Според НОАА, ова ќе биде сезона на урагани во 2016 година во Атлантикот

Ураган

Сезоната на урагани во Атлантикот 2016 година, која започнува на 1 јуни и официјално завршува на 30 ноември, ќе има меѓу 10 и 16 тропски бури кои ќе бидат идентификувани по име поради силата што се очекува да ја имаат, според Националната управа. Океански и атмосферски (NOAA). Од нив, помеѓу 4 и 8 може да станат урагани и 4 тие би станале особено силни.

Според предвидувањата, оваа сезона ќе биде помалку или повеќе нормално.

Во последните 20 години од минатиот век, помеѓу 1980 и 2000 година, имало просечно 12 тропски бури; шест станаа урагани, а три беа многу интензивни. Сепак, минатата година сезоната беше прилично блага, Се формираат 12 бури, од кои 4 стануваат ураганиКако Хоакин, кој пристигна во Шпанија како бура.

Оваа година, 2016 година, ураганот Алекс се формираше на 14 јануари, со што се рангираше на врвот на списокот на урагани формиран од 1938 година. Всушност: беше најрано во последните децении. Од оваа причина, иако сезоната на урагани се очекува да биде нормална, па дури и ако постои веројатност од 25% дека ќе биде поблага, важно е да се биде внимателен на временските предупредувања, бидејќи влијанието на само еден може да биде фатално.

Од Националниот центар за урагани спомнаа дека се нарекува тропска бура Бони Се движеше кон Јужна Каролина со брзина од 16 километри на час, со налети до 65 километри на час на 29 мај. За среќа, ослабе и стана тропска депресија.

Имиња за сезоната 2016 година

Ова ќе бидат имињата за сезоната 2016:

 • Колин
 • Даниела
 • Ерл
 • Фиона
 • Гастон
 • Хермиона
 • Иан
 • Јулија
 • Карл
 • Lisa
 • Матеј
 • Никол
 • Ото
 • Пола
 • Ричард
 • Срамота
 • Tobias
 • Вирџинија
 • Волтер

Каде се формираат урагани?

Ураганите се системи со низок притисок кои ротираат спротивно од стрелките на часовникот на Северната хемисфера. Тие се формираат над океаните со топла вода, во близина на Екваторот, хранејќи се со топлиот и влажен воздух на овие области.

Бура во Флорида

Ураганите се импресивни природни феномени, но можат да предизвикаат значителна штета, па ако живеете во област каде што обично пристигнуваат, знаете, бидете внимателни.

Можете да го прочитате извештајот овде (на англиски).

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Виктор dijo

  Многу фасцинантна метеорологија, ве прави свесни што значи времето во нашиот свет.

  1.    Моника санчез dijo

   Многу точно.