Пико де Оризаба

оризаба во Мексико

El Пико де Оризаба Се наоѓа на врвот на Мексико и Северна Америка. Тоа е врв кој има вулкан кој имал бројни потврдени ерупции низ својата историја. Има голем број на легенди и интересни приказни што треба да се знаат.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за врвот Оризаба, неговите карактеристики, ерупции и многу повеќе.

Карактеристики на врвот Оризаба

голем врв на оризаба

На нахуатл, името на врвот на Оризаба е Citlaltépetl, што значи „планина од ѕвезди“ или „рид од ѕвезди“. Според легендата, богот на Ацтеките Кецалкоатл еден ден се искачил на вулканот и го започнал своето патување кон вечноста. Во неговата историја имало 23 потврдени ерупции и 2 неодредени. Пико де Оризаба е највисокиот врв и вулкан во Мексико и Северна Америка. Пико де Оризаба е формиран на варовник и чеша за време на периодот на креда.

Откако во центарот, пламенот го проголта неговото смртно тело, но неговата душа доби форма на летечки кецал додека, гледано одоздола, не изгледаше како сјајна ѕвезда. Поради оваа причина, Ацтеките го нарекоа вулкан Citlaltépetlal. Пико де Оризаба е највисокиот врв и вулкан во Мексико и Северна Америка. Глобалната програма за вулкани на институцијата Смитсонијан ја проценува неговата висина на 5.564 метри, иако Геолошката служба на Мексико ја става на 5.636 метри надморска височина. Од своја страна, Националниот институт за статистика и географија (INEGI) потврдува дека вулканот има надморска височина од 5.610 метри.

Географски се наоѓа помеѓу државите Веракруз и Пуебла во јужноцентралниот регион на земјата. Гледано од нивото на морето, неговата форма е речиси симетрична и се состои од масивен врв и овален кратер широк 500 метри и длабок околу 300 метри. Тој е дел од трансверзалната вулканска оска, планински систем на јужната маргина на северноамериканската плоча. Тој е еден од трите глацијални вулкани во Мексико, главно на север и северозапад. Овие ледени маси значително се намалија во последните децении.

Формирање на вулканот Пико де Оризаба

Пико де Оризаба

Попречната вулканска оска се состои од неколку вулкани и е резултат на субдукцијата (колапсот) на плочите Кокос и Ривера под северноамериканската плоча. Пико де Оризаба се формирал над варовник и шкрилци за време на периодот на креда, но во суштина бил формиран од притисокот од магмата што била пронајдена помеѓу границите на плочите.

Овој стратовулкан го развил својот облик во текот на милиони години, што е објаснето со идентификување на три фази што одговараат на 3-те сегашни надредени стратовулкани, во кои често се градело и уништувало. Првата фаза започнала пред околу 1 милион години во средниот плеистоцен, кога се развила целата база на вулканот. Лавата исфрлена од внатрешноста на Земјата се зацврстила и го формирала стратовулканот Торецилас, но колапс во североисточното крило довело до формирање на калдерата пред 250.000 години.

Во втората фаза, конусот Espolón de Oro се појави на север од кратерот Торецилас и вулканот продолжил да расте на западната страна. Структурата се урнала пред околу 16.500 години, по што имаше трета фаза: изградба на сегашниот конус во внатрешноста на кратерот во форма на потковица оставен од Espolón de Oro. Се зборува и за четврта фаза, која вклучува изградба на некои од куполи од лава изградени за време на развој на Есполон де Оро: Текомат и Колорадо. Сегашниот вулкан бил интегриран за време на доцните плеистоценски и холоценски епохи, а неговата активност започнала со одливот на дацитната лава која ги формирала нејзините стрмни конуси.

Ерупции

Последната ерупција на Пико де Оризаба датира од 1846 година и оттогаш е неактивна. Во неговата историја имало 23 потврдени ерупции и 2 неодредени. Ацтеките снимале настани во 1363, 1509, 1512 и 1519-1528, а има докази и за други ерупции во 1687, 1613, 1589-1569, 1566 и 1175 г.. Очигледно најраната посведочена појава е 7530 п.н.е. C±40. И покрај тоа што е стратовулкан и има главен конус формиран од експлозивни ерупции, Пико де Оризаба не влегува во историјата како еден од најразорните вулкани во Мексико.

Компоненти

снежен вулкан

Вулканот формирал неколку притоки, вклучувајќи ги реките Котакстла, Јамапа, Бланко и Оризаба. Се наоѓа во полуладна умерена зона, студена во лето и врнежлива помеѓу лето и зима.

Што се однесува до флората и фауната, преовладуваат иглолисни шуми, главно борови и ојамели, но ќе најдете и алпски грмушки и закатоналес. Тој е дом на бобкети, сканки, вулкански стаорци и мексикански волови.

Можете да вежбате различни активности, а најистакнатите се планински велосипедизам и качување. Тоа е речиси симетричен конусен вулкан со овален кратер со дијаметар од околу 480 на 410 метри. Кратерот има површина од 154.830 квадратни метри и длабочина од 300 метри. Од врвот можете да видите други планински масиви како што се Iztaccíhuatl и Popocatépetl (активни вулкани), Malinche и Cofre de Perote.

Вулканите се главен извор на снабдување со вода за многу заедници. Три од петте глечери на Пико де Оризаба исчезнаа во последните 50 години, оставајќи го само глечерот Јамапа, кој започнува на 5,000 метри надморска височина и е најголемиот глечер во Мексико и Централна Америка.

Истражувачите од Центарот за атмосферски науки на Мексико потврдија дека ефектите од глобалното затоплување влијаеле на регионот на вулканот. Глечерите на три од највисоките мексикански вулкани исчезнуваат. Во Iztaccíhuatl и Popocatépetl не остана речиси ништо, додека Pico de Orizaba е на истиот пат за да ја намали својата дебелина и проширување. Во текот на неговата историја имало 23 потврдени ерупции и две неодредени ерупции, последната ерупција датира од 1846 година. Не се смета за разурнувачки вулкан.

Која е легендата за Пико де Оризаба?

Локалната легенда вели дека многу одамна, во времето на Олмеците, живеел голем воин по име Навални. Таа е убава и многу храбра жена и секогаш е придружувана од нејзиниот верен пријател Ахуилизапан, што значи „Оризаба“, преубав костец.

Нахуани мораше да се соочи со една од најголемите битки и беше поразен. Нејзиниот пријател Ахуи Лизапан беше длабоко меланхоличен, таа се искачи на врвот на небото и силно падна на земјата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за врвот Оризаба и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.