Плиоцен

Плиоцен

Во рамките на Ценозојски е на Неоген период и дека е поделена на неколку епохи. Денес ќе разговараме за последниот период од овој период познат како Плиоцен. Плиоценот започна пред околу 5.5 милиони години и заврши пред 2.6 милиони години. Овој пат може да биде доста важен од антрополошка гледна точка, бидејќи во тоа време се откриени првите фосили на Австралопитекус. Овој вид е првиот хоминид што постоел на африканскиот континент.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за плиоценот.

клучните карактеристики

австралопитекус

Оваа ера беше кулминирана со доста значајни промени во однос на биодиверзитетот, како на ниво на флора и фауна, така и на човечкото суштество. Овие промени се должеа на фактот дека животните и растенијата ќе започнат да се лоцираат во поразновидни области кои беа ограничени од климатските услови. Овие локации кај бројни видови останаа до денес.

Оваа епоха трае скоро 3 милиони години. Постојат некои промени на ниво на океаните. Низ плиоценот имало длабоки и значителни промени во водните тела. Еден од најпознатите е дефект во комуникацијата што постоел помеѓу Атлантскиот Океан и Тихиот Океан. Ова беше последица од појавата на Истмусот од Панама. Бидејќи се појавија промени во овие океани, сливот на Средоземното море се наполни и со вода што доаѓаше од Атлантскиот океан. Со тоа заврши таканаречената криза со сол во Месинија.

Една од највпечатливите одлики на епохата на плиоцен е појавата на првата бипедална хоминида. Оваа информација е достапна благодарение на голем број фосили кои се собрани од ова време. Првиот хоминид што се појави на оваа планета беше именуван Австралопитекус. Тој бил трансцендентален по потекло на човечкиот вид каков што го знаеме уште од времето на потеклото на првите примероци од родот Хомо.

Геологија на плиоцен

Геологија на плиоцен

За тоа време немаше голема орогена активност. На Континентален лебдат Продолжува да се движи и да ги поместува континентите на нивните сегашни позиции. За тоа време, движењето на континентите беше многу бавно и низ морињата и преку океаните. Тие практично ја имаа истата позиција како и денес. Тие беа оддалечени само неколку милји.

Една од најважните пресвртници во геологијата на плиоценот беше формирањето на истмус на Панама. Оваа формација е она што ги држи Северна и Јужна Америка заедно. Овој феномен бил трансцендентален бидејќи имал влијанија и врз климата на целата планета. Со овој истмус беа затворени сите комуникации што постоеја меѓу Тихиот и Атлантскиот океан.

На ниво на половите, и антарктичките и арктичките води претрпеа нагло опаѓање на температурите, со што станаа најстудените температури на планетата. Постојат информации што биле собрани од специјалисти и велат дека за тоа време имало познат пад на нивото на морето и тоа е затоа што се зголемил бројот на поларни и глацијални капачиња. Ова имаше последици што предизвикаа појава на парчиња земја, кои во моментов се потопени. На пример, постои случај со копнениот мост што ја поврзува Русија со американскиот континент. Овој мост во моментов е потопен и окупиран од начинот на кој е познат под името Берингов теснец.

Клима за плиоцен

Екосистем плиоцен

За ова време, кое траеше скоро 3 милиони години, климата беше прилично разновидна и флуктуирачка. Според записите што ги собраа специјалисти за клима, имаше моменти кога температурата значително се зголеми. Ова беше спротивставено во некои периоди, особено на крајот на плиоценот, кога температурите значително паднаа.

Меѓу најважните климатски карактеристики на ова време е дека тоа беше сезонска клима. Тоа е, тие презентираат сезони, две од нив се многу обележани. Една е зимата во која мразот се шири на поголем дел од целата планета. Другото беше летото каде мразот се стопи и му даде место на пејзажот е доста сув.

Општо земено, може да се каже дека климата на крајот на плиоценот беше доста сува поради зголемувањето на температурите за кои претходно разговаравме. Покрај тоа, тој доби прилично сув изглед и предизвика животната средина да се модифицира и да се трансформира од шуми во савани.

Биодиверзитет

Фауната широко се диверзифицираше за време на плиоценот и започна да колонизира различни средини. Сепак, флората претрпе своевидна регресија на стагнација, бидејќи климатските услови не беа премногу поволни. Со постоењето на зима каде мразот окупираше поголем дел од планетата и прилично суво и суво лето, немаше потребни услови за развој или диверзификација на растенијата.

Флора

Фосил од флора

Растенијата кои најмногу се размножувале за време на епохата на плиоценот биле пасишта. Тоа е затоа што тие се растенија кои можат лесно да се прилагодат на ниските температури што владееле за време на плиоценот. Некоја тропска вегетација постоела, особено во џунглите и шумите, но таа е ограничена само на екваторијалниот регион. Токму во оваа област постоеја климатските услови за да цветаат и шират.

Климатските промени што се случија во ова време, предизвикаа големи области на земјиште да се појават многу ретко населени со карактеристики на пустина. Некои од овие зони и денес се распространети. Што се однесува до областите најблиску до половите, воспоставен е истиот тип на флора што изобилува денес. Тие се четинари. Тоа е затоа што тие имаат голема отпорност на студ и се способни да се развиваат на ниски температури.

фауна

Како што споменавме претходно, во тоа време се појави една од пресвртниците во врска со човечкото суштество. Цицачите доживеале и големо еволутивно зрачење предизвикувајќи нивно ширење во голем број на различни средини.

Со оваа информација можете да дознаете повеќе за плиоценот и сите главни карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.