Падини

стабилност на наклонот

Кога зборуваме Падини мислиме на која било површина што беше наклонета во однос на хоризонталата. Постојат бројни видови на падини, и природни и вештачки, и тие можат да добијат привремена или трајна форма во зависност од нивната природа.

Во оваа статија ќе ви кажеме какви се падините, како се формираат и нивните главни карактеристики.

Главни видови на падини

Површината што е наклонета во однос на хоризонталата се смета за наклон. Постојат природни падини кои имаат структура формирана од почва или карпа. Од друга страна, постојат вештачки падини кои се создаваат со цемент, асфалт или други елементи и служат за создавање нерамномерност од потреба или погодност.

Toе разликуваме кои се главните видови на падини:

 • Природно: се оние кои се формираат во природата преку различните геолошки агенси кои дејствуваат на почвите и на основните темели.
 • Вештачки: Тие се оние што се создадени од раката на човекот. Тие главно имаат цели да можат да градат патишта, брани, железници, насипи итн.

Кога е наменета да се изгради наклон во брана или во карпа или на копно, потребно е да се има претходен проект со многу детална студија. Треба само да мислите дека ако создадеме наклон да ги содржи водите на резервоарот, наведената падина мора да може да ја издржи тежината на водата без да се скрши. Во спротивно, ако откаже брана, целата вода може да испушти и да влијае на населението низводно.

Дизајнот на наклонот мора да има ограничување и темелна анализа. Првиот е да се претпостави површина на дефект. Како што знаеме, на површината на раседите се наоѓаат зоните кои се сеизмички најактивни. Ова може да предизвика земјотреси што ги уништуваат падините. Еден од основните аспекти во дизајнот на падините е примена на различните критериуми на отпорност на материјалите. Падините се изградени со различни материјали. Треба да ја споредите отпорноста на секој материјал со оној што е изграден, прилагодувајќи го на кој било механизам што може да пропадне.

Најчести видови на дефект на наклонот

вештачки падини

Неуспех во падина се случува преку свлечиште на масата на почвата. Оваа маса делува како цврсто цврсто тело што се лизга по должината на раседот. Ова може да влијае на стабилноста на наклонот во голема мера. Toе анализираме кои се најчестите видови на неуспех:

 • Неуспех од плитко свлечиште: овој вид дефект зависи и од времето и климата во регионот. Во овој случај, метеорологијата да има големо значење при градење падина. Доколку климата во некој регион е пообилна, тоа почесто ризикува од одрон.
 • Одрон на природни падини на веќе постоечката површина на расед: обично е полесно раседите да се појават на падините кои се природно формирани од наслаги на наклонот. Понекогаш овие наслаги се наоѓаат на други цврсто ламинирани материјали.
 • Неуспех во движењето на наклонот: се оние што се одвиваат преку движење на наклонот или преку разни надворешни агенси како што се вода или ветер.
 • Неуспех на ротација: тоа е закривена површина по која се одвива движењето на наклонот.
 • Преведувачки неуспеси: се одвива по послаби површини со помалку отпорни материјали. Површината е обично хоризонтална или малку закосена.
 • Проток: Овој проток е многу сличен на тој на вискозна течност како што е лава или мед и може да се појави на неисполнета површина.
 • Неуспех на ерозија: Континуираното влечење на ветер и вода може да предизвика откажување на површината. Мора да се земе предвид дека за да се случи ова, дејството на овие геолошки агенси мора да биде многу интензивно и продолжено со текот на времето.
 • Неуспех на течноста: се јавува кога има повеќе или помалку цврста форма од онаа на суспензијата.
 • Дефект на носивоста: се јавува кога структура со поголема тежина е изградена на врвот на она што може да го издржи наклонот.

Причина за движења

студија за наклон

Кога ќе видиме движење на падините, потребно е добро да се анализира кои се причините за тоа. Ајде да видиме кои се тие:

 • Нестабилни подови: Тие имаат тенденција да се движат на дното, дејствувано од силата на гравитацијата или други сили или товари што се поголеми од капацитетот на задржување.
 • Не-кохезивни почви: тие се оние почви грануларна текстура или чист песок во кои површината на раседот е рамна. Падините што се изградени на масиви кои не се кохезивни, ќе бидат стабилни сè додека аголот на наклонот е помал од аголот на внатрешно триење на песокот или грануларната површина.

Природните падини доаѓаат во различни форми. Тие се падини ретко хомогени или без стратификација. Тие исто така не се хемиски стабилни и имаат тенденција да бидат преконсолидирани почви. Една од главните карактеристики на природните падини е тоа што тие претставуваат пукнатини и пукнатини кои формираат слаби точки во конструкцијата. Затоа, се вели дека нема никаков вид на стратификација.

Почвите во кои најчесто се формираат падините се лабави почви, влажни песоци, лабава тиња депонирана во глини, почви со пукнати глини и тврди почви со пукнатини. Во природните падини, причините за движење обично се должат на следниве точки:

 • Зголемување на телесната тежина
 • Намалено издавање на материјали
 • Зголемување на порозноста како резултат на вишок ерозија
 • Намалување на смолкнување

Овие причини се зголемуваат од страна на некои агенси кои предиспонираат и го олеснуваат лизгањето. Овие агенси се геолошко формирање, топографија на терен, климатологија, циклус на вода, гравитација, разликата во температурите и видот на вегетацијата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за падините и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.