Првиот топлотен бран во Шпанија става во готовност 34 провинции

Термометар

Поминувајќи жешко? За неколку дена температурите во Шпанија достигнуваат температури што се повеќе типични за јули / август од втората половина на јуни. Температури кои ќе се искачат до 42 Целзиусови степени во многу региони, како што е случајот во јужна Андалузија или Кастилја Ла-Манча.

Иако летото официјално започнува на 21 јуни, се чини дека оваа година е пред шест дена, што е проблем, особено за децата во часови. Несвестица во училиштата е вести. Кога е толку жешко, најважно е да се разладите, особено кога станува збор за малолетници. Ова е времето во Шпанија деновиве.

Кое време се очекува за денес?

Прогноза на температурите за петок, 16 јуни 2017 година

Прогноза за максимални температури за петок, 16 јуни 2017 година. Слика - AEMET

На 14 јуни, Државната агенција за метеорологија го даде забележи: топлотен бран може да влијае на југозападниот квадрант на полуостровот и централното подрачје на полуостровот, со степен на веројатност поголем од 80%. Датумот на почеток беше 15 јуни, а датумот на крај беше следниот понеделник, 19 јуни. И така било.

Денес во провинциите на Кордоба, Гранада, Хуелва, Хаен и Севилја денес се во состојба на тревога портокалова (важен ризик) како резултат на максимум што ќе осцилира помеѓу 38 и 41ºС, додека во Кадиз постои жолто предупредување (ризик) за вредности од 38ºС, како резултат на ветерот Леванте во областите на теснецот и поради крајбрежните феномени.

Кастилја Ла-Манча има портокалово предупредување за температури кои би можеле да бидат до 40ºС во долините на Тагус и Гвадијана. Од друга страна, Мадрид одржува портокалова тревога во метрополитенската област, со вредности што можат да бидат до 39ºC; и en Екстремадура продолжува со портокаловото предупредување за максимум од 42ºС.

И за следните неколку дена?

За време на викендот, и Пиринејскиот полуостров и Балеарските острови ќе продолжат да бидат жешко. Во сабота, температурите ќе продолжат да растат на северот на Полуостровот, а во недела тие ќе растат малку повеќе во Алто Ебро и во другите области на северот. На југоистокот од полуостровот и на исток од Балеарските острови, температурите ќе почнат да опаѓаат.

И на Канарските острови?

Закажано време

Слика - АЕМЕТ

Среќните острови се чини дека малку се ослободуваат од силната топлина. Максималната температура е околу 30-32ºС, а минималната е 10-12ºС. Деновиве не се очекуваат големи промени.

Значи ништо, многу вода и почекајте бранот да помине.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   АНТОНИ ЛОПЕЗ dijo

  Мистерија за исчезнатите ноктилуцентни облаци или CEN и комплицираната потекло на овој антиципиран бран на топлина:
  15 јуни 2017 година - Кон крајот на мај 2017 година, набудувачите во Европа почнаа да гледаат електрични сини ластари кои грабаат низ западниот хоризонт на зајдисонце. Летната сезона на ноктилуцентни облаци (CEN) очигледно започнуваше. Облаците со непарен изглед обично ја зголемуваат нивната видливост во недели веднаш по нивното прво видување. Оваа година, сепак, се случи нешто мистериозно. Наместо да одат повисоко, облаците исчезнаа. Во текот на првите две недели од јуни 2017 година, НУЛА слики од CEN беа примени на Spaceweather.com - нешто што не се случило скоро 20 години.
  Каде отидоа? Истражувачите едноставно открија: Имало „топлотен бран“ во поларната зона на мезосферата, регион во горната атмосфера на Земјата каде се формираат CEN. Релативно топлите температури ги измиле облаците.
  Лин Харви од Лабораторијата за атмосферска и вселенска физика на Универзитетот во Колорадо го откри ова со помош на податоците за температурата од микробранова сонда на сателитот Аура на НАСА. „На почетокот на мај, летната мезосфера на сончево зрачење се ладеше, како и обично, приближувајќи се на ниските температури потребни за CEN“, вели таа. „Но, не знаеш ли? Непосредно по 21-ви мај, ладењето на температурата запре над северниот пол! Всушност, се загреваше со зони помеѓу еден или два степени повисоки во текот на следната недела. Затоплувањето преведено во 2017 година беше најтопло лето во мезопаузата во последната деценија “.
  Таа ја опишува црвената крива во овој заговор од 10 години еволуција на поларните мезосферни температури:

  Топлите температури на овие височини се ужасни за CEN. Ледените облаци се формираат 83 км над Земјата кога температурата на воздухот паѓа под 145 K (-128 C), дозволувајќи им на ретките молекули на вода да се соберат и да се кристализираат во дамки од метеорски чад. Дури и неколку степени на затоплување е доволно за да се уништат кревки облаци.
  „Не знаеме зошто мезосферата се загреа, но сите индикатори укажуваат на зголемено пристигнување на надворешните космички зраци во Сончевиот систем“, вели Кора Рандал, претседател на Универзитетот во Одделот за атмосферски и океански науки во Колорадо. „Тоа е веројатно сложен процес кој исто така вклучува ширење на атмосферските гравитациони бранови, кои влијаат на протокот на воздух во горната атмосфера. Ние го гледаме и затоа е исто така поврзано со сегашниот Соларен циклус кој е ненормално низок “.
  Во меѓувреме, топлотниот бран може да биде при крај. „Во последната недела, мезопаузата на северниот пол повторно почна да се лади“, вели Харви. Ова значи дека CEN пред да се врати брзо ќе закрепне, бидејќи температурите продолжуваат да опаѓаат во таа област на атмосферата на северниот пол. Набcудувачите на небесната ширина на небото треба да бидат во потрага по електрични ластари што лазат од заоѓањето на сонцето во ноќите што следат пред летото