Појас на Орион

Појас на Орион

El Појас на Орион тоа е со constвездие, односно група starsвезди формира геометриска фигура, а линијата формира посебен појас. Овој бенд се состои од три усогласени starsвезди, именувани Алнитак, Алнилам и Минтака. Тие се наоѓаат во центарот на Орион во форма на ловец. За Грците ова е појасот на Орион, за Арапите тоа е бисерниот ѓердан. Египќаните мислат дека тие се портите на небото. Маите ги нарекуваат трите камења на шпоретот. Во моментов има три во Мексико и други делови на Латинска Америка Волшебник крал или три марии.

Во оваа статија ќе ви кажеме с everything што треба да знаете за појасот на Орион од некои од неговите iosубопитности.

клучните карактеристики

кластер starsвезди и галаксии

Појасот на Орион е група starsвезди кои припаѓаат на со constвездието Орион. Се нарекува појас затоа што е дел од сликата на ловецот во Орион. Трите усогласени starsвезди што го сочинуваат појасот на Орион во светот се познати како Лас Трес Маријас или Трес Рејес Магос, а нивните имиња се: Алнитак, Алнилам и Минтака. Некои од неговите карактеристики се следниве:

 • Екваторијалните земји можат да го видат ова соelвездие во текот на целата година.
 • Составен е од три starsвезди, во форма на права линија, со заоблен жартиерен појас.
 • Theвездите што го сочинуваат се викаат: Алнитак, Алнилам и Минтака.
 • Се наоѓаат на Млечниот Пат, 915-1359 светлосни години од Земјата.
 • Припаѓа на Орион.

Ionвезди од појасот Орион

ionвезди од појасот на орион

Ова се најважните starsвезди во појасот Орион:

 • Алнилам: Станува збор за сина суперџиновска starвезда која се наоѓа во средината на трите starsвезди во појасот на Орион. Има историја од 4 милиони години и е најсветла и најдалечна од појасот. Неговата маса е 40 пати поголема од сонцето, а површинската температура е 25.000 ºC. Се проценува дека тој ќе стане црвена суперrstвезда.
 • Алнитак: Има историја од 6 милиони години и неговата маса е 16 пати поголема од онаа на Сонцето. Од нас е 700 светлосни години. Температурата на неговата површина флуктуира околу 29.000 ° C, и се верува дека на крајот ќе стане црвена суперџиновска starвезда.
 • Минтака: Тоа е сина џиновска starвезда составена од две бинарни starsвезди, таа е многу светла, со маса 20 пати поголема од онаа на Сонцето и површинска температура од 31.000 ºC. Понатаму, таа е единствената starвезда што може да се набудува од Северниот и Јужниот пол.

Појасот на Орион се наоѓа во јатото Колиндер 70 starвезди во центарот на со constвездието Орион, 915-1359 светлосни години од Земјата. Ова пак е на небесниот екватор. Може да се види покрај маглината на пламенот и маглината Коњска глава наречена Алнитак. Покрај тоа, со theвездието Еридан е близу, со Бик и Голема и Мала конзерва. Појасот Орион припаѓа на со constвездието Орион, тоа е најважното и најпознатото со constвездие на небото, а исто така е и најголемото и најсветло со constвездие во нашата галаксија.

Историја и легенди за појасот Орион

маглини

Како и другите древни цивилизации што ги усогласија зградите со Орион, Египќаните ги усогласија своите пирамиди во Гиза со theвездите на Орион. Вителот на пирамидата е директно поврзан со секоја везда. Египќаните верувале дека појасот на Орион е врата кон небото, и дека богот што ги сретнал мртвите е ловецот од Орион, па ги закопале фараоните во овие пирамиди.

Друга древна цивилизација која ги подредува пирамидите со starsвездите во појасот на Орион е мексиканската цивилизација, сместена во урнатините на Теотихуакан.

 • Тројца мудреци: Многу луѓе ги поврзуваат трите starsвезди од појасот на Орион со тројцата Мудреци (Мелхиор, Гаспар и Балтазар) кои отпатуваа од исток за да се сретнат со Спасителот Исус и му дадоа три златни ковчези за да ги обезбеди.
 • Трите Марии: Theвездите на појасот Орион се именувани како Трес Маријас во чест на Марија, Марта и Маргот. За време на империјата Ла, три жени со бела кожа, светла коса и сини очи стигнаа до брегот на Мексико. Овие дами беа пречекани од абориџините со црна кожа. Марија роди момче по име Изус. Тие беа нападнати од обожавателите на Ра. За нив тие побегнаа на Пиринејскиот Полуостров, каде што Марија го основа Толедо, а Марта ја основа Сара Госа и Барселона, Маргот ја основа Јатива.

Подоцна, Марта се упатила кон бреговите на Велика Британија и навлегла во европскиот континент, воспоставувајќи ги Берлин, Варшава и Амстердам с she додека не стигнала до Москва и не умрела таму. Второ, Марија и Маргот заедно со Изус основаа голем град во регионот Амазон наречен Ел Дорадо. На крајот, стигнале до Иран и Индија, каде Маргот и принцот од империјата Ра имале син од Буда или Тао.

Небулози

Маглината Орион е едно од најпроучуваните и фотографирани небесни тела на ноќното небо, а исто така е една од најпроучуваните небесни карактеристики. Маглините откриваат многу за тоа како се формираа starsвездите и планетарните системи од колапсот на облаци од гас и прашина.

Маглината Коњска глава е дел од најголемиот облак во Орион. Многу од следните романи ја користат маглината во форма на темно облаче кое е повеќе или помалку непробојно. Други замислуваат дека има многу starsвезди и планети пред внатрешноста, особено зад маглината.

Маглината пламен е емисиона маглина сместена во со theвездието Орион. Маглината е за 1.350 светлосни години оддалечени од Земјата и има привидна величина од 2На Маглината пламен зафаќа 30-минутен лак на небото. Тоа е дел од огромен регион за формирање starвезди, тоа е комплекс на молекуларни облаци на Орион.

Маглината пламен е кластер од стотици многу млади starsвезди, Од кои 86% имаат перипланетарен диск. Најмладите членови се концентрирани во близина на центарот на кластерот, додека најстарите членови се наоѓаат во надворешните региони.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за појасот на Орион и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.