Океанска клима

Океанска клима

Во претходната статија гледавме што е различно видови клими кои постојат Направивме општо резиме, набројувајќи некои од главните карактеристики на секоја од нив. Сепак, денес ќе разгледаме детали за една од нив. Тоа е за Океанска клима. Познато е и како поморска клима и се карактеризира главно со ладни или умерени зими без да има топли лета како што сме навикнале.

Во оваа статија ќе зборуваме во длабочина за океанската клима и нејзините карактеристики. Покрај тоа, ќе можете да ги знаете областите во светот каде се појавува овој вид клима. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа? Треба само да продолжите да читате.

Карактеристики на океанската клима

карактеристики на океанската клима

Овој вид клима има карактеристики да нема јасна разлика помеѓу сезоните во годината добро претставени. Ова значи дека температурниот опсег во кој се движиме е секогаш сличен. Температурите обично не се многу високи, спротивно. Зимите се генерално ладни или благи, а летото сè уште е блага и врнежливо.

Тие обично се области на светот каде небото е покриено со облаци поголемиот дел од годината. Тие се области каде што се пропушта сонцето. За оние од нас кои живееме во област како Андалузија и Коста дел Сол, луксуз е да имаме толку сончеви денови во годината што не ги цениме. Тука летните денови се неподносливи, суви и многу жешки. Сепак, за странец кој доаѓа од некое од овие места каде што температурите се секогаш ниски, тоа е луксуз.

Најпознатите градови во светот кои вклучуваат океанска клима се Даблин, Лондон, Берген, Билбао, Париз, Брисел, Амстердам, Хамбург, Мелбурн и Окланд. Океанската клима има тенденција да има голема активност на бура, бидејќи се наоѓа во појасот на западен ветер. Облачноста, како што споменавме, е секогаш постојана и во многу наврати тие се движат на височини многу близу до површината на земјата.

Опсегот на температура обично е многу низок, така обично нема ниту многу жешки, ниту студени фронта.

Температури и врнежи од дожд

лондонско облачно небо

Фотографија од Гари Најт

Во овие типови клима, зимските температури ги прават прилично студени, а летото многу благи. Секој што го посетил Лондон може да го потврди тоа. Тие се небо обично покриени со облаци со температури близу 10 степени во средината на март и со екстремно ладни лета.

Просечната температура во овие области за време на најстудените зимски месеци е 0 степени. Ова ни кажува дека температурите се под нулата многу денови. Напротив, за време на најтопол месец наоѓаме просечни температури под 22 степени. Ова укажува на тоа дека летото е многу благо и дека би одговарало на она што во Андалузија би било почеток на пролетта.

Што се однесува до врнежите, тие се доста сигурни и добро распоредени во текот на целата година. Сигурен се однесува на фактот дека тие обично не се поројни или штетни, како што често се случува во Шпанија, а исто така, тие гарантираат добри водни ресурси. Главно е во форма на дожд, иако некои области доживуваат снежни врнежи секоја година во зима. Континуирани облачни услови се многу чести. Друг пример за град покриен со облаци е Сиетл. Сиетл е покриен со облаци 6 од 7 дена во неделата.

Месеците каде што врнежите најмногу се протегаат се меѓу октомври и мај. Нормално е овие области да доживеат најмалку еден снежен врнеж годишно. Ако градовите со ваков вид клима се наоѓаат со географски широчини на север, тие често ќе имаат повеќе снежни врнежи годишно.

Причини за океанската клима

океанско време во Сиетл

Toе се обидеме да објасниме зошто е оваа клима. Мора да имаме предвид дека градовите каде се доживува оваа клима се близу до големи водни тела како што се океаните или големите езера. Овие водни тела се клучни во обликувањето на карактеристиките на климата. Во областите каде што е близу морето, температурите не се разликуваат многу, бидејќи ветровите што го напуштаат морето ги регулираат температурите.

Ова е причината што во клима во затворени простори опсегот на температури е толку екстремен, со многу изразени сезони во годината. За да го разбереме ова подобро. Во северозападна Европа ја наоѓаме струјата што доаѓа од Заливот на Северен Атлантик. Научниците сметаат дека тоа е причината што има поблаги зими во сите области во близина на западниот брег.

Океанската клима не секогаш се наоѓа на крајбрежните локации, но исто така и во некои паралели кои имаат средна ширина. Други струи што влијаат на климата се поларниот млаз. Оваа струја предизвикува ниски притисоци, бури и фронтови на локалитетите каде што се јавува. Кога млазот поток е најактивен во есен и зима, океанската клима е одговорна за создавање чести магли, облачно небо и континуиран дожд. Ова се карактеристиките што преовладуваат во градовите со ваков вид клима.

Напротив, во други клими како Медитеранот високи притисоци за време на потоплите периоди на лето и пролет, ги туркаат облаците од дождовите и одржување стабилни, жешки и многу суви ситуации.

Субтропска варијација

океански климатски пејзаж

Постојат некои варијанти на оваа океанска клима. Го наоѓаме суптропскиот што се случува во области со голема надморска височина помеѓу тропските предели. Суптропските области со оваа клима имаат помалку врнежи од дожд во текот на зимската сезона и повеќе сонце. Нормално е да се види дека во овие области секогаш има пролетно време со благи и пријатни температури.

Тие обично немаат снежни врнежи во зима. Просечните температури во зима се над 0 степени (во некои години се регистрираат просечни температури од 10 степени), а во лето тие остануваат нешто повисоки од 22 степени како што видовме порано. Оваа разновидност на океанска клима Се јавува во Копакабана, во Боливија, Сечуан и Јунан.

Се надевам дека помогнав подобро да ја разберам океанската клима и зошто потекнува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.