Плеустоцен фауна

Плеустоцен фауна

Времето на Плеистоцен беше првата геолошка поделба на Кватернарен период. Главно се карактеризираше со ниски температури кои ја покриваа скоро целата планета со мраз. На Плеистоценска фауна се карактеризираше главно со појава на големи цицачи како што е мамутот. Исто така, во овој временски период ја набудуваме еволуцијата на човечкиот вид. Во тоа време се појавија предците на современиот човек.

Во оваа статија ќе ги анализираме сите карактеристики и еволуција на плеистоценската фауна.

Општ контекст на плеустоценската фауна

За да го разбереме развојот на плеистоценската фауна, мора да го разбереме генерализираниот контекст, како на климата, така и на геологијата, итн. Тоа е време кое е едно од најучуваните и има најмногу фосилни записи. Поради оваа причина, стана еден од случаите кога има пообемни и посигурни информации. Почна овој временски период Пред 2.6 милиони години и заврши по последното ледено доба, приближно 10.000 XNUMX п.н.е.

Во текот на овој период, големите цицачи имаа најголем сјај, во смисла на развој и диверзификација. Меѓу нив се мамутот, мегатериумот и мастодонтите кои доминираа практично на целата планета. Карактеристиката што ги прави различни од останатата фауна беше нивната голема големина. Ние исто така мора да коментираме за развојот на човечките предци како што е Хомо еректус, хомо хабилис и хомо неандерталезин.

Во однос на геологијата, откривме дека има мало поместување на континентите. Во овој случај, континенталниот лебдат беше прилично низок и оттогаш останува таков. Веќе во ова време континентите ги имаа истите позиции како и денес. Анализирајќи ја климата, гледаме дека има доминација на ниски температури. И, тоа е што во ова време се случија неколку глацијални циклуси. Остана вака цело време додека не заврши последното ледено доба. Голем дел од планетата беше покриен со мраз. Специјалисти забележале дека околу 30% од целата површина на земјата е замрзнат. Јужниот пол на Антарктикот беше целосно покриен со мраз исто како и денес. Сите земји на Арктичкиот круг беа исто така таму.

Откако ќе го анализираме контекстот на овој временски период, почнуваме да ја анализираме плеустоценската фауна.

Плеустоцен фауна

Плеистоценска мега фауна

За тоа време, цицачите станале доминантна група. Одржувајте генерализирана целата хегемонија што започна во претходните времиња. Во фауната на плеистоценот се издвојува појавата на таканаречената мегафауна. Оваа мегафауна се однесува големи животни кои биле во можност да ги издржат ниските температури што постоеле во тоа време.

Иако цицачите биле максимален развој и диверзификација на фауната од ова време, други групи животни како птици, водоземци и влекачи исто така продолжиле да се диверзифицираат. Голем дел од овие групи животни останаа до денес. Сепак, не може да се тврди дека цицачите биле кралеви на оваа доба.

Плеистоценската мегафауна се состоеше главно од големи животни. Меѓу овие животни ги истакнуваме повеќето претставници што се мамутот, мегатериумот, смилодонот, елазмотераумот, меѓу другите. Oneе ги анализираме едно по едно главните животни на плеистоценската фауна.

мамут

Овие животни припаѓале на родот Mammuthus и изгледале многу слично на слоновите што ги имаме денес. Една од најрепрезентативните карактеристики на оваа група беше нејзиното продолжување на носот. Ова е затоа што тие припаѓаат на редот Пробосцидеа и имаат орган кој колоквијално е познат како трупец. Неговото научно име е пробосцис. Поседуваа и мамутите долги, остри зашивки кои помогнаа да се одбранат од потенцијалните предатори. Овие зашила имаа закривеност што ги ориентираше нагоре. Овие чинови беа изработени од слонова коска.

Во зависност од областа на дистрибуција на поединецот и близината или оддалеченоста од областите со пониски температури, телото било покриено со повеќе или помалку крзно. Неговата навика или храна беше тревојада. Ова ги прави забите да имаат само одбранбена функција. И покрај огромниот изглед и припадноста кон групата плеистоцен мегафауна, таа исчезна во следната епоха. Благодарение на бројните записи од фосили, можно е да се знае многу за морфологијата и начинот на живот на овој вид.

Мегатериум

Овие животни припаѓаат на редот Пилоса и се поврзани со сегашните мрзливи. Тоа е вид на животно кое станало едно од најголемите што ја населувало земјата. Неговата просечна тежина беше помеѓу 2.5 и 3 тони и беа долги приближно 6 метри. Овој вид е проучен благодарение на собраните фосили. Неговите коски беа прилично цврсти, па се сомнева дека мораше да поддржува голема маса месо.

Како мрзливи денес, тие имаа многу долги канџи. Овие канџи се користеле главно за копање храна. Нивната диета била целосно на вајпер и се смета дека имале осамено однесување. Телото било покриено со густо крзно што му помагало да се заштити од ниските температури што постоеле во тие времиња. Неговото живеалиште и областа на дистрибуција беа проширени од зоните на Јужна Америка.

Смилодон

Ова животно припаѓа на семејството Фелида, бидејќи е директен роднина на сегашните мачки. Нејзината главна карактеристика беше големата големина и две долги зашивки кои се спуштаа од горната вилица. Благодарение на овие карактеристики, смилодонот беше познат ширум светот како »Тигри со сабја заби». Тоа е едно од најпроучуваните животни во целата историја, бидејќи е исто така присутно во бројни приказни и митологии.

Благодарение на фосилите собрани од овие видови, мажјаците би можеле да достигнат до 300 килограми тежина. Тие живееле главно во сите области на Северна и Јужна Америка.

Елазмотериум

Тоа било еден од цицачите кои припаѓале на семејството Rhinocerotidae, поврзано со денешните носорози. Главната карактеристика на овие животни беше да имаат голем рог кој им излегуваше од черепот и може да се протега на повеќе од два метра. Нивната исхрана беше тревојада, а главна храна им беше тревата. Како и кај другите плеистоценски цицачи, тој имаше тело покриено со густо крзно. Неговото живеалиште и областа на дистрибуција беа во областите на централна Азија и руските степи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за фауната на плеистоценот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.