После Харви и Ирма, сега следува и Марија, уште еден ураган

Ураганот Марија мапира ветрови

Тековна мапа на ветер

По разорниот премин на ураганот Ирма, нов ураган им се заканува на Малите Антили, на Карибите. Ураганот Марија. Неговото влијание се очекува во следните неколку часа, во оваа област чии ефекти на Ирма тие беа толку поразителни. Марија, која беше тропска бура, беше зајакната во последните часови за да се достигне ураган од категорија 1. Исто така, сè укажува на тоа во текот на Марија ќе биде сè посилна, и повторно има известувања во Порто Рико.

Сè ќе зависи од тоа како ќе се развива и дали конечно „одлучи“ да ја смени својата траекторија. Во моментов се очекува да може да го помине островот Порторико и тоа да го стори со повисока категорија од сегашната. Сезоната на урагани сè уште не е завршена, и тоа е причината зошто има уште нови.

Аларми во регионот и ефектот Фуџивара

Ураганот Марија каде е насочен

Ураганот Марија, прогноза во рок од 72 часа

Според американскиот Национален центар за урагани, доаѓањето на ураганот Марија на островите Ливерд на Карибите се очекува попладнево во понеделник. Тие исто така го додаваат тоа во текот на следните 48 часа ќе продолжи да станува се повеќе и повеќе fуерте Предупредувачки известувања има во Гвадалупе, Доминика, Монтсерат, Сент Китс, Невис и во Мартиник. Земајќи предвид дека многу од овие области кон кои е насочена веќе биле погодени од Ирма, тие ја прават ситуацијата уште покомплицирана. Меѓу островите се и оние на Антигва и Барбуда, каде панорамата беше мрачна.

Во Атлантикот постои и уште еден активен ураган, ураганот Хозе. Засега, тоа не претставува закана, сепак, фактот дека има два урагана толку близу може да донесе повод познат како "Ефект Фуџивара". Во зависност од моделот, предвидувањата може или не доведуваат до овој ефект. За да разбереме за што станува збор, станува како да е еден вид „чуден“ танц меѓу урагани се доближија едни до други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.