Планетата Меркур

Планетата Меркур

Враќајќи се на нашите Сончев систем, ги среќаваме осумте планети со нивните сателити и нашата ourвезда Сонцето. Денес дојдовме да разговараме за најмалата планета што се врти околу Сонцето. Планетата Меркур. Покрај тоа, тој е најблизок од сите. Неговото име потекнува од гласник на боговите и не е познато кога е откриено. Таа е една од петте планети што можат добро да се видат од Земјата. Спротивно планетата Јупитер тоа е најмало од сите.

Ако сакате длабоко да ја знаете оваа интересна планета, во овој пост ќе ви кажеме сè што треба да направите

Планетата Меркур

Жива

Во најстарите времиња се претпоставуваше дека планетата Меркур секогаш била свртена кон Сонцето. На сличен начин како Месечината со Земјата, нејзиното време на ротација било слично на времето на преводот. Потребни се само 88 дена да се обидат околу сонцето. Сепак, во 1965 година импулсите биле испратени до радар со кој било можно да се утврди дека неговото време на ротација е 58 дена. Ова ги прави две третини од неговото време преведувачко. Оваа ситуација се нарекува орбитална резонанца.

Да се ​​биде планета со орбита многу помала од таа на Земјата, тоа ја прави многу близу до Сонцето. Се здоби со категоријата најмала планета од осумте во Сончевиот систем. Претходно, Плутон беше најмал, но откако го сметаше за планетоид, Меркур е замена.

И покрај малата големина, Може да се види без телескоп од Земјата благодарение на неговата близина до Сонцето. Тешко е да се идентификува поради неговата осветленост, но може да се види многу добро при самракот со зајдисонцето на запад и лесно може да се види на хоризонтот.

клучните карактеристики

Блискост до Сонцето

Спаѓа во групата на внатрешни планети. Составен е од проucирни и карпести материјали, со разновидна внатрешна комбинација. Големините на соединенијата се многу слични. Има порелевантна карактеристика како планетата Венера. И тоа е планета која нема природен сателит што ротира во својата орбита.

Целата нејзина површина е составена од цврста карпа. Така, тој е дел заедно со Земјата од четирите најлуди планети на Сончевиот систем. Според научниците, оваа планета е без никакви активности со милиони години. Неговата површина е слична на површината на Месечината. Се одликува со бројни кратери формирани од судири со метеорити и комети.

Од друга страна, има мазни и пругасти површини со структура слична на карпите. Тие се способни да се протегаат стотици и стотици километри и да достигнат височини од една милја. Јадрото на оваа планета Тој е метален и има радиус од приближно 2.000 километри. Некои студии потврдуваат дека неговиот центар е исто така направен од леано железо како оној на нашата планета.

Големина

Меркур во Сончевиот систем

Што се однесува до големината на Меркур, таа е малку поголема од Месечината. Неговиот превод е најбрз во целиот Сончев систем поради неговата близина до Сонцето.

На неговата површина има неколку формации со рабови кои се појавуваат во различни состојби на зачувување. Некои кратери се помлади, а назабените рабови се поизразени од ударот на метеоритите. Има големи сливови со неколку прстени и голем број реки лава.

Меѓу сите кратери има еден што се издвојува по својот големина наречена слив на Карлорис Неговиот дијаметар е 1.300 километри. Кратер со оваа големина мораше да предизвика проектили до 100 километри. Поради силните и континуирани влијанија на метеоритите и кометите, формирани се планински прстени со висина до три километри. Бидејќи е толку мала планета, судирот на метеоритите предизвикал сеизмички бранови што патувале на другиот крај на планетата, создавајќи целосно збунета област на копно. Откако се случи ова, влијанието создаде реки лава.

Има големи карпи произведени со ладење и со намалување на големината на многу километри. Поради оваа причина, беше формирана збрчкана кора составена од карпи високи и долги неколку километри. Добар дел од површината на оваа планета е покриен со рамнини. Ова од научниците го нарекуваат зона на меѓупростори. Тие сигурно биле формирани кога античките области биле закопани од реки лава.

Температура

Што се однесува до температурата, се смета дека да се биде поблиску до Сонцето е најтопло од сите. Сепак, тоа не е така. Неговата температура може да достигне 400 степени во најжешките области. Со самото тоа што има многу бавна ротација, тоа предизвикува засенчување на многу региони на планетата од сончевите зраци.Во овие студени области, температурите се под -100 степени.

Нивните температури се многу разновидни, тие можат да одат помеѓу -183 степени Целзиусови ноќе и 467 степени Целзиусови во текот на денот, ова го прави Меркур една од најжешките планети во Сончевиот систем.

Куриозитети на планетата Меркур

Кратери на жива

 • Меркур се смета за планета со најмногу кратери во Сончевиот систем. Ова се должеше на безброј средби и средби со безброј комети и астероиди и што извршија влијанија на нејзината површина. Огромното мнозинство од овие геолошки настани е именувано по познати уметници и познати писатели.
 • Најголемиот кратер што го има Меркур, се вика Caloris Planitia, овој кратер може да има дијаметар од приближно 1.400 километри.
 • Некои места на површината на Меркур можат да се видат со збрчкан изглед, ова се должи на намалувањето што го направи планетата кога се олади јадрото. Резултатот од контракцијата на планетата додека се лади неговото јадро.
 • За да може да се набудува Меркур од Земјата, тој мора да биде на самрак, односно пред изгрејсонце или веднаш по зајдисонце.
 • Во Меркур можете да видите две изгрејсонце: Наб obserудувач на одредени места може да ја набудува оваа величествена појава во која Сонцето се појавува на хоризонтот, застанува, се враќа повторно од местото каде што замина и повторно се крева на небото за да го продолжи патувањето.

Со овие информации можете да дознаете повеќе за оваа фантастична планета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.