ОУЗ координати

Координати на UTM

Кога гледаме во координатната мапа, гледаме дека постои систем за поставување на овие координати. Тоа е систем заснован на картографска проекција и неговите единици се метри на ниво на море. Дали се повици ОУЗ координати. Ова е основата на системот за повикување. На англиски, овие кратенки значат универзален трансверзален меркатор. Има различни намени и карактеристики што ќе ги видиме во оваа статија.

Ако сакате да дознаете повеќе за координатите на UTM, нивните карактеристики и нивната корисност, ова е вашата објава.

клучните карактеристики

координира на мапи

Кога зборуваме за координатен систем на UTM, се повикуваме на систем заснован на картографската проекција, чии единици се метри на ниво на море. Меѓу главните карактеристики откриваме дека станува збор за цилиндрична проекција. Ова значи дека е проектиран низ целиот свет на цилиндрична површина. Тоа е исто така попречна проекција. Оската на цилиндарот се совпаѓа со оската на екваторот. Така, вредноста на аглите се одржува за да се воспостави подобра прецизност при пресметување на локацијата и растојанијата.

Предностите што ги има овој систем во однос на другите се следниве:

 • Паралелите и меридијаните се претставени со линии кои формираат мрежа. На овој начин, се постигнува подобра прецизност при пресметување на растојанија или гледање каде се наоѓа одредена точка на картата.
 • Растојанијата се многу полесни за мерење отколку со друг координатен систем.
 • Обликот на земјишните форми е зачуван за помали области. Така можеме да го знаеме релјефот и видот на теренот што постои на некоја територија.
 • Лежиштата и насоките се лесни за обележување. Благодарение на овие координати, човечкото суштество може да воспостави различни патишта, и морски и воздушни.

Но, како што може да очекувате, сите системи имаат некои недостатоци. Ајде да видиме кои се различните недостатоци на UTM координатите:

 • Растојанијата обично се зголемуваат кога се оддалечуваме од точката на тангираност на сферата и цилиндарот. Ова растојание е во правец нормално на цилиндерот.
 • Таквата обука е многу поважна на високи географски широчини. Затоа, гледаме дека рецептот се намалува како што одиме на повисоки ширини.
 • На различни географски широчини не во фиксен сооднос помеѓу површините.
 • Поларните зони не се претставени. Имајте на ум дека овие области се исто така важни за различни области

Координати и зона на UTM

глобална мапа

За да се реши целиот проблем на деформација на проекцијата на координатните карти на UTM, вретеното е воведено за да се подели површината на земјата. Целата површина е поделена на 60 вретена или зони со должина од 6 степени, што резултира во 60 еднакви проекции со нивниот соодветен централен меридијан. Се обидуваме да го поделиме секое вретено како да е сегмент од портокал.

Да се ​​воспостави подобра поделба на вретените, тие се нумерирани од 1 до 60 почнувајќи од меридијанот Гринич источно. Секој од нив е поделен на различни области кои се назначени со голема буква. Следете ја насоката од југ кон север и започнува со буквата Ц и завршува со буквата X. За да не се мешате, нема самогласки и мои букви што може да се мешаат со број.

Секоја координирана зона на UTM добро изразена со зонски број и зонска буква. Оваа област е составена од правоаголни региони со растојание од 100 километри на страна. Вредностите на овие координати се секогаш позитивни за да не се збунат читателите. Картезиските X и Y оски се воспоставени на вретеното, при што X оската е екватор, а Y оската е меридијан.

Toе ставиме пример на UTM координати за локацијата на Градскиот совет на Коруња. Тоа е 29T 548929 4801142, каде 29 ја означува зоната UTM, T опсегот UTM, првиот број (548929) е растојанието во метри на исток и вториот број (4801142) е растојанието во метри на север. Овој географски координатен систем се користи универзално за да се однесува на која било точка на површината на земјата. Така можете лесно да лоцирате која било област на планетата. Благодарение на овој координатен систем вредностите може да се внесат во различните компјутерски програми точно да ги поставите мерењата.

Проекција на координати на UTM

UTM ја координира картата

Проекциите се користат за претставување на објект во рамнина. И тука се користат геометрии и картезијанската оска. Секоја употреба има должина од 6 степени и има централен меридијан на должина од 3 степени што го дели на два еднакви делови и се користи за проекција на UTM. За поголема точност, знаеме дека секоја зона е поделена со паралелата на потеклото во Екваторот. Оваа паралела со потеклото го дели на два еднакви делови според хемисферите. Ние знаеме дека нашите планета ја имаме северната и јужната хемисфера поделена со линијата на екваторот.

Овој централен меридијан и Екваторот се оние кои воспоставуваат две картезиски оски во вретеното за да постават точка на целата нејзина површина. Ако сакаме да го визуелизираме сето ова од рамнина, ќе видиме дека централниот меридијан на областа е X-оска, додека Екваторот е Y-оска. Според тоа, X-оската ќе го има своето потекло во централниот меридијан на областа и има вредност 500000. Оваа вредност се намалува како што одиме на запад и се зголемува кога одиме на исток. На овој начин, овие вредности се утврдени за да можат секогаш да имаат позитивни вредности на X-оската.

Оската Y потекнува од Еквадор, но тоа го прави на посебен начин. За разлика од другата оска, на северната хемисфера на Екваторот таа ќе има вредност 0 што се зголемува кон север додека не достигне вредност 10000000 10000000 0 на Северниот пол. Од друга страна, јужната хемисфера ќе има вредност XNUMX XNUMX XNUMX и ќе расте кон југ сè додека не ја достигне вредноста XNUMX на јужниот пол. Овие вредности се поставени вака со цел да имаат секогаш позитивни вредности на Y-оската.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за координатите на UTM и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.