Презентирани се 63 проекти за клима за да се намалат емисиите

климатски проекти

Проектите за борба против климатските промени сè повеќе цветаат, бидејќи економиите на сите земји во светот ќе мора да се прилагодат на еден или друг начин на ефектите од климатските промени.

Проектите за клима покажаа дека тие се многу корисна алатка за борба против климатските промени. Првиот започна во 2012 година и придонесе за намалување на 7,4 милиони тони СО2 во атмосферата. Какви реперкусии имаат овие проекти во борбата против климатските промени?

Проекти за клима

Проектите за климата започнаа да се развиваат во 2012 година. Министерката за земјоделство и риболов, храна и животна средина, Изабел Гарсија Теерина, презентираше 63 проекти за клима кои се избрани за овој петти повик што одговара на 2016 година.

Овие проекти помагаат да се промовира намалувањето на емисиите на стакленички гасови кои се одговорни за климатските промени. Тие се фокусирани на намалување на емисиите во т.н. дифузни сектори како што се транспорт, домување и отпад за кои се одговорни повеќе од 60% од емисиите на стакленички гасови во Шпанија и во Европската унија.

Проектите за клима кои се избрани ќе бидат ефикасни во намалувањето на емисиите на стакленички гасови истовремено помагајќи да се иновираат во технолошкиот развој и да се генерираат економски активности и вработувања во нашата земја. Проектите се одобрени во различни приватни и јавни сектори.

Многу од нив се фокусираат на циркуларна економија и се засноваат на производниот модел што силно ќе го поддржуваме во следните години. Конечно, Тејерина го истакна придонесот на климатските проекти во борбата против климатските промени, бидејќи од нејзиното лансирање во 2012 година, Тие значеа вкупно намалување на емисиите на СО2 еквивалентно на повеќе од 7,4 милиони тони.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.