци и водопади што ја отежнуваат навигацијата. Ова е затоа што вградувањето на новите текови од притоките предизвикува области на вртоглави струи.

Постојат бројни геолошки студии кои сугерираат дека реката Амазон потекнува од периодот на миоценот. Ова се случи пред приближно 12 милиони години. Роден е главно како прекуконтинентална река во време кога денешна Јужна Америка и Африка беа обединети во единствен суперконтинент познат како Гондвана. Се смета дека поради наклонот, реката Амазон течела од исток кон запад, а не како денес.

Подигнувањето на земјиштето и формирањето на Андите се случиле на крајот од Креда период. Ова се случи како последица на судир на тектонски плочи познати како плоча Наска и Јужна Америка. Овој судир на плочи предизвика целата вода да се претвори во копно и дека, малку по малку, добиваше мочурливи карактеристики. Тогаш беше кога, пред 11 милиони години, водата можеше да тече кон пониските земји поради блокадата што постоеше од проток на вода предизвикана од Андите и конечно да се испразни во океанот.

Сегашната форма на реката Амазон датира од пред околу 2.4 милиони години. Ова ја прави една од најмладите реки.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за реката Амазон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.