Прстени на Сатурн

Прстени на Сатурн

Сатурн е една од планетите што спаѓа во Сончевиот систем и е во групата гасовити планети. Се истакнува по тоа што има прстени и е една од двете најголеми и најпознати планети во нашиот Сончев систем. Лесно може да се гледа од земјата благодарение на Прстени на Сатурн.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за прстените на Сатурн, како се формирани и кои се нивните карактеристики.

Планетата со прстени

важноста на астероидите

Сатурн е посебна планета. За научниците се смета за една од најинтересните планети за разбирање на целиот Сончев систем. Вреди да се напомене дека има многу помала густина од водата и е составена целосно од водород, со мала количина на хелиум и метан.

Спаѓа во категоријата гасни гигантски планети и има прилично чудна боја што ја прави уникатна. Тоа е малку жолтеникаво, во кое се комбинираат мали ленти од други бои. Многу луѓе погрешно го сметаат за Јупитер, но немаат врска. Тие јасно се разликуваат по прстенот. Научниците претпоставуваат дека нивните прстени се направени од вода, но тие се цврсти како санти мраз, санти мраз, или некои снежни топки, особено во комбинација со одредени видови на хемиска прашина.

Месечини

карактеристики на астероиди

Меѓу сите овие фасцинантни карактеристики што го прават Сатурн толку интересна планета, мора да ги потенцираме и месечините што го сочинуваат. Досега се препознаени и именувани 18 сателити од стручни физичари од оваа област. Ова и дава на планетата поголема важност и разноврсност. За подобро да ги разбереме, ќе наведеме некои од нив.

Најпознати се т.н. Хиперион и Јапетус, кои се составени целосно од вода внатре, но се толку силни што се претпоставува, соодветно, дека во основа се замрзнати или постојат како мраз. Сатурн има внатрешни и надворешни сателити. Меѓу внатрешните структури, најважна е внатрешната структура каде се наоѓаат орбитите наречени Титани. Таа е една од најголемите месечини на Сатурн, иако е опкружена со густа портокалова магла, не е лесно да се види.

Сатурн има внатрешни и надворешни сателити. Меѓу внатрешните структури, најважна е внатрешната структура каде се наоѓаат орбитите наречени Титани. Таа е една од најголемите месечини на Сатурн, иако е опкружена со густа портокалова магла, не е лесно да се види. Сателитот Титан е еден од сателитите во основа скоро целосно составен од азот.

Внатрешноста на овој сателит е составена од карпи составени од хемиски елементи како што се јаглерод хидроксид и метан, кои се слични на обичните планети. Количината е обично иста, најмногу ќе речат, дури и ако големината е иста.

Прстени на Сатурн

прстени на сатурн гасовита планета

Прстенот на Сатурн првенствено е составен од ледена вода и паѓачки карпи со различна големина. Тие се поделени во две групи, одделени со „Касини дивизијата“: прстен А (надворешен) и прстен Б (внатрешен), според нивната близина до површината на планетата.

Името на поделбата потекнува од нејзиниот откривач, ovanовани Касини, натурализиран француско-италијански астроном кој откри одвојување од 4.800 километри широко во 1675 година. Групата Б се состои од стотици прстени, од кои некои имаат елипсовидни форми кои покажуваат промени во густината на брановите поради гравитационата интеракција помеѓу прстените и сателитот.

Покрај тоа, постојат некои темни структури наречени „радијални клинови“ кои ротираат околу планетата со различна брзина од остатокот од прстенестиот материјал (нивното движење е контролирано од магнетното поле на планетата).

Потеклото на радијалните клинови е сè уште непознато и може да се појави и да исчезне статички. Според податоците добиени од експедицијата на вселенскиот брод Касини во 2005 година, има атмосфера околу прстенот, составена главно од молекуларен кислород. До 2015 година, теориите за тоа како се произведени прстените на Сатурн не можеа да го објаснат постоењето на ситни честички мраз.

Научникот Робин Кануп ја објави својата теорија дека за време на раѓањето на Сончевиот систем, сателит на Сатурн (составен од мраз и карпесто јадро) потонал во земјата и предизвикал судир. Како резултат, огромни фрагменти биле исфрлени за да формираат ореол или прстен од разни честички, кои продолжиле да се судираат едни со други додека се ределе во орбитата на планетата, сè додека не ги произвеле големите прстени кои се познати денес.

Истражување на прстените на Сатурн

Во 1850 година, астрономот Едуард Рош го проучувал влијанието на планетарната гравитација врз неговите сателити и пресметал дека која било материја што се наоѓа под 2,44 пати поголема од радиусот на планетата, не може да се спои за да формира објект и ако тој веќе бил предмет, тој ќе се распадне. Внатрешниот прстен С на Сатурн е 1,28 пати поголем од радиусот, а надворешниот прстен А е 2,27 пати поголем од радиусот. И двајцата се во границите на Рош, но нивното потекло допрва треба да се утврди. Со материјалот што го содржат, може да се формира сфера со големина слична на Месечината.

Фината структура на прстенот првично се припишува на гравитацијата на блиските сателити и центрифугалната сила генерирана од ротацијата на Сатурн. Сепак, сондата Војаџер пронајде темни структури кои не може да се објаснат на овој начин. Овие структури ротираат на прстенот со иста брзина како и магнетосферата на планетата, така што тие можат да комуницираат со нејзиното магнетно поле.

Честичките што ги сочинуваат прстените на Сатурн се разликуваат по големина, од микроскопски парчиња до големи парчиња слични на куќата. Со текот на времето, тие ќе ги соберат остатоците од комети и астероиди. Голем дел од материјалот што ги формира е мраз. Ако се многу стари, тие ќе станат црни поради акумулација на прашина. Фактот дека се светли покажува дека се млади.

En 2006, леталото Касини откри нов прстен додека патувал во сенката на Сатурн од спротивната страна на сонцето. Соларното прикривање овозможува да се детектираат честички кои вообичаено не се видливи. Прстенот помеѓу F и G се совпаѓа со орбитите на Јанус и Епиметеј, а овие два сателити речиси ги делат своите орбити и редовно ги разменуваат. Можеби метеорите што се судираат со овие сателити ќе произведат честички што формираат прстен.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за прстените на Сатурн и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Престани dijo

    Јас сум исполнет со радост и ново знаење со оваа релевантна тема на нашиот бесконечен универзум, се надевам дека ќе продолжите да н en збогатувате со такво корисно знаење.