Ордовистичка фауна

антички животни

Палеозојската ера имала околу шест периоди и еден од нив е Ордовистички период. Тоа е еден од периодите што се наоѓа веднаш по Камбријски период и порано Силурски период. Се карактеризираше главно со покачување на нивото на морето што предизвикуваше размножување на морскиот живот и екосистемите. На Ордовистичка фауна имаше драстично намалување на биолошката разновидност на крајот на периодот како резултат на истребување.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за фауната на Ордовичар и нејзината важност.

Карактеристики на периодот Ордовичар

истребување на фауната на Ордовичар

Пред да ги знаеме животните кои доминираа во фауната на Ордовичар, ќе знаеме кои беа општите карактеристики на овој временски период. Тоа траеше приближно 21 милиони години со важни климатски варијации помеѓу неговиот почеток и крај. На почетокот на периодот имаше прилично високи температури, но како што одминуваше времето и со низа еколошки трансформации, температурата значително се намали. Имаше период на ледено доба.

Една од карактеристиките за која се издвојува периодот Ордовичар е истребување што избриша 85% од видовите живи суштества, особено морските екосистеми. Во однос на геологијата од периодот Ордовичар, откриваме дека планетата била поделена на 4 суперконтиненти: Гондвана (најголема од сите), Сибир, Лауренција и Балтик. Фосилите што биле пронајдени од карпите од овој период, главно, претставуваат седиментни карпи.

Што се однесува до климата, гледаме дека на почетокот беше топла и тропска. Некои температури достигнаа вредности од 60 Целзиусови степени. Сепак, на крајот на овој период температурите се намалија на таков начин што имаше важна глацијација. Оваа глацијација главно го погоди континентот Гондвана. Во тоа време, овој континент беше на југот на планетата. Причините за глацијацијата сè уште не се познати, но многумина зборуваат за намалување на концентрацијата на јаглерод диоксид. Сè уште се прават студии за да се открие причината.

Ордовистички живот

ордовистички период

За време на периодот Ордовичар, постоела голема диверзификација на животот. Особено оној што живее во морето е развиен. Toе направиме краток преглед на флората на Ордовичарот. Имајќи предвид дека скоро целиот живот се развил во морското живеалиште, важно е да се напомене дека имаше главно претставници од кралството Планта и некои од кралството Габи.

Зелените алги се размножувале во морињата и некои видови габи биле присутни кои ја исполнувале функцијата како и во секој екосистем: распаѓање и распаѓање на мртвата органска материја. Тешко постоеја копнени екосистеми со растенија, иако некои мали започнаа да ја колонизираат копното. Овие се многу примитивни основни растенија кои не биле васкуларни. Немаше дури ни систем на ксилеми и флоеми. Поради ова, тие мораа да останат многу близу до водата за да имаат достапност на овој ресурс.

Ордовистичка фауна

Ордовистичка фауна

Toе опишеме што беше фауната на Ордовичарите и нејзините главни карактеристики. Мора да се нагласи дека фармата Ордовичанка навистина била обилна во океаните. Постоела голема разновидност на животни, почнувајќи од помали и примитивни, па сè до поразвиени и покомплексни.

Започнуваме со членконоги. Тоа е прилично изобилен раб за време на Ордовичарот. Во рамките на претставниците на овој раб можеме да ги споменеме брахиоподите, трилобитите и морските скорпии. Овие имале голем број примероци и видови кои циркулирале низ морињата од ова време. Имало и некои видови ракови.

Што се однесува до мекотелите, тие претрпеа голема еволутивна експанзија. Во некои мориња имало наутилоидни цефалоподи, бивалви и гастроподи. Гастроподите се преселија на морскиот брег, но мораа да се вратат да живеат во морското живеалиште бидејќи имале жабно дишење. Овој факт не значеше дека тие можат да бидат расфрлани низ копненото живеалиште. Иако рибите постоеле уште од Камбрискиот, рибите од вилицата како што е кокостеусот почнале да се појавуваат за време на фауната на Ордовичар.

Коралите не биле ценети сами, туку започнале да се групираат. Во овој период беа генерирани првите познати корални гребени. Некои сорти сунѓери веќе се диверзифицираа од претходниот период.

Масовно истребување на фауната на Ордовичар

Како што споменавме претходно, една од карактеристиките што се издвојува во овој временски период е една од истребувањата што збриша 85% од фауната што постоеше во тоа време. Тоа се случи пред приближно 444 милиони години со ограничување на периодите на Ордовици и Силур. Специјалисти можат само да претпостават зошто се случило ова истребување. Тоа веројатно се должеше на промените во условите на животната средина што преовладуваа во тоа време. На пример, е одговорен за истребувањето намалувањето на атмосферскиот јаглерод диоксид. Ова придонесе за намалување на гасот и негов придонес за ефектот на стаклена градина. Како последица на тоа, имаше намалување на температурата на животната средина на глобално ниво.

Ова намалување на температурите предизвика ледено доба кое главно го зафати суперконтинентот Гондвана. Во глацијацијата преживеале само мал процент на видови. Друга причина што научниците веруваат дека имало масовно истребување е затоа што опаѓање на нивото на морето. Овој процес се случил поради приближувањето на големите копнени маси што постоеле во тоа време. Ова предизвика затворање на океанот Лапетус во целост. Бидејќи повеќето од постоечките видови биле во морски живеалишта, тоа предизвикало или истребување на повеќето од нив.

Глацијацијата е главната причина за вршење на ова истребување. Се верува дека тоа било поврзано со намалувањето на атмосферскиот јаглерод диоксид. Оние што преживеале успеале да се прилагодат на намалувањето на температурата и промените во условите на животната средина. Последната причина што научниците сметаат дека се случило истребувањето е поради експлозија на супернова. Оваа теорија е развиена во првата декада на XNUMX век и вели дека причината била експлозија на супернова во вселената. Ова резултираше во поплавување на земјата со гама зраци од експлозијата.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за фауната на Ордовичарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.