Никола Коперник

Теорија за центарот на универзумот

Во светот на астрономијата има луѓе кои направија бројни откритија што револуционизираа сè што се знаеше досега. Ова се случи Никола Коперник. Станува збор за полски астроном роден во 1473 година кој го формулирал хелиоцентрична теорија. Тој не беше признат само за формулирање на оваа теорија, туку за иницирање на цела научна револуција во лицето на астрономијата во тоа време.

Дали сакате да дознаете повеќе за Никола Коперник и неговите подвизи? Ние ви објаснивме сè.

Биографија

Теорија на Коперник

Револуцијата во астрономијата донесена од Коперник е наречена Коперниканска револуција. Оваа револуција достигна значење далеку од областа на астрономијата и науката. Одбележа пресвртница во историјата на идеите и културата во светот.

Никола Коперник е роден во богато семејство чија главна работа била трговијата. Сепак, тој беше сираче на 10-годишна возраст. Соочен со осаменоста, неговиот чичко по мајка се грижеше за него. Влијанието на неговиот чичко му помогна на Коперник многу да се развива во културата и да предизвика поголема moreубопитност да знае за Универзумот. Тоа е затоа што тој бил канон во катедралата Фрауенбург и епископ на Вармија.

Во 1491 година влегол на Универзитетот во Краков благодарение на упатствата на неговиот чичко. Се смета дека, да не беше сираче, Коперник немаше да биде само трговец како неговото семејство. Веќе понапреден на универзитетот, тој продолжи да патува во Болоња за да ја заврши својата обука. Помина курс по канонско право и му беше укажано италијански хуманизам. Сите културни движења од тоа време беа одлучувачки тој да биде инспириран да ја развие хелиоцентричната теорија што way отстапи место на револуцијата.

Неговиот вујко почина во 1512 година. Коперник продолжи да работи во црковната позиција на канонски. Веќе беше во 1507 година кога тој ја разработи својата прва изложба на хелиоцентричната теорија. За разлика од она што се сметаше дека Земјата е центар на Универзумот и дека сите планети, вклучувајќи го и Сонцето, се вртат околу него, спротивното беше изложено.

Хелиоцентрична теорија

Хелиоцентрична теорија

Во оваа теорија се забележува како Сонцето е центар на Сончев систем а Земјата има орбита околу неа. На оваа хелиоцентрична теорија, започнаа да се прават бројни ракописни копии на шемата и таа беше циркулирана од сите кои студирале астрономија. Благодарение на оваа теорија, Никола Коперник важеше за извонреден астроном. Сите истражувања што ги извршил врз Универзумот морале да ги направат врз основа на оваа теорија во која планетите се вртеле околу Сонцето.

Подоцна, тој го заврши пишувањето на големо дело што направи револуција во сè што е познато во астрономијата. Станува збор за делото За револуциите на небесните орби. Тоа беше астрономски трактат што беше проширен за да се објасни во детали и да се брани хелиоцентричната теорија. Како што се очекуваше, за да се разоткрие теоријата што ги модификуваше сите сегашни верувања за Универзумот, таа требаше да се брани со докази што можат да ја побијат теоријата.

Во работата можеше да се види тоа универзумот имаше конечна и сферична структура, каде што сите преовладувачки движења беа кружни, бидејќи тие беа единствените соодветни на природата на небесните тела. Во неговата теза, дотогаш може да се најдат бројни противречности со зачнувањето на Универзумот. Иако Земјата веќе не беше во центарот и планетите не се вртеа околу неа, во неговиот систем немаше единствен центар за сите небесни движења.

Влијание на неговата работа

Никола Коперник

Тој во секое време беше свесен за бројот на критики што ова дело може да ги разбуди кога ќе биде објавено во јавноста. Имајќи го тој страв да не бидат критикувани, никогаш не мораше да ја даде својата работа за печатење. Она што го стори беше објавувањето се прошири благодарение на интервенцијата на протестантски астроном. Неговото име беше Георг Јоаким фон Лаучен, познат како Ретикус. Тој можеше да го посети Коперник помеѓу 1539 и 1541 година и го убеди да го отпечати трактатот и да го продолжи. Тоа заслужи да се прочита.

Делото излезе во јавноста за неколку недели пред смртта на авторот. До тогаш, геоцентричната концепција на универзумот беше на поинаков начин. Птоломеј и неговата геоцентрична теорија биле во прв план за 14 векови историја. Оваа теорија беше позната како Алмагест. Во оваа теорија можеше да се види целосен развој на сите методи што беа воспоставени во универзумот.

El Алмагест Тој рече дека Месечината, Сонцето и фиксните планети се вртат околу Земјата. Бевме во фиксна позиција и остатокот од небесните тела се вртеа околу нас. Навистина имаше смисла без надворешно наб outsideудување. Треба само да видите дека стоиме во место, не ја забележуваме ротацијата на Земјата и, покрај тоа, Сонцето е тоа што „се движи“ на небото дење и ноќе.

Со Никола Коперник, Сонцето ќе биде неподвижен центар на универзумот и Земјата ќе има две движења: самата ротација, која раѓа ден и ноќ и преводот, што доведува до изминување на годишните времиња.

Никола Коперник и уништувањето на Птоломејската астрономија

Никола Коперник и неговите согледувања

Иако оваа теорија беше многу точна за тоа време и имајќи ја предвид технологијата од тоа време, Коперниканскиот универзум сепак беше конечен и ограничен со т.н. сфера на фиксни starsвезди на античката астрономија.

Уништувањето на Птоломејскиот систем се случи и полесно бидејќи хелиоцентричниот систем на Коперник помогна да се намали бројот на променливи што треба да се земат предвид за разбирање на универзумот. Бидејќи традиционалниот систем беше во сила 14 века, доведе до неговиот напредок со набудувања кои го објаснија движењето на 7-те залутани планети. Никола Коперник интуираше дека неговата хипотеза ќе го олесни разбирањето на универзумот. Само го смени центарот кон Сонцето.

Се надевам дека оваа информација ќе ви помогне да дознаете повеќе за Никола Коперник и неговото влијание во светот на астрономијата и науката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.