Прашината од пустината Гоби го одредува квалитетот на воздухот во Кина

Смог во градот Пекинг, Кина

Град Пекинг (Кина)

Во последно време има неколку земји чии градови дишат загаден воздух. Барселона или Мадрид се само некои од нив, но случајот со Кина е особено алармантен: според Светската здравствена организација (СМО), секоја година околу 1,6 милиони луѓе умираат од причини поврзани со загадувањето.

Iousубопитно, квалитетот на воздухот во овој дел од светот е одреден од прашина од пустината Гоби, како што е откриено од тим истражувачи од Националната лабораторија на Пацифичкиот северозапад (ПННЛ, за акронимот на англиски јазик) и Институтот за океанографија Скрипс на Универзитетот во Калифорнија во Сан Диего

За него учат, објавено во списанието »Природа», научниците комбинираа историски податоци и компјутерски модели. Со анализа на резултатите, тие беа во можност да го откријат тоа намалувањето на природната прашина што се транспортира од пустината Гоби во централна и северна Кина предизвикува зголемување на смог во источна Кина.

Очигледно, честичките од пустинска прашина помагаат во отклонување на сончевата светлина. Ако има помалку честички, почвата е потопла од вообичаеното и водата е поладна, со што се намалува разликата во зимската температура помеѓу копно и море. Ова го прави ветерот да дува со помал интензитет, така што воздухот станува „стагнан“.

Пустина Гоби

Иако ова е намалување за само 0,16 километри на час, оваа промена има голем ефект врз климата и врз квалитетот на воздухот во источна Кина. Во Пекинг тие водат војна против загадувањето веќе три години.

Ова е многу интересна студија, не само за источната земја, туку и за сите оние кои се погодени од антропогено загадување, бидејќи покажува дека сè е поврзано, на некој или друг начин.

Смогот е многу сериозен проблем што сите влади треба сериозно да го сфатат за да можат граѓаните да продолжат да дишат чист воздух.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.