Планетата Сатурн

Планета Сатурн

Денес се враќаме на астрономијата. По анализата на карактеристиките на нашите соларен системПочнавме со опишување на сите планети една по една. Го видовме тоа Жива тоа беше планетата најблиску до сонцето, Јупитер најголемиот во Сончевиот систем и Марс тоа може да биде засолниште на животот. Денес ќе се фокусираме на Планетата Сатурн. Една од двете најголеми планети и позната по астероидниот прстен. Тоа е планета на која лесно може да се гледа од Земјата.

Дали сакате да ги знаете сите тајни на Сатурн? Прочитајте и дознајте.

клучните карактеристики

Сатурн

Сатурн е одредена планета. За научниците се смета за една од најинтересните планети што ги знаат целиот Сончев систем. Нагласува дека има густина многу помала од онаа на водата и тој е составен целосно од водород, со малку хелиум и метан.

Спаѓа во категоријата гасни гиганти и има прилично чудна боја што го прави да се издвојува од останатите. Нешто е жолтеникаво и во него се комбинираат мали ленти од други бои. Многумина го мешаат со Јупитер, но тие воопшто не се поврзани едни со други. Тие се јасно диференцирани со прстенот. Научниците претпоставуваат дека нивните прстени се направени од вода, но цврсти како санти мраз, ледени планини или некои снежни топки во комбинација со некаков вид хемиска прашина, особено.

Веќе во 1610 година беше откриен ветерот околу планетата Сатурн благодарение на Галилео и телескопот. Во тоа откритие се дозна дека ветровите што дуваат околу нив го прават тоа со непресметлива брзина колку се брзи. Најважно од сето ова и шокантно за оние што го знаат е дека тоа се случува само на екваторот на планетата.

Каква е внатрешноста и атмосферата на Сатурн?

Месечина на сатурн

За разлика од другите планети во Сончевиот систем, густината на Сатурн е помала од онаа на водата на нашата планета. Структурата е составена целосно од водород. Во центарот на планетата може да се потврди постоењето на неколку фундаментални елементи од неа. Овие се тешки елементи кои сочинуваат цврсти структури што ги содржи планетата бидејќи прави мала група карпи да се собираат заедно или да се формираат грутки карпи во неа. Овие карпи тие можат да достигнат температура од околу 15.000 XNUMX степени.

Заедно со Јупитер се сметаат не само за двете најголеми планети во Сончевиот систем, туку и за најжешките.

Што се однесува до нејзината атмосфера, таа е составена од водород. Постојат и други елементи од кои е составена и потребно е да се знаат што е можно повеќе сите можни елементи за да се знаат карактеристиките што може да ги има планетата како целина.

Останатите елементи имаат мали дози. Станува збор за метан и амонијак. Исто така, постојат и други различни количини на гасови кои интервенираат заедно со главните елементи како што се етанол, ацетилен и фосфин. Овие се единствените гасови што можеле да ги проучуваат физичарите, иако е познато дека не е единствениот состав.

Прстените на Сатурн се протегаат во екваторијалната рамнина на планетата од 6630 км до 120 700 км над екваторот на Сатурн и тие се составени од честички со изобилство ледена вода. Големината на секоја од честичките варира од микроскопски честички од прашина до карпи со големина од неколку метри. Високото албедо на прстените покажува дека тие се релативно модерни во историјата на Сончевиот систем.

Месечини и сателити

Атмосфера на Сатурн

Меѓу сите овие фасцинантни карактеристики што го прават Сатурн толку интересна планета за знаење, мора да ги потенцираме и сателитите од кои е составен. Досега 18 сателити се препознаени и именувани од стручни физичари од оваа област. Ова и дава на планетата поголема важност и разноврсност за неа. За да ги запознаеме подобро, ќе именуваме некои од нив.

Најпознати се таканаречените Хиперион и Јапет, кои се целосно составени од вода во нив, но се толку цврсти што се претпоставува дека се фундаментално замрзнати или во форма на мраз, соодветно.

Сатурн има и внатрешни и надворешни сателити. Меѓу интерните, постојат најзначајните во кои се наоѓа орбитата наречена титан. Таа е една од најголемите месечини на Сатурн, иако не може лесно да се види бидејќи е опкружена со густа портокалова магла. Титан е една од месечините што во основа се состои од скоро целосно азот.

Внатрешноста на оваа месечина е составена од карпи на јаглерод хидроксид, метанот меѓу другите хемиски елементи слични на општата планета каква што е. Количините се обично исти и најмногу би рекле, дури и во исти големини.

Набervationудување од Земјата

Сателити и месечини на Сатурн

Како што веќе рековме претходно, тоа е планета што лесно може да се набудува од нашата планета. Може да се види на небото поголемиот дел од времето со кој било вид хобистички телескоп. Вашето набудување е најдобро кога планетата е близу или е во спротивност, односно позицијата на планетата кога е во издолжување од 180 °, па затоа се појавува наспроти Сонцето на небото.

Може да се види совршено на ноќното небо како светлосна точка што не трепери. Тоа е светло и жолтеникаво и потребни се приближно 29 XNUMX/XNUMX години за да се заврши една целосна револуција во преводот во нејзината орбита во однос на позадинските везди кои припаѓаат на зодијакот. За оние кои сакаат да ги разликуваат прстените на Сатурн, ќе им треба телескоп од најмалку 20x за да може јасно да се види.

Што се однесува до нивното гледање од вселената, три американски летала патувале за да ја видат надворешноста и атмосферата на Сатурн. Бродовите беа повикани Сонда за пионер 11 и Војаџер 1 и 2. Овие бродови летаа над планетата, соодветно, во 1979, 1980 и 1981 година. За да се добијат точни и квалитетни информации, тие носеле инструменти за анализа на интензитетот и поларизацијата на зрачењето во видливиот, ултравиолетовиот, инфрацрвениот и радиобрановиот спектар.

Тие исто така се опремени со инструменти за проучување на магнетни полиња и за откривање на наелектризирани честички и зрна прашина.

Се надевам дека со овие информации ќе ја запознаете подобро планетата Сатурн.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.