Палеогена фауна

Палеогена фауна

Во рамките на Кенозојска ера ние го имаме Палеоген период. Тоа е поделба на временската рамка која трае 66 милиони години и заврши пред приближно 23 милиони години. Во овој период имаме голема еволуција на цицачи и покрај фактот дека тие мораа да еволуираат од видови со многу мала големина. На Палеогена фауна означете пред и после, особено кај цицачите.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме за сите карактеристики и еволуција на палеогенската фауна.

Палеоген период

Овој период е потекло на попримитивните форми на поновиот живот. Мора да имаме предвид дека на почетокот на овој геолошки период имало истребување што одговарало на диносаурусите на крајот на период на креда. Во геологијата од овој период гледаме дека плочите на Австралија и Индија се движеле во северо-источен правец поради движењето на континенталниот лебдат. Се проценува дека брзината на движење на овие тектонските плочи беа околу 6 сантиметри годишно. Во моментов оваа стапка е многу помала.

Исто така, мора да земеме предвид дека фауната на Палеогенот беше под влијание на промените во климата на глобално ниво. Имаше акутни климатски промени како општо ладење на сите поларни региони. Поради намалувањето на сите глобални температури, беше можно да се овозможи ладење на целата планета. Како што напредува периодот на Палеоген, температурите на планетата повторно се зголемуваат. И тоа е дека зголемувањето на температурите помогна да има тропска клима на многу места. Како што знаеме, тропската клима се карактеризира главно со изобилство високи температури, висока влажност и добри врнежи од дожд. Сето ова води кон развој на фауната на Палеоген.

Многу организми мораа да се прилагодат на климата и беа во можност да го сторат тоа и покрај истребувањето што се случи во претходниот период. Едно од таксоните што може да се развие беа растенија од ангиосперм.

Палеогена фауна

тропска палеогена фауна

Палеогенскиот период е поделен на три епохи: Палеоцен, На Еоцен и Олигоцен. Во секој од овие периоди наоѓаме различен развој на фауната на Палеоген. Ајде да анализираме кои детално.

Палеоцен

За време на епохата на Палеоценот, пронајдовме голем број животни кои мораа да го живеат масовното истребување на доцната крема. Благодарение на овој настан за масовно истребување, животните можеа да развијат различни ставови за да се прилагодат на новите средини. Ова истребување му даде можност да се прошири и прошири на одредени видови на флора и фауна. Тие особено ја искористија приликата што диносаурусите веќе беа таму. И дали е тоа овие животни важеа за најважните предатори на целата планета. Сите животни мораа да се натпреваруваат за природни ресурси со диносаурусите.

Меѓу фауната на Палеогенот што се издвојува од палеоценската епоха имаме рептили. Тие беа група на животни кои преживеаја истребување многу добро и беа фаворизирани благодарение на климатските услови во ова време. Меѓу најраспространетите влекачи наоѓаме кампсосаури, кои живееле главно во водни места. Голем развој имаа и змиите и морските желки.

Што се однесува до птиците, тие се проширија благодарение на зголемувањето на температурите во тропските области. Птиците терор биле најпознати во тоа време. Тие беа големи, но без можност за летање. Навиките на овие видови беа месојади и се сметаа за страшни предатори за многу животни. Други видови птици кои нашле голем развој за време на палеогената фауна биле галеби, гулаби, бувови и патки.

Морската фауна исто така се разви доста во однос на рибите. Генерираше голема конкуренција на морско поле и ајкулите се ширеа за да станат нови доминантни предатори. Во областа на цицачите, едно од животните кои најмногу се развиле за време на палеогената фауна, наоѓаме плацентали, монотори и торбари. Ние, исто така, ја наоѓаме групата глодари, примати, лемури, меѓу другите.

Еоцен

Палеоген период

Во епохата на миоценот, палеогената фауна се развила главно во групата цицачи и птици. Безрбетниците успеаја доста да се развијат и диверзифицираат во морската средина. Многу мекотели, гастроподи, бивалви, книдари ехинодерми може да се развиваат со текот на времето. Групата мравки е можеби најразвиената група на животни во однос на без'рбетници.

Птиците биле видови кои се развиле благодарение на поволните услови на животната средина. Најзастапни биле познатите видови како Phorusrhacidae, Gastornis и пингвините. Во областа на влекачи и цицачи кои се развиле со добра брзина, откривме животни кои може да бидат долги и до 10 метри. Меѓу овие животни имаме копитари, цетаци и амбулоцитиди. Секое животно имало посебни карактеристики кои им помагале да се прилагодат на околината што преовладува во тоа време.

Олигоцен

Последниот дел од фауната на Палеоген се однесува на фауната на Олигоцен. Се карактеризира со тоа што има бројни групи животни кои се разновидуваат и напредуваат и покрај климатските услови во кои се наоѓаат. Тука се издвојува еволуцијата на цицачите. Се појавија голем број видови цицачи, меѓу кои имаме глодари, кучиња, примати и цетаци.

Глодарите ја имаа главната карактеристика да имаат многу остри секачи со повеќекратна употреба. Употребата беше главно оној на гризење предатори или гризење дрво. Приматите се поразвиена група цицачи и се карактеризираат со пет прсти на екстремитетите. Меѓу еволутивните предности на овие животни во однос на другите цицачи е тоа што тие имаат спротиставени палци. Покрај тоа, тие имаат плантиградни стапала што овозможуваат поддршка на целиот ѓон на стапалото со цел поефикасно движење.

Канидите спаѓаат во групата волци и кучиња. Нивната главна карактеристика е да имаат средно тело и да одат по врвовите на прстите. Тие имаат месојадна диета и обично се наоѓаат во врската предатори во синџирот на исхрана.

Конечно, цетките биле група цицачи кои доста се развиле за време на палеогената фауна. Тие беа животни кои најмногу се прилагодуваа на морскиот живот, иако продолжуваат да дишат на белите дробови.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за фауната на палеогенот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.