Пустина Сахара

Пустина Сахара

Веројатно Пустина Сахара ќе биде најпознат во светот. Тоа е пустинска област која прима помалку од 25 см дожд секоја година и има мала или никаква вегетација. Пустините се сметаат за доста корисни природни лаборатории за проучување на интеракциите на ветерот и водата на сувите површини на планетата. Тие содржат вредни наоѓалишта на минерали кои се формирале во сувото опкружување и биле изложени на континуирана ерозија од ветер и дожд.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло, клима, температури, флора и фауна на пустината Сахара.

клучните карактеристики

флора и фауна на пустината Сахара

Таа е една од најважните пустини во светот и се наоѓа во западниот дел на африканскиот континент. Составена е од голема количина сушни земји што се движат од Атлантскиот Океан до Црвеното Море. Се граничи со Атлантскиот океан на запад и со планините Атлас и Средоземното море на север. Потеклото на оваа пустина датира од милиони години. Целиот овој регион беше покриен со савани и пасишта доста бујна и покриен со шуми. Тоа беше место на бројни ловци и собирачи кои живееја на животни и растенија. Во тоа време, оваа област беше позната како Зелена Сахара.

Потеклото на пустината се должи на фактот дека не се забележани врнежи што успеваат да одржат рамнотежа помеѓу испарувањето предизвикано од сончевите зраци и транспирацијата на растенијата заедно со врнежите. Затоа, по цикличен феномен во кој е акумулирана сувата сезона и недостаток на влага предизвикува поголема инсолација.

Пред околу 7 милиони години се формираше оваа пустина. Морето Тетис беше во оваа област и неговите остатоци се сушеа. Преку оваа пустина започна да се воспоставува трговија со волови и колички. Како што споменавме претходно, на почетокот на времето тоа беше зелена шума со чаршави и беше дом на голема количина фауна. Процесот на формирање на најголемата пустина на планетата беше доста бавен и прогресивен. Тоа траеше приближно 6.000 години и заврши пред 2.700 години.

Мора да се земе предвид дека со процесот на дезертизација што им се заканува на повеќето почви на планетата, овие пустини можат да се формираат на долг рок. Шпанија има голем дел од територијата загрозена од опустинување и опустинување. Дел од почвите можат да станат пустински или полупустински области.

Клима и температура на пустината Сахара

Суво време

Некои од најпознатите посебни карактеристики на оваа пустина е тоа што се смета за најголема пустина во светот. Исто така се смета за една од најсушните и со најекстремни температури. Многу малку животни и растенија се населуваат на овие места бидејќи нема живот или хранливи материи потребни за да се одржат. Во овие пустини се населуваат племињата Туареци и Бербери. Знаеме дека почвите во овие области се многу ниски со органска материја, така што земјоделството не е опција. Главниот состав на почвата е чакал, песок и дини. Во овој вид почва, не може да се одржи одржлив живот што може да се прилагоди на овие средини. Бидејќи екстремните температурни промени на денот и ноќта се многу претерани, тешко дека кој било вид на култура може да преживее.

Климата на пустината Сахара се карактеризира со сончеви денови и ладни ноќи. Врнежите се многу чудни и кога ќе се случат брутално. Влијанието на океанот во овој дел на Африка произведува поголема релативна влажност во атмосферата, па затоа маглите се чести на пустинските брегови.

Во однос на температурата, климата станува потопла и екстремно сува во текот на летото, така што температурите се импресивни и разликата помеѓу денот и ноќта е многу голема. Максималната температура што може да се постигне со треба обично е помеѓу 46 степени. Од друга страна, ноќе може да достигне температура до 18 степени. Како што можете да видите, тој е премногу екстремен температурен опсег. Влијанието на морето е многу забележливо, така што просечните максимални температури се 26 степени на крајбрежјето, а оние во внатрешноста се околу 37 степени.

Флора и фауна на пустината Сахара

дини

Знаеме дека во текот на денот во оваа пустина топлината и сончевите зраци се екстремни и силно ја погодуваат земјата. На температурите влијаат и сончевата светлина и влажноста во околината. Нема извори на вода или чест дожд, затоа топлината и влажноста се екстремни. Сепак, во текот на ноќта температурата успева значително да опадне, дури и во некои денови може да имате студ. Небото е чисто, така што топлината што е во текот на денот тешко запира. Исто така, мора да имате предвид дека, со чисто небо, можете да видите цела starвезда.

Флората и фауната на пустината Сахара се многу малку, со оглед на екстремните услови. Може да најдете некои животни како камили и кози кои се отпорни на овие услови на животната средина. Едно од животните кои се многу добро прилагодени на овие средини е жолтата скорпија.. Тој е прилично отровен антрополог кој со денови се моли да не ве најде на патот. Некои видови лисици, бела антилопа, газела доркас и други видови се во можност да преживеат во оваа средина. Тие имаа бројни процеси на адаптација во текот на илјадници години. Вообичаено е да се најдат некои змии во брашното, африканското диво куче, некои крокодили и африканските птици песна со сметка на сребро.

Што се однесува до флората, вегетацијата е многу скудна заради малото постоење на вода. Практично не постои вид на вегетација. Неколкуте растенија што постојат успеале да се прилагодат на околината и затоа бараат да се намали стапката на испарување и да се зголеми апсорпцијата на вода. Ова е причината зошто неколкуте растенија што постојат имаат многу мали лисја и ткива и многу долги корени. Така, тие акумулираат вода и ткива и лисја покриени со восок. На пример, наоѓаме растенија како на пр розите на Ерихон, Цистанча, зила и јаболкница на Содом.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за пустината Сахара и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.