Никола Стено

Никола Стено

Геологијата имала неколку научници кои успеале да направат шокантни откритија кои го сменија начинот на кој го гледаме нашиот свет. Еден од овие научници беше Никола Стено. Сигурно ако сте учеле некоја геологија во средно училиште, ќе чуете за овој човек. Ова е вистински ренесансен човек кој успеа да дешифрира неколку важни работи за седиментите и формирањето на почвата на нашата планета.

Во оваа статија ќе ви ја раскажеме биографијата за Никола Стено, истакнувајќи ги неговите најважни подвизи и објаснувајќи го знаењето што тој го придонесе за геологијата.

Нејзините почетоци

Студија за геологија

Овој човек секогаш живеел близу до луѓе кои биле загрижени за повеќе од една дисциплина. Нормално, кога некое лице студира, тој директно се специјализира во гранка за да стане експерт и да го зголеми знаењето за тоа. Во овој случај, и Стено и луѓето со кои се дружеше секојдневно го свртеа вниманието на неколку различни дисциплини.

Стено не се занимаваше само со геологија, туку и со медицина, стоматологија, проучување на антички beверови, ајкули итн. Треба да се спомене дека во античко време било полесно да се изучуваат разни гранки, бидејќи во секоја од нив немало толку многу знаење. Денес не можете да станете тотален специјалист или во една гранка, ќе ви требаат неколку животи за да можете истовремено да проучите сè што има за толку многу дисциплини.

Сепак, иако денес не можете да студирате толку многу дисциплини во исто време во длабочина, ако можете да бидете водени од curубопитност да дознаете повеќе за останатите работи што не се ваша специјалност и да бидете во можност да се одбраните на сите полиња. Iosубопитноста е таа што ме натера да откривам разни работи во геологијата.

Приказната за Никола Стено започнува во Фиренца. Тука тој беше лекар и се смести во практика по неколку години студирање медицина низ Западна Европа. Тој истражувал форми на мускули и открил жлезда за која дотогаш не била позната. Оваа жлезда во главата на цицачите се викала „дуктус стенонијанус“ по своето име.

Времето во Фиренца

Принцип на суперпозиција на слоеви

Во тоа време, Стено се преселил во Фиренца во 1665 година за да може да се придружи на Големиот војвода од Тоскана и на тој начин да го состави таканаречениот „Кабинет на iosубопитства“. Стануваше збор за полнење на цела просторија со различни природни елементи како што се колекции и други работи. Како да е мал карневалски саем и природен спектакл или просторија за собирање на универзитетски оддел.

Стено продолжи да обележува и идентификува бројни видови животни, растенија и минерали од сите видови. Веќе со минералите тој започна да има одредено знаење за геологијата, бидејќи неговото разбирање се развиваше.

Во 1666 година, некои рибари успеале, после многу напор, да уловат огромна бела ајкула. Откако го расече за да може подобро да го транспортира, главата ја чуваше Николас Стено за да го проучи во длабочина. Преку студијата и истражувањето на главата на ајкулата, Стено го сфати тоа имало камени предмети наречени глосопетри кои биле пронајдени на некои карпи.

Некои научници сметаа дека овие камења паѓаат од небото или дури и од Месечината. Други сметаа дека фосилите растат природно во карпи и се развиваат со текот на времето. Сепак, овие теории немаа смисла за нашиот научник. Тој помисли дека глосопетрите изгледаат како заби од ајкула затоа што тие навистина биле и ги има.Тие беа депонирани на карпите кога веќе беа покриени од океанот.

Никола Стено како татко на геологијата

Студија за фосили

Тогаш, предложениот Стено беше тотално чудна идеја. Како можеше карпата да биде пред океанот? Ако фосилите некогаш биле коски, како би можеле да бидат зачувани на ист начин во карпа? Цврст материјал како што е забот на ајкула не можеше толку лесно да се поврзе со карпа што е друга цврста.

Овие студии му траеја три години и заклучи дека сите типови карпи тие требаше да бидат формирани од процес на зацврстување и се случи околу или над фосилите. Тоа е, новата карпа се преклопува на старата карпа, така што мора да има хоризонтални слоеви или слоеви низ целата земја.

Вака оваа идеја на Никола Стено придонесе за најсуштинското објаснување на геологијата. Најповршните слоеви се помодерни од најдлабоките. Колку повеќе копате и колку сте подлабоки, возраста на карпата е постара. Ова се должи на фактот дека останатите слоеви се преклопуваат со текот на времето со наслагите на нови слоеви и нивното последователно зацврстување.

Благодарение на оваа претпоставка, може да се разликуваат различни периоди во староста на Земјата. Овој пристап може да им овозможи на научниците да извлечат заклучоци за минатото врз основа на тоа колку стари карпи се засновани на тоа колку длабоки биле. Авансот што го даде Никола Стено слоевитоста е клучна во проучувањето на античките човечки општества, диносаурусите, па дури и промените во климата кои постоеле во различни периоди од историјата на Земјата.

Принципи на Стено

Принципи на Стено

На крајот на својот живот, Стено се откажа од цел живот посветен на науката за да влезе во религијата. Бил назначен за епископ во 1677 година и за апостолски викар за северна Германија и Скандинавија.

Сепак, тој ни ги остави принципите на геологија според кои можете да знаете многу за Земјата.

 • Оригинален принцип на хоризонталност. Слоевите се формираат хоризонтално. Сите последователни отстапувања се должат на последователните нарушувања во карпата.
 • Принцип на униформност на процесите. Тоа укажува на тоа дека геолошките процеси што се одвивале во минатото имаат иста брзина и се случиле на ист начин како и денес.
 • Принцип на страничен континуитет. Слоевите се протегаат во сите правци до областите за депонирање.

Се надевам дека оваа информација ќе ви помогне да дознаете повеќе за Никола Стено, таткото на геологијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Силвија Сантос dijo

  Одлична статија германски, ви благодарам.
  Би сакал да знам на кој датум го објавивте. На здравје