Ни преостануваат 3 години да избегнеме климатска катастрофа

Термички аномалии за 2015 година

Во последниве години, рекордите за затоплување практично се рушат секој месец, што, додадено на сè поинтензивните метеоролошки појави, го наведуваат човештвото да праша, скоро нужно што правиш со планетата.

Секоја акција има своја реакција. Се очекуваше дека порано или подоцна, во нашиот дом, Земјата, ќе започнат да се случуваат работи што не можеме да ги контролираме. Една група има напишано отворено писмо во кое го објаснува тоа Ни преостануваат само три години да ги избегнеме најлошите климатски ефекти.

Писмото, напишано од шест водечки научници и дипломати, вклучувајќи ја истражувачката и поранешна шефица за животна средина на ООН, Кристијана Фигерес и физичарот Стефан Рамсторф, објаснува последните три години беа најжешките забележани на глобално ниво. Зголемувањето од само 1ºC веќе претставува ризик за милиони луѓе: мразот на половите почна да се топи со брзина што се чини незапирлива, нивото на морето се зголемува побрзо од очекуваното, и сушикако и циклоните се интензивираат.

Во меѓувреме, што правиме? Сечеме просечно 15,3 милиони дрвја секоја година (и има околу три трилиони) за да се остави празна земја во која треба да се гради, а исто така ги загадуваме морињата и реките, како и воздухот што го дишеме. Ако продолжиме вака, иднината што не чека нема да биде ништо ветувачка, па истражувачите поставија низа цели што треба да ги постигнеме од сега до 2020 година, како што е зголемување на обновливата енергија до 30% од употребата на електрична енергија, осигурувајќи дека направи 15% од новите возила електрични и да ги намали нето-емисиите од уништувањето на шумите.

Глечер Перито Морено

Ако сакате да дознаете повеќе, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.