Нобелова награда за клима 2021 година

Нобелова награда за клима 2021 година

Проучувањето на климата вклучува голема сложеност и голема одговорност. Затоа, на Нобелова награда за клима 2021 година на тројца научници чија студија по физика и клима ги скрши табелите. Добитници на Нобеловата награда се Сиукуро Манабе, Клаус Хаселман и Giorgорџо Париси. Овие тројца научници успеаја да објаснат еден од најсложените феномени што треба да се разбере во науката.

Во оваа статија ќе ви кажеме с everything што треба да знаете за Нобеловата награда за клима за 2021 година и нејзината важност.

Нобелова награда за клима 2021 година

климатски научник

Феноменот е толку сложен што е наречен сложени физички системи. Самото име сугерира на тешкотијата на неговото разбирање. Ефектите може да варираат од атомски до планетарни скали и да влијаат и врз однесувањето на електроните заеднички за климата на целата планета. Оттука и неговата важност.

Во вторникот, Шведската академија го награди за неговиот придонес во истражувањето и неговото влијание врз глобалното затоплување, и му ја додели познатата Нобелова награда за физика. Тројца научници, Сиукуро Манабе, Клаус Хаселман и Giorgорџо Париси, пионери во истражувањето на комплексни системи и други експерти за влијанието на климата, беа објавени како победници на изданието 2021 година.

Секретарот на Шведската академија на науките, Гаран Хансон, ја објави веста, истакнувајќи дека наградата доделена на овие истражувачи е за нивниот иновативен придонес во нашето разбирање на сложените физички системи. Наградата, како и медицинските, хемиските и литературните награди објавени оваа недела, ќе бидат доделени на доделувањето на наградите во Стокхолм на 8 декември.

Според Шведската академија, 73-годишниот Италијанец Giorgорџо Париси освои специјална награда за откривање на „скриени модели во неуредни и сложени материјали“. Неговото откритие е еден од најважните придонеси за теоријата на комплексни системи.

Сиукуро Манабе од Јапонија и Клаус Хаселман од Германија освоија награди за нивниот „фундаментален“ придонес во моделирањето на климата. 90-годишниот Манабе покажува како зголемувањето на содржината на јаглерод диоксид во атмосферата предизвикува зголемување на температурата на површината на Земјата. Оваа работа ги постави темелите за развој на актуелни климатски модели. На ист начин, Клаус Хаселман (89) беше пионер во создавањето на модел што ги поврзува метеорологијата и климата.

Комплексни системи

Нобелова награда за климатска награда за 2021 година

Сложените системи на атомската и планетарната скала можат да делат одредени карактеристики, како што се хаосот и нередот, и се чини дека во случајот доминира случајноста.

Париси го даде својот прв придонес во своето истражување во физиката со анализа на метална легура наречена стакло.или ротирачки, во кои атомите на железото случајно се мешаат во решетка од бакарни атоми. Иако има само неколку атоми на железо, тие ги менуваат магнетните својства на материјалот на возбудлив и вознемирувачки начин.

73-годишниот Париси откри дека скриените правила влијаат на навидум случајното однесување на цврстите материјали и најде начин математички да ги опише. Неговата работа не се однесува само на физиката, туку и на многу различни области како што се математика, биологија, невронаука и машинско учење (вештачка интелигенција).

Комитетот изјави дека наодите на научникот „Овозможете им на луѓето да разберат и опишат многу различни и очигледно сосема случајни материјали и појави“На Шведската академија сега го гледа ротирачкото стакло како олицетворение на сложеното климатско однесување на Земјата и истражувањето спроведено од Манаб и Хаселман години подоцна. И тешко е да се предвиди долгорочното однесување на сложените физички системи, како што е климата на нашата планета.

Манабе, кој работел на Универзитетот Принстон во Соединетите држави, го предводеше развојот на моделите за физичка клима во 1960 -тите, што доведе до заклучок дека емисиите на јаглерод диоксид ја загреваат планетата. Поради својата неуредна шема, климата на нашата планета се смета за комплексен физички системНа Во иста насока, Хаселман го искористи своето истражување за да одговори на прашањето зошто климатските модели можат да бидат сигурни, иако климата е променлива и хаотична.

Овие компјутерски модели што можат да предвидат како Земјата ќе реагира на емисиите на стакленички гасови се од суштинско значење за нашето разбирање за глобалното затоплување.

Како што објасни професорот Johnон Ветлауфер од Универзитетот Јеил, италијанскиот физичар „гради од нарушување и флуктуација на сложени системи на микро ниво“, а работата на Сиукуро Манабе укажува нада ги добијат компонентите на еден процес. И спојте ги заедно за да го предвидат однесувањето на сложениот физички систем. “„ Иако дистрибуираат награди помеѓу климатскиот дел и делот за нарушување, тие всушност се меѓусебно поврзани “, објасни тој.

Важноста на Нобеловата награда за клима за 2021 година

Еден од заклучоците што ги остави одлуката, особено на изборите во Манабе и Хаселман, е да се сврти вниманието на луѓето кон климатските проблеми.

Според Ветлауфер, преку наградата, Нобеловиот комитет предложил „двојност помеѓу проучувањето на климата на Земјата (од милиметри до големината на земјата) и работата на орџо Париси“. Д -р Мартин Јукс, раководител на истражување во атмосферските науки Лицето и заменик -директорот на Британскиот центар за анализа на податоци за животната средина (ЦЕДА) рече дека гледањето научници како ја добиваат Нобеловата награда за физика за нивната работа за климата е „добра вест“.

„Комплексноста на климатскиот систем, заедно со заканата од климатската криза, продолжува да ги предизвикува климатските научници и денес“. рече тој.

Како што можете да видите, климатската криза со која се соочуваме во овој век ги тера научниците да се отворат или да можат да најдат изводливи решенија. Климатските промени се закануваат да го променат светот што го знаеме и на многу од нашите економски системи им е потребна стабилност што ја имаме во климата денес.

Се надевам дека со овие информации можете да дознаете повеќе за важноста на Нобеловата награда за клима 2021 година и кои се нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.