Плеистоцен

Плеистоцен

El кватернарен период тие имаат неколку геолошки поделби. Денес ќе се фокусираме на првата поделба во овој период. Тоа е за Плеистоцен. Оваа геолошка поделба се карактеризира главно со тоа што има ниски температури низ целата планета и појава на големи цицачи како што е мамутот. За да се разбере добро сè што вклучува временската студија на оваа геолошка поделба, потребно е правилно да се знае што геолошко време.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за плеистоценот.

клучните карактеристики

Плеистоцен и животни

Овој пат е референца бидејќи се изучува еволуцијата на човечкиот вид. За време на плеистоценот Тоа беше кога се појавија првите предци на современиот човек. Таа е една од најпроучуваните геолошки поделби и онаа со најмногу фосилни записи. Ова гарантира дека добиените информации се доста сеопфатни и веродостојни.

Плеистоценот започна околу 2.6 милиони години и крајот на крајот на последното ледено доба се случи во 10.000 XNUMX п.н.е. За тоа време, тешко дека имало некои големи движења на континентите. Практично остана во иста позиција.

Како што споменавме на почетокот на статијата, целата оваа геолошка поделба се карактеризира главно со ниски температури на глобално ниво. Ова доведе до сукцесија на глацијалните циклуси во кои температурите се зголемуваат и се намалуваат. Ова е познато како интерглацијални периоди. Приближно За тоа време, 30% од целата површина на планетата била трајно покриена со мраз. Областите што се одржуваа континуирано мраз беа столбовите.

Што се однесува до фауната, големите цицачи како што се мамутот, мастодонтите и мегатериумот го живееја својот максимален сјај. Овие животни практично доминирале на планетата бидејќи биле големи. Исто така, имало развој на предците на современиот човек кои биле Хомо еректус, хомо хабилис и хомо неандерталезин.

Плеистоценска геологија

Pleивотни од плеистоцен

За време на оваа поделба немаше многу геолошка активност. На Континентален лебдат Се чини дека ќе се забави во споредба со претходните пати. Само тектонските плочи на кои седат континентите не одбија да се движат повеќе од околу 100 километри едни од други. Практично во ова време континентите веќе беа во позиција многу слична на онаа што ја имаме денес.

Глацијациите беа многу обилни во овој период, жарот инсистираше на неколку циклуси на значително зголемување на намалувањето на температурата на планетата. Ова предизвика неколку региони на југ да бидат целосно покриени со мраз. Како последица на глацијациите, површината на континентите беше погодена од ерозивен процес. Ова е она што е познато како моделирање на глечерите.

исто така, нивото на морето значително се намали за приближно 100 метри. Ова се должи на формирање на мраз за време на глацијациите.

Плеистоценска клима

Глацијација на плеистоцен

За време на оваа геолошка фаза, она што е познато како ледена доба. Ова е погрешно бидејќи за време на плеистоценот се случија серија глацијации во кои имаше периоди со температури кои беа еколошки повисоки, а други пониски. Времето на температурата на околината се менуваше во текот на целата сезона, иако температурите тие не се искачија многу како во другите периоди на геологијата на Земјата.

Климатските услови се практично продолжение на претходната епоха на плиоцен. Во оваа фаза, температурите на планетата значително опаднаа. Беа забележани ленти земја поблиску до половите и во текот на оваа фаза Антарктикот остана речиси целосно покриен со мраз од северните крајности на американскиот и европскиот континент за време на фазите на глацијација.

Во текот на целата етапа на плеистоценот имало 4 глацијации.

Флора, фауна и човечки суштества

Прво луѓето

Во текот на оваа фаза, животот беше доста разновиден и покрај сите климатски ограничувања што постоеја поради глацијациите. За време на плеистоценот имало неколку видови на биоми. Во секој вид на биом, биле развиени растенија кои најдобро можат да се прилагодат на најекстремните средини. Во северната хемисфера на планетата во рамките на Арктичкиот круг се развива биомот што денес го знаеме како тундра. Главните карактеристики на тундрата е тоа растенијата се мали, нема лиснати дрвја или големи. Во овој тип на екосистеми, лишаи има во изобилство.

Тајгата е исто така уште еден биом што бил забележан за време на плеистоценот. Тајгата се состои главно од вегетативна форма каде преовладуваат иглолисни дрвја и понекогаш достигнуваат големи височини. Бидејќи се извлечени информации од фосилните записи, во овие биоми имало и лишаи, мов и некои папрати.

Во рамките на континентите температурата не била толку ниска и дозволувала да се развиваат големи растенија што можат да формираат големи шуми. Тука започнаа да се појавуваат термофилни растенија. Овие растенија се оние кои имаат адаптации потребни за да преживеат екстремни нивоа на температура.

Во однос на фауната, цицачите биле најдоминантна група. Еден од најзначајните фактори на оваа фауна е тоа што е позната како мегафауна. Тоа е, преовладувачката фауна беше голема и целосно способна да ги издржи ниските температури што постоеја во тоа време.

Покрај тоа, другите групи животни продолжија да ја зголемуваат нивната разновидност и еволуција за да се прилагодат на новите средини. Овие животни се птици, водоземци и влекачи. Мамутот бил најинтересниот цицач во ова време. Изгледот или тие беа прилично слични на слоновите што ги знаеме денес. Имаа долги остри зашивки и нивната главна карактеристика беше искривување што ги ориентираше нагоре. Во зависност од областа каде што ќе се најдат и нивната температура била покриена со повеќе или помалку крзно и имале тревојада храна.

Што се однесува до луѓето, повеќето од видовите предци на Homo sapiens но и овој го направи својот изглед. Неговата главна карактеристика беше што достигна максимален развој на мозокот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за плеистоценот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.