Климатските промени прават земјоделците да имаат потреба од повеќе технологија

технологија за земјоделците да се прилагодат на климатските промени

Климатските промени и нејзините негативни ефекти достигнуваат до земјоделството од скоро сите делови и агли на светот. Сепак, имаме доволно технологија, барем засега, да се бориме против климатските промени.

На пример, имаме модерна технологија како што е употреба на некои мобилни апликации за кои не е потребна интернет-врска за да се користи. им овозможи на малите сопственици да бидат подобро подготвени да се справат со климатските промени. На што се базираат овие современи технологии?

Современи технологии

Постои голем технолошки развој што придонесува за подобрување на капацитетите за одгледување во земјоделството и можност да се прилагодиме на различните услови наметнати од климатските промени. Имаме модерна технологија како што е употреба на некои мобилни апликации за кои не е потребна интернет-врска им овозможи на малите сопственици да бидат подобро подготвени да се справат со климатските промени

Една од нив е Санитарен и фитосанитарен систем за предупредување за Мезоамерика (Сијатма) што земјите како Гватемала, Панама и Никарагва ги усвоија за да го проценат влијанието врз различни производи, како што е кафето. Овој систем собира податоци за однесувањето на штетниците, системите за наводнување, потребите на растенијата и другите агроеколошки потреби. Исто така, има веб-модул кој овозможува испорака на сите овие податоци на уреден и олеснет начин, така што нивната анализа, толкување и следење е побрза.

Затоа, земјоделците можат да имаат голема количина на информации без потреба да се поврзат на Интернет.

Ефектите од климатските промени врз одгледувањето кафе

ефект на климатските промени врз одгледувањето кафе

Епидемиите на штетници што влијаат на одгледувањето кафе се должат во најголем дел на ефектите од климатските промени. Меѓу овие ефекти се нецветни и габични циклуси кои се шират помеѓу насадите.

Службеникот на ФАО во своето седиште во Рим (Италија), учествуваше на работилницата за иновации за инклузивно управување со агро-санитарни ризици поврзани со климатските промени во градот Панама. Со оваа работилница е можно да се решат постојните технолошки проблеми за тие да можат да допрат до производителите, семејствата, заедниците и здруженијата за да можат да се подготват и да се прилагодат на ефектите од климатските промени и со тоа да ја намалат нивната ранливост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.