Питагора

Питагора

Сигурно некогаш во животот, дали на студии, на училиште или едноставно на телевизија, сте слушнале Питагора и неговата позната теорема. Тој е грчки филозоф и математичар кој имал важна улога во развојот на математиката во античка Грција. Релевантноста што ја имал Питагора во историјата, го соопшти денес. Она што е најдобро познато за него е познатата Питагорова теорема што им се предава на учениците во средно училиште по математика.

За да не го оставите овој важен математичар сам со тој подвиг, во оваа статија можете да ги најдете сите негови биографија, придонесите за науката и најважните откритија.

Биографија

Математика и Питагора

Многу обичен човек син на трговец. Првиот дел од неговиот живот бил развиен на остров Самос. Можно е тој да го напуштил пред да биде погубен тиранинот Поликарат во 522 година п.н.е. Оттука е можно да може да патува за Милет, а потоа за Феникија и Египет. Во Египет езотеричното знаење растеше. Затоа, веројатно е дека Питагора бил таму проучувајќи ги мистериите што се однесуваат на животот, како што се геометријата и астрономијата.

Овде се вели дека работите се веројатни, бидејќи целиот живот на овој математичар не е познат на сигурен начин. Едноставно треба да помислите дека ова се случува пред многу години и дека историјата попушти во овие настани. Откако ова ќе се разјасни, продолжуваме со неговата биографија.

Некои извори тврдат дека Питагора отишол во Вавилон со Камбис Втори со цел да научи аритметичко и музичко знаење на свештениците. Се зборува и за патувања во Делос, Крит и Грека пред да се формира и да се основа неговото познато училиште во Кротона. Тоа е една од колониите што Грците ја основаа пред два века со цел да добијат поголема моќ и популарност. Во него го основа своето училиште каде што научи многу повеќе за геометријата и математиката.

Целата питагорска заедница беше опкружена со целосна мистерија. Неговите ученици морале да почекаат неколку години пред да бидат претставени пред нивниот учител. Како да е еден вид тест ритуал или клуч за пристап до знаење. Истото се случило откако ги добиле неговите учења. Тие мораа да чуваат строга тајна пред сè да научи. Womenените исто така би можеле да бидат дел од ова братство. Еден од најпознатите што беше во училиште беше Теано. Таа беше сопруга на Питагора и мајка на ќерка и двајца други синови на филозофот.

Питагоровска филозофија

Верувања во Питагора

Овој математичар и филозоф не остави никакво писмено дело, па затоа е потешко да се знае за него. Невозможно е да се разликуваат некои идеи што доаѓаат од учениците и други кои се директно негови. Без да имаме дело направено од него, не можеме да знаеме дека откритијата биле навистина негови. Питагоријанизмот повеќе личи на мистериозна религија отколку на филозофска школа. Во оваа смисла, тие живееле начин на живот инспириран од идеал кој се засновал на заедницата на добра. Главната цел на овој животен стил беше ритуалното прочистување на неговите членови. Ова прочистување е познато како катарза.

Сепак, овој вид прочистување се спроведуваше преку континуирано учење каде што математиката и музичките инструменти играа важна улога. Со цел да се разбере математиката и да може да се зголеми знаењето од страна на учениците, патот до знаењето беше филозофија.

Еден од слоганите што најмногу го користеше Питагора како инспиративна порака за сите негови ученици беше тоа на „loveубовта кон мудроста“. За нив, филозофите биле loversубители на знаењето и сакале да учат повеќе и повеќе за нештата. Математиката им помогна да разберат многу мистерии што беа реални. Питагора е заслужен за трансформација на математиката во либерално учење. За да го направите ова, требаше да се направи апстрактна формулација на резултатите. Без оглед на материјалниот контекст во кој биле познати некои од математичките резултати, тој морал да биде формулиран така што тој секогаш може да биде познат и екстраполиран на други услови.

Теорема на Питагора

Теорема на Питагора

Ова е местото каде што влегува познатиот случај со теоремата на Питагора. Оваа теорема ја воспоставува врската помеѓу страните на правоаголниот триаголник. Во теоремата се вели дека плоштадот на хипотенузата (ова е најдолгата страна на триаголникот) е еднаква на збирот на квадратите на нозете (Овие се најкратките страни што го формираат вистинскиот агол). Оваа теорема обезбеди бројни практични ресурси во античките и пораните грчки цивилизации како што се египетските и вавилонците. Сепак, Питагора е тој што е заслужен за првиот валиден доказ за теоремата.

Благодарение на ова, училиштето имаше многу напредувања. Општоста на оваа математичка теорема го наметнува прочистувањето и совршенството на душата бидејќи тоа го зголемило тоа знаење во личноста. Покрај тоа, помогна да се познава светот како хармонија. Универзумот се сметаше за космос. Космосот не е ништо повеќе од подреден сет во кој небесните тела држат позиција во која се во целосна хармонија. Растојанијата помеѓу секое небесно тело имаат слични пропорции и одговараат на интервалите на музичката октава. За овој математичар, небесните сфери се вртеле и го создавале она што се нарекувало музика на сферите. Оваа музика не може да ја слушне човечкото уво бидејќи е нешто трајно и вечно.

Влијание

Биографија на Питагора

Влијанието што го имаше беше многу важно. Повеќе од еден век по неговата смрт, Платон можел да има познавање на Питагоровата филозофија благодарение на учениците. Во доктрината на Платон е осигурено влијанието на Питагора.

Подоцна, во XVII век, астрономот Јоханес Кеплер тој сè уште веруваше во музиката на сферите кога можеше да ги открие елиптичните орбити на планетите. Неговите концепти на хармонија и пропорција на небесните сфери ќе послужат како претходник на научната револуција што ја предизвика Галилео Галилеј.

Како што можете да видите, Питагора одбележа пред и потоа во историјата на математиката, филозофијата и астрономијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Маја dijo

    музиката на сферите е моментално докажана .. научно .. звуците на земјата и некои блиски планети се познати ... секој објект во вселената вибрира во звук ... оној на земјата е сличен на песната на китовите ...