Некогаш Марс, кратка приказна за неговата климатска еволуција

Марс и Земјата

Марс и Земјата

Неделата НАСА објави видео за јавноста во кое се сумира климатска историја на Марс вреди да се посветат неколку линии на еволуцијата на соседната „црвена“ планета. Од спроведените студии, снимените слики и примероците земени од различните вселенски експедиции, знаеме дека нејзината климатска еволуција била најслична на Земјата во целиот Сончев систем.

Од Марсовите карактеристики што може да се забележат од Земјата преку телескоп, можеме да истакнеме атмосфера со бели облаци, иако не толку обемна како на Земјата, сезонски промени многу слични на оние на Земјата, 24-часовни денови, генерација на песочни бури и постоење на ледени капачиња на половите кои растат во зима. Изгледа познато, нели?

Поради многу нискиот притисок и температурните услови, постоењето на течна вода на нејзината површина би било скоро невозможно, што го покажува Марс како пуста планета со тенка атмосфера на СО2. Во контрапункт, геологијата на Марс со голем број кратери, вулкани и кањони, меѓу другите, ни покажа како една од најцелосните во Сончевиот систем.

Преку пронајдените карпести и геоморфолошки формации може да се изврши реконструкција на нејзината еволуција. Каналчиња за истекување се забележани во некои кратери, прилично слични на оние забележани на земјата како резултат на ерозија произведена од реки и потоци, што укажува на континуирана циркулација на флуидот на површината што ја произведе оваа ерозија, скоро сигурно вода течна

Повеќето од овие канали се појавуваат поврзани со антички кратери, што нè тера да мислиме дека климата што дозволи постоење на течна вода на површината се развила на почетокот на историјата на планетата. Логично објаснување би било постоењето на античка атмосфера погуста од сегашната, со поголем ефект на стаклена градина што би ја зголемила температурата.

Геоморфологија на Марс

Геоморфологија на Марс

Оваа атмосфера не може да биде составена единствено од СО2 бидејќи пресметките утврдуваат дека кога количината на овој гас во атмосферата генерира притисок поголем од 2,5 бари, тој кондензира. Атмосферата со овие карактеристики не би постигнала дека температурата на површината надминува 220ºK, далеку под 273ºC, температурата на стабилноста на водата. И затоа немаше течна вода.

На помладиот терен ги гледаме каналите на излевање, кои се големи структури широки десетици километри и долги стотици километри, почнувајќи од срушени области на теренот. Таа е поврзана со катастрофални и моментални протоци на вода складирани во подлогата и кои излегуваат на површината. Голем дел од целата оваа вода на површината би минувала во атмосферата со испарување, зголемувајќи го притисокот и температурата како резултат на ефект на стаклена градина на водена пареа, ослободувајќи ја и замрзнатата вода и СО2 што постојат во почвата на Марс.

Ова ќе ги забрза глобалните климатски промени што може да доведат до формирање на океан во низините на Северната хемисфера, заедно со обемни поларни ледени капаци. Океаните подоцна би биле изгубени можеби со инфилтрација во подземјето, а планетата би се вратила во климата „слична“ на сегашната.

Овие претерани канали за кои разговаравме се појавуваат во неколку епизоди низ историјата на планетата, но сите подоцна до античките кратери произведени во она што е познато како Големо време за бомбардирање. Затоа заклучуваме дека фазите на студена и пустинска клима како сегашната, прошарани со ненадејни епизоди на потопла клима и постоењето на големи водни тела на северната хемисфера се повторуваат циклично низ целата историја на планетата.

Повеќе информации: Lifeивотот на Марс, повеќе докази кои ја покажуваат оваа можностКометата „Сајдинг пролет“ се движи кон Марс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.