Планини Кавказ

планини Кавказ

Една од најпознатите планини во светот се смета за континентална поделба помеѓу континентот Азија и Европа планини Кавказ. Тој е еден од највисоките планински масиви во Европа и има неколку врвови кои надминуваат 4.000 метри во висина. Планинскиот венец се наоѓа во овој регион помеѓу Црното Море и Каспиското Море. Целата оваа област има голема јазична и културна разновидност, бидејќи пред повеќе од 2.000 години беше место за средби за трговија меѓу народите.

Од овој напис ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло, формирање и геологија на планините Кавказ.

клучните карактеристики

Кавказ

Шест држави имаат неколку планини на своите територии: Грузија, Ерменија, Иран, Турција, Азербејџан и Русија, покрај Автономната Република Чеченија, Дагестан, Ајарија, Адигеја, Ингушетија, Кабардија-Балкар, Карачај-Черкезија, Накичеван и Северна Осетија . На јужните падини на планините доминираат Ерменија, Грузија и Азербејџан, а нивното етничко и јазично потекло се многу различни.

Долги години, различни етнички групи и малцинства се борат за независност или автономија, предизвикувајќи оваа област да биде опремена со големи проблеми и битки. За време на Кавкаската војна од 1817 до 1864 година, Руската империја припои неколку области на север, и мирот не може да се гарантира ниту денес.

Тоа е планински венец, иако неговата висина може да му конкурира на онаа на Алпите. Во просек, нивните врвови имаат тенденција да бидат поголеми, помеѓу 2.000 и 3.000 метри надморска височина. Се проценува дека има повеќе од 20 врвови на Кавказ кои се повисоки од Мон Блан, највисоката планина на Алпите. Наспроти тоа, највисокиот врв на планините Кавказ е планината Елбрус, која се наоѓа на околу 5.642 метри надморска височина.

Геолошка поделба на Кавказ

антички планински села

Овој планински систем се протега од Југоисточна Европа до Азија од источниот брег на Црното Море до Каспиското Море, од исток кон запад. Неговата ширина е променлива, до 160 километри. Висината на планинскиот венец се зголемува од крајност, а токму во централниот дел се наоѓаат највисоките врвови, вклучувајќи ја и планината Елброс.

Географски е поделен на Голем Кавказ на север и Мал Кавказ на југ. Големиот Кавказ е најголемиот дел и главниот планински венец во целиот систем. Се протега од полуостровот Таман до полуостровот Апшерон во Каспиското Море и е поделен на три дела: Западен Кавказ, Среден Кавказ и Источен Кавказ. Големиот Кавказ и Малиот Кавказ се разделени со прекукавкаската депресија, која е паралелна долина со ширина од околу 100 километри, што ги поврзува крајбрежјето на Црното Море и крајбрежјето на Каспиското Море.

Клима на Кавказ

Климата и топографските услови го прават поголемиот дел од должината на нејзините планини поопуст од Алпите. Областите во близина на Црното Море се повеќе влажни; за разлика од тоа, посушкото Касписко Море ја прави источната зона да има сува или полупустинска клима. Во западните планини климата станува суптропска, така што климатските услови на исток и запад се всушност спротивни.

Глечери има на запад и во центарот. Линијата на глечерите обично започнува помеѓу 2.800 и 3.000 метри. Сепак, Мал Кавказ нема глечери како Голем Кавказ. Малите планини кои ги одделуваат вдлабнатините на Закавказството, претставуваат бариера помеѓу различните клими на истокот и западот. Малиот Кавказ е поврзан со Големиот Кавказ преку планините Мали Лих, одделени на исток со реката Кура.

обука

планинска геологија

Овие планини се многу стари. Поголемиот дел од карпите потекнуваат од мезозоикот и јурата, а најголемата кота е прекамбриска. Како и повеќето планини во светот, тие се формираат од судир на тектонски плочи; во овој случај, од арапските и евроазиските плочи.

Сè започнало кога Арапите започнале да се движат кон север, сè додека не се судрат со иранската плоча и не се затвори Тетиското Море. Движењето траеше одреден временски период, а потоа се судри со евроазиската плоча, која ја крена кората поради огромниот притисок меѓу нив. Планините Голем Кавказ започнаа да се оформуваат и Планините Мал Кавказ конечно да се оформуваат.

Во Кенозојскиот вулкан Мал Кавказ беше активен. Со исклучок на некои вулкани на полуостровот Апшерон, вулканите што сè уште постојат во областа сега се изумрени.

Флора и фауна

Бидејќи Западен Кавказ има суптропска клима, вегетацијата е погуста од онаа на Источен Кавказ. Општо земено, покрај планините има пустини, пасишта, алпски ливади, мочуришта и шуми. Според Светскиот фонд за природата (WWF), има повеќе од 10,000 видови растенија во мешани шуми, од кои повеќе од 1,500 се ендемични растенија, повеќе од 700 'рбетници и 20,000 XNUMX без’рбетници. Западен Кавказ е една од ретките планински области во Европа со мало човечко влијание, каде што можат да се забележат разновидни екосистеми, меѓу кои се алпските и субалпските тревни површини кои живеат само во диви животни.

Во нејзината шума, има повеќе од 10,000 видови на растенија, од од кои повеќе од 1,500 се ендемични растенија. Ендемичните станови се оние единствени за тоа место и не можат да се најдат на друго место. Токму овие растенија му даваат дополнителна вредност на биодиверзитетот на овие планини бидејќи тие се ексклузивни видови на овие екосистеми. Тоа се растенија кои биле во можност да се прилагодат на овие уникатни услови на животната средина и не можат да се најдат на друго место.

Како што можете да видите, овие планини имаат голема историја и богатство и, според тоа, се едни од најпознатите во светот. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Кавказ, неговите карактеристики и флората и фауната.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.