Порторико и Девствените острови, тотално уништени по минувањето на ураганот Марија

Ураганот Марија

Ураганот Марија ќе остане запаметен како еден од најразорните во сезоната оваа година. По Ирма, идеалната работа ќе беше да не се формираше повеќе циклон, бидејќи штетата предизвикана од него беше страшна. Но, барем за момент, временските појави не можат да се контролираат.

Така, тропските бури можат да станат посилни, нешто што тие стануваат сè побрзи и побрзи, бидејќи температурите на океаните постојано растат. Значи, Марија за жал, беше во можност да продолжи да предизвикува многу проблеми на островите на Карипското море, особено на Порторико и Девствените острови.

Штети во Порторико

Ураганот Марија, кој моментално се наоѓа крај северниот брег на Доминиканската Република, беше катастрофален. Со ветрови од 250 километри на час, буквално понесе сè што се најде на својот пат. Материјалните загуби биле толку големи што, според градоначалникот на крајбрежниот град Катачи, „ќе бидат потребни месеци, многу месеци пред да се опоравиме од ова“.

Сликите и видеата што пристигнуваат оттаму се драматични: искорнати дрвја, уништени куќи, свлечишта, улици преполни со остатоци… Сепак, вчера, четврток, 21 септември, островот продолжи со тревога за поплави.

Штета на Девствените острови

Девствените американски острови не поминаа подобро. Марија ги остави своите жители без електрична енергија, а патиштата станаа непроодни. Се проценува дека до 70% од зградите во Санта Круз, град со 55.000 жители, претрпеле штета.

И двете територии, и Порто Рико и Девствените острови, прогласени се области со катастрофа од Белата куќа. Циклонот предизвика најмалку 34 смртни случаи, 15 смртни случаи во Порторико, 15 во Доминика, три во Хаити и еден во Гвадалупе.

Каде се упатувате сега?

Песна на ураганот Марија

Слика - слика од екранот

Ветровите на Марија, сега ураган од категорија 3, Тие би можеле да ги погодат Бахамите попладнево. Иако може да стане посилен во наредните денови, многу е малку веројатно дека ќе ги погоди бреговите на Соединетите држави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.