„Планетата“ Плутон

Плутон

Плутон, заборавената планета која повеќе не е планета. Во нашата Сончев систем имало девет планети пред да се редефинира она што била или не била планета и Плутон морал да излезе од спојот на планетите. По 75 години во категоријата планета, во 2006 година се сметаше за Dуџеста планета. Сепак, важноста на оваа планета е доста голема, бидејќи небесните тела што минуваат низ нејзината орбита се нарекуваат Плутоид.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите тајни и карактеристики на џуџеста планета плутон. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа? Прочитајте за да дознаете повеќе.

Карактеристики на Плутон

планетоид Плутон

Оваа џуџеста планета кружи околу Сонцето на секои 247,7 години и тоа го прави со патување на просечно растојание од 5.900 милијарди километри. Масата на Плутон е еквивалентна на 0,0021 пати поголема од таа на Земјата или една петтина од масата на нашата месечина. Ова го прави премногу мал за да се смета за планета.

Вистина е дека веќе 75 години е планета од страна на Меѓународната астрономска унија. Во 1930 година го доби името по римскиот бог на подземниот свет.

Благодарение на откривањето на оваа планета, направени се големи подоцнежни откритија како што е Кајперовиот појас. Се смета за најголема планета џуџе а зад него Ерис. Составено е главно од некои видови мраз. Пронаоѓаме мраз направен од замрзнат метан, друг од вода и друг од карпа.

Информациите за Плутон се многу ограничени бидејќи технологијата од 1930 година не беше многу напредна за да придонесе за големи откритија на тело досега од Земјата. Дотогаш тоа беше единствената планета што не ја посети вселенски брод.

Во јули 2015 година, благодарение на новата вселенска мисија што ја напушти нашата планета во 2006 година, таа беше во можност да стигне до џуџестата планета, добивајќи голема количина на информации. Информациите траеја една година за да стигнат до нашата планета.

Информации за џуџестата планета

големината на Плутон во споредба со Земјата

Благодарение на зголемувањето и развојот на технологијата, се добиваат одлични резултати и информации за Плутон. Неговата орбита е доста уникатна со оглед на нејзината ротациона врска со неговиот сателит, оската на ротација и варијациите во количината на светлина што ја достигнува. Сите овие променливи ја прават оваа џуџеста планета голема привлечност за научната заедница.

И тоа е дека е подалеку од Сонцето отколку остатокот од планетата што го сочинува Сончевиот систем. Сепак, поради ексцентричноста на орбитата, таа е поблиску од Нептун за 20 години од нејзината орбита. Во јануари 1979 година Плутон ја мина орбитата на Нептун и остана поблиску до Сонцето до март 1999 година. Овој настан нема да се случи повторно до септември 2226 година. И покрај фактот дека едната планета влегува во орбитата на другата, не постои можност за судир. Ова е затоа што орбитата е од 17,2 степени во однос на рамнината на еклиптиката. Благодарение на ова, патот на орбитата значи дека планетите никогаш не се наоѓаат.

Плутон има пет месечини. Иако е многу мала во однос на нашата планета, таа е за 4 месечини повеќе од нас. Најголемата месечина се вика Харон и е околу половина од димензиите на Плутон.

Атмосфера и состав

Плутонска површина

Атмосферата на Плутон е 98% азот, метан и некои траги на јаглерод моноксид. Овие гасови вршат одреден притисок врз површината на планетата. Сепак, тоа е околу 100.000 XNUMX послаби од притисокот на Земјата на ниво на морето.

Се наоѓа и цврст метан, па се проценува дека температурите на оваа џуџеста планета се помалку од 70 степени Келвин. Поради необичниот тип на орбита, температурите имаат прилично голем опсег на варијации низ целата нејзина орбита. Плутон може да се приближи до Сонцето до 30 астрономски единици и да се оддалечи до 50. Како што се оддалечува од Сонцето, на планетата се појавува тенка атмосфера која замрзнува и паѓа на површината.

За разлика од другите планети како Сатурн y Јупитер, Плутон е многу карпест во споредба со другите планети. По спроведените студии, заклучено е дека, поради ниските температури, повеќето карпи на оваа џуџеста планета се мешаат со мраз. Мраз од различно потекло како што видовме претходно. Некои се мешаат со метан, други со вода итн.

Ова може да се разгледа со оглед на видот на хемиски комбинации што се јавуваат при ниска температура и притисок при формирањето на планетата. Некои научници имаат теоријата дека Плутон е навистина изгубен сателит на Нептун. Тоа е затоа што е можно оваа џуџеста планета да била фрлена во друга орбита за време на формирањето на Сончевиот систем. Затоа, Харон би се формирал како резултат на акумулација на полесни материјали како резултат на судирот.

Ротација на Плутон

Орбитата на Плутон

На Плутон му требаат 6384 дена да се сврти, бидејќи тоа го прави на синхронизиран начин со орбитата на неговиот сателит. Поради ова, Плутон и Харон се секогаш на исто лице едни со други. Оската на ротација на Земјата е 23 степени. Од друга страна, оној на овој планетоид е 122 степени. Полите се скоро во нивната орбитална рамнина.

Кога за прв пат беше откриен, се виде сјајот на неговиот јужен пол. Како што се префрлуваше нашиот поглед кон Плутон, се чини дека планетата исчезна. Во моментов можеме да го видиме екваторот на овој планетоид од Земјата.

Помеѓу 1985 и 1990 година, нашата планета беше усогласен со орбитата на Харон. Затоа, може да се забележи затемнување во секој од деновите на Плутон. Благодарение на овој факт, може да се соберат многу информации за албедото на џуџестата планета. Се сеќаваме дека албедо е она што ја дефинира рефлективноста на планетата на сончево зрачење.

Се надевам дека со овие информации ќе можете подобро да ја запознаете џуџестата планета Плутон и нејзините curубопитства.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниела Моралес Хернандез dijo

  Многу интересно.
  И благодарам, ми помогна да завршам одлична работа !!