Плиоценска фауна

Развој на плиоценска фауна

La Епоха на плиоцен е последниот од Неоген период на Кенозојска ера. Започна пред приближно 5.5 милиони години и заврши пред 2.6 милиони години. Овој пат имаше голема важност во развојот на првите хоминиди и флората и фауната на целата планета. На Плиоценска фауна започна да се наоѓа во различни региони ограничени со климатските услови од тоа време. Во многу случаи оваа локација се одржува до денес.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, биодиверзитетот и еволуцијата на плиоценската фауна.

Промени во епохата на плиоценот

Епоха на плиоцен

Станува збор за време во кое благодарение на првите фосили беше можно да се знае дека првата хоминид што ја населила оваа планета, Австралопитекус, го населувал африканскиот континент. Овој пат значеше големи промени на ниво на биодиверзитет, и флора и фауна. Растенијата започнаа да се диверзифицираат во различни зони со климатски ограничувања. Вкупното времетраење на плиоценот е околу 3 милиони години.

Голем дел од овие промени и диверзификација во областа на дистрибуција на растенија и животни, потекнуваа од длабоки и значителни промени во водните тела на планетата земја. И тоа е дека морињата и океаните се модифицирани за тоа време. Имаше прекин помеѓу комуникацијата што постоеше помеѓу Атлантскиот Океан и Тихиот Океан. Како последица на оваа руптура, се појави она што денес го знаеме како Истмус од Панама. Средоземното море се наполни и со вода што доаѓаше од Атлантскиот океан и стави крај на таканаречената криза на Месин. Оваа криза се однесува  високите концентрации на сол што постоеле во Средоземното море поради затворањето на Гибралтарскиот теснец.

Бидејќи стапката на испарување на водата се зголемуваше и ја имаше помалку, концентрацијата на соленоста се зголемуваше до тој степен што не можеше да го одржи животот на животните и растенијата. Со воведувањето на нова вода од Атлантикот, нивото на соленост може да се намали на стабилна точка.

Конечно, еден од најважните еволутивни настани од епохата на плиоценот беше појавата на првите хоминиди. Australopithecus бил трансцендентален хоминид од потеклото на човечкиот вид. Тоа беше првиот вид од родот Хомо.

Флора и фауна на плиоцен

Плиоценска фауна

За тоа време, растенијата се размножуваат благодарение на зголемувањето на глобалните температури. Растенијата кои најмногу се размножувале биле пасишта. Температурите кои преовладуваа во текот на овој временски период беа доста ниски оттогаш глечерите распространети на широки области. Иако ниските температури широко постоеја на широки области, имаше и тропска вегетација претставена од џунгли и шуми. Сепак, овие пошумени региони беа ограничени само на екваторијалниот регион каде што постоеја подобри климатски услови.

За останатите области со пониски температури, пасиштата беа во можност да ги колонизираат териториите. Поради климатските промени што постоеле во тоа време, може да се појават големи области на суво земјиште што станале пустини. Некои од овие големи пустини и денес се распространети. Во областите во близина на половите флората е воспоставена и останува и денес. Оваа флора се четинари. Иглолисни растенија се растенија кои имаат голем капацитет да издржат ниски температури и да се развиваат во екстремни средини.

Биомот кој најмногу се ширел во ова време бил тундрата. Тундрата остана вака сè до денес, откако се пронајдени граничните земји со северниот пол.

Во однос на фауната на плиоценот, наоѓаме една од најголемите пресвртници во однос на развојот на човечкото суштество. И, тоа е дека беше развиена првата хоминида позната како Австралопитех. Од друга страна, гледаме голем развој и диверзификација на цицачите благодарение на нивната голема еволуција. Цицачите можеа да се прошират низ голем број на средини и да се прилагодат на различни услови.

Иако и други групи животни доживуваат одредени промени на генетско и еволутивно ниво, токму цицачите најмногу се развиле.

Цицачи на плиоценската фауна

Цицачите започнале да се лоцираат во области кои денес остануваат стабилни. Антички род на цицачи чија главна карактеристика е да одат поддржани на врвовите на прстите се копитарите. Имало разни видови кои припаѓале на оваа група животни и тие почнале да губат екстремитети и земја. Сепак, во другите региони тие успеаја да се прилагодат и да се развијат нашироко. Зборуваме за камили и коњи. Врвовите на прстите на овие животни се покриени со копита.

Друга група на животни кои се развиле во ова време биле пробосциди. Тоа е група животни чија главна карактеристика е продолжување на лицето. Оваа екстензија се нарекува пробосцис. Во фауната на плиоценот имало неколку примероци од оваа група како слонови и стегодони. Од овие две групи животни, само слоновите преживеале до денес.

Меѓу цицачите, исто така, наоѓаме глодари чија главна карактеристика се нивните високоразвиени заби за засеци. Овие секачки заби се идеални за грицкање дрво или други материјали и хранење со него. Тие се четирикратни и се разликуваат по големина. Се вели дека тие бегале главно низ областите на европскиот континент.

Австралопитекес Тоа беше првиот хоминид што можеше да се движи бипедално. Станува збор за можност за одење на двете задни екстремитети. Неговата големина беше прилично мала бидејќи беше висок само 1.30 метри и имаше тенка градба. Неговата исхрана беше сештојада и можеше да напредува на африканскиот континент, каде што денес се пронајдени повеќето фосили.

Други животни

Другите групи животни исто така добро се развиле во епохата на плиоценот. Голем развој имале влекачите, особено алигаторите и крокодилите. Што се однесува до птиците, повеќето живееле на американскиот континент и биле предатори на голем број животни. Друга група птици попозната како ансериформите биле оние кои се развиле широко. Во оваа група птици, меѓу другите, наоѓаме патки и лебеди.

Се надевам дека со овие информации можете да дознаете повеќе за плиоценската фауна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.