Rutherford

Ернест Радерфорд

Меѓу научниците кои придонеле многу за науката во последните векови што ги имаме Rutherford. Неговото целосно име е лорд Ернест Радерфорд и е роден на 30 август 1871 година. Тој беше британски физичар и хемичар кој придонесе многу за светот на науката. Роден е во Нелсон, Нов Зеланд. Еден од неговите најважни придонеси во науката е атомскиот модел на Радерфорд.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за животот и биографијата на Радерфорд.

Биографија на Радерфорд

Радерфорд

Тој беше син на Марта Томпсон и Jamesејмс Радерфорд. Таткото беше шкотски земјоделец и механичар, а неговата мајка професор по англиски јазик. Тој беше четврти од единаесет браќа и сестри и неговите родители секогаш сакаа да им дадат најдобро образование на своите деца. На училиште, наставникот охрабруваше многу со тоа што се покажа како брилијантен ученик. Ова му дозволи на Ернест Можев да влезам во колеџот Нелсон. Тоа е колеџ со поголема меморија за многу талентирани луѓе. Тој беше во можност да развие одлични квалитети за рагби што го направија многу популарен во неговото училиште.

Во последната година се рангираше на првото место по сите предмети и можеше да влезе во колеџот во Кантербери. Подоцна на универзитетот учествуваше на различни научни и рефлексни клубови, но не ги остави настрана неговите рагби практики. Години подоцна ги продлабочи студиите по математика благодарение на стипендија добиена на Универзитетот во Нов Зеланд. Подоцна тој се истакнал по својата iosубопитност и способност да решава разни хемиски и аритметички проблеми. Затоа, тој би можел да биде одличен студент на Кембриџ.

Први истраги

експерименти со хемија и физика

Раните истраги на Радерфорд започнаа да покажуваат дека железото може да се магнетизира со помош на високи фреквенции. Неговите одлични академски резултати му дозволија да продолжи со различни студии и истражувања со години. Во лабораториите Кембриџ Кавендиш беше во можност да ги спроведе своите практики под раководство на откривачот на електронот Josephозеф Johnон Томпсон. Практиките започнаа да се спроведуваат од 1895 година.

Пред да замине да ја преземе авантурата на истрагите, тој се сврши со Мери tonутн. Неколку години подоцна и благодарение на неговата работа беше назначен за професор на универзитетот Мекгил во Монтреал. Ова беше во Канада. Години подоцна, по враќањето во Велика Британија, тој се приклучи на наставниот кадар на Универзитетот во Манчестер. Тука започна да предава часови по експериментална физика. На крајот Томпсон се повлече од функцијата директор на лабораторијата Кавендиш на Универзитетот Кембриџ и го замени Радерфорд.

Една од најистакнатите фрази на овој научник е следново:

„Ако на вашиот експеримент му требаат статистички податоци, ќе беше потребен подобар експеримент“. Ернест Радерфорд

Откритија на Радерфорд

атомски модел

Во 1896 година веќе беше откриена радиоактивност и ова откритие остави голем впечаток кај овој научник. Поради оваа причина, тој започна да истражува и да спроведува истражување со минување на времето и обид да ги идентификува главните компоненти на зрачењето. Тој посочи дека алфа честичките се јами на хелиум и ги изненади сите во науката со формулацијата на теоријата за атомска структура. Оттука потекнува атомскиот модел на Радерфорд. Како награда, тој беше избран за член на Кралското друштво во 1903 година, а подоцна и за претседател.

Овој атомски модел е опишан во 1911 година, а подоцна е полиран од Нилс Бор. Да видиме кои се главните упатства на атомскиот модел на Радерфорд:

 • Честички кои имаат позитивен полнеж во внатрешноста на атомот распоредени се во многу мал волумен ако го споредиме со вкупниот волумен на споменатиот атом.
 • Скоро целата маса што ја има еден атом е во споменатиот мал волумен. Оваа внатрешна маса беше наречена јадро.
 • Електроните кои имаат негативни полнежи се наоѓаат како ротираат околу јадрото.
 • Електроните ротираат со голема брзина кога се околу јадрото и тоа го прават во кружни патеки. Овие траектории биле наречени орбити. Подоцна ќе направам тие се познати како орбитали.
 • И тие електрони кои биле негативно наелектризирани и јадрото на позитивно наелектризираниот атом секогаш се држат заедно благодарение на електростатската привлечна сила.

Сето ова беше демонстрирано експериментално и беше дозволено да се воспостави редослед за димензии за реалните продолженија на атомското јадро. Ернест ја формулирал теоријата за природната радиоактивност која била поврзана со спонтаните трансформации на елементите. Ако живеел како соработник во бројачот за зрачење благодарение на неговата работа во областа на атомската физика. Така, тој е почитуван како еден од татковците на оваа дисциплина.

Нобелова награда за хемија

Придонесите во науката беа многу корисни во Првата светска војна. И можно е да се извршат разни студии за откривање на подморници преку употреба на звучни бранови. Ова беше првиот претходник на студиите, иако откако ќе заврши спорот, беше извршена првата вештачка трансмутација на хемиски елементи со бомбардирање на атом на азот како алфа честички. Сите главни дела на Радерфорд и денес се консултираат во библиотеките и универзитетите ширум светот. Повеќето од неговите дела тие се поврзани со радиоактивност и зрачење од радиоактивни материи.

Благодарение на знаењето стекнато во неговите истражувања во врска со распаѓањето на елементите, тој беше во можност да ја добие Нобеловата награда за хемија во 1908 година, пред да го објави својот атомски модел. Во негова чест, елементот 104 од периодичниот систем беше именуван како Рутерфордиум. Сепак, знаеме дека ништо не е вечно и, иако овој научник и даде голем напредок на науката, тој почина на 19 октомври 1937 година во Кембриџ, Англија. Неговите смртни остатоци биле закопани во опатија на Вестминстер и таму почиваат заедно со оние од Сер Исак tonутн и Лорд Келвин.

Како што можете да видите, постојат бројни научници кои придонеле со бројни искуства и знаења во светот на науката и, заедно, нè прават сè повеќе да знаеме. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за биографијата и подвизите на лордот Ернест Радерфорд.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.