Прекамбриски еон: сè што треба да знаете

Прекамбриски еон

Денес ќе се движиме кон почетоците што означуваат геолошко време. Првиот еон што ја обележува историјата на нашата планета. Станува збор за прекамбрискиот. Ова е прилично стар термин, но широко се користи за да се означи периодот на Земјата пред да се формираат карпи. Toе патуваме до почетокот на Земјата близу еден период на нејзино формирање. Откриени се фосили во кои се препознаваат некои камериски карпи. Познат е и како „мрачен живот“.

Ако сакате да знаете сè што е поврзано со оваа ера на нашата планета, во овој пост ќе ви кажеме сè. Треба само да продолжите да читате

Почетоци на планетата

Формирање на сончевиот систем

Формирање на сончевиот систем

Прекамбрискиот опфаќа скоро 90% од целата историја на Земјата. Со цел подобро да се проучи, тој е поделен на три епохи: Азоик, архаичен и протерозоик. Прекамбрискиот еон е оној што го вклучува целото геолошко време пред 600 милиони години. Овој еон е дефиниран како оној пред Камбрискиот период. Денес, сепак е познато дека животот на Земјата започна во раните архаични и дека организмите кои се фосилизирани станаа пообилни.

Двете поделби што ги има Прекамбријата се архејската и пртерозојската. Ова прво е најстаро. Карпите стари помалку од 600 милиони години се смета дека се во рамките на Фанерозоикот.

Времетраењето на овој еон започнува од формирањето на нашата планета пред околу 4.600 милијарди години до геолошката диверзификација. Тогаш се појавуваат првите клеточни животи познати како Камбриска експлозија. Ова датира пред околу 542 милиони години.

Постојат некои научници кои размислуваат за постоење на четврта ера во рамките на прекамбријата наречена хаотиска и дека таа е претходна на сите други. Тоа одговара на времето на првото формирање на нашиот сончев систем.

Азоичен

Тоа беше азоик

Се случи оваа прва ера помеѓу првите 4.600 милијарди години и 4.000 милијарди години по формирањето на нашата планета. Сончевиот систем во тоа време се формирал во облак од прашина и гас познат како соларна маглина. Оваа маглина роди астероиди, комети, месечини и планети.

Теоретизирано е дека ако Земјата се судри со планетоид со големина на Марс, наречен Теја. Можно е овој судир ќе додаде 10% од површината на Земјата. Остатоците од тој судир се додадоа заедно и ја формираа Месечината.

Постојат многу малку карпи од азојската ера. Останаа само неколку минерални фрагменти што се најдоа во подлогите на песочник во Австралија. Сепак, спроведени се бројни студии за формациите на Месечината. Сите заклучуваат дека Земјата била бомбардирана од чести судири на астероиди низ целата азоиска ера.

Во оваа ера целата површина на Земјата беше поразителна. Океаните имаа течна карпа, врела сулфур и ударни кратери насекаде. Вулканите беа активни во сите области на планетата. Имаше и туш камен и астероиди кои никогаш не завршија. Воздухот беше топол, густ, полн со прашина и нечистотија. Тогаш не можеше да има живот каков што го знаеме денес, бидејќи воздухот беше составен од јаглерод диоксид и водена пареа. Имаше некои траги на соединенија на азот и сулфур.

Архаичен

Тоа беше архаично

Името значи античко или примитивно. Тоа е ера која започнува пред околу 4.000 милијарди години. Работите се променија од нивната претходна ера. Поголемиот дел од водената пареа што се наоѓаше во воздухот се ладеше и го формираше глобалниот океан. Поголемиот дел од јаглерод диоксидот исто така беше претворен во варовник и се таложи на дното на океанот.

Во оваа доба воздухот беше составен од азот и небото беше полно со нормални облаци и дожд. Лавата почна да се лади за да се формира дното на океанот. Многу активни вулкани сè уште покажуваат дека јадрото на Земјата е сè уште жешко. Вулканите формирале мали острови, кои во тоа време биле единствената копнена област.

Малите острови се судрија едни со други за да формираат поголеми и, пак, овие се судрија за да ги формираат континентите.

Што се однесува до животот, постоеле само едноклеточни алги на дното на океаните. Масата на Земјата беше доволна да биде домаќин на редуцирачка атмосфера составена од метан, амонијак и други гасови. Тогаш постоеле метаногени организми. Водата од кометите и хидрираните минерали се кондензира во атмосферата. Имаше низа поројни дождови на апокалиптични нивоа кои ги формираа првите океани со течна вода.

Првите прекамбриски континенти беа различни од она што го знаеме денес: тие беа помали и имаа површини од магливи карпи. Ниту еден живот не живееше на нив. Поради постојаната сила на Земјината кора која се намалуваше и ладеше, силите се акумулираа подолу и ги туркаа копнените маси нагоре. Ова предизвикало формирање на високи планини и висорамнини кои биле изградени над океаните.

Протерозоик

Протерозоик

Влеговме во последната прекамбриска ера. Исто така се нарекува криптозоичен, што значи скриен живот. Започна пред околу 2.500 милијарди години. Доста карпа се формираше на штитовите за да се иницираат препознатливи геолошки процеси. Ова ја започна тековната тектоника на плочите.

Во тоа време, постоеле прокариотски организми и некои симбиотски врски помеѓу живите организми. Со текот на времето, симбиотските односи беа трајни и таа континуирана конверзија на енергијата продолжи да гради хлоропласти и митохондрии. Тие беа првите еукариотски клетки.

Пред околу 1.200 милијарди години, плочката тектоника принуди да се судрат карпите на штитот, формирајќи ја Родинија (руски термин што значи „мајка земја“), првиот супер континент на Земјата. Крајбрежните води на овој супер континент беа опкружени со фотосинтетички алги. Процесот на фотосинтеза додаваше кислород во атмосферата. Ова предизвика метаногените организми да исчезнат.

По краткото ледено доба, организмите имаа брзи диференцијации. Многу од организмите биле книдари слични на медузите. Откако меките организми создадоа посложени организми, прекамбрискиот еон заврши и го започна сегашниот еон наречен Фанерозоик.

Со овие информации ќе можете да научите нешто повеќе за историјата на нашата планета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.