На Шпанија и требаат 300.000 електрични автомобили во 2020 година за борба против климатските промени

Електричен автомобил Рено

Шпанското население многу и брзо се зголемува. Ова не би бил многу сериозен проблем доколку се обложуваше на обновливи извори на енергија, но бидејќи не е така, транспортниот сектор е одговорен за 24% од емисиите на стакленички гасови во земјата.

Според извештајот „Декарбонизиран модел на транспорт за Шпанија во 2050 година“, подготвен од Алберто Аморес, партнер задолжен за енергетика и природни ресурси на консултантски услуги „Монитор Делоит“, вкупно 300.000 електрични автомобили се потребни до 2020 година.

Во 2015 година, само 6500 електрични автомобили циркулираа по патиштата во Шпанија, бројка што е еквивалентно на пазарниот удел од 0,2%, што е далеку под другите европски земји, како што се Норвешка (23%) или Холандија (10% ) Од оваа причина, Алберто Аморес рече дека »Ако Шпанија сака да ги постигне целите на Европската унија, таа мора да ги намали своите емисии за помеѓу 80 и 90% во споредба со оние од 1990 година".

Да го добие, од сега до 6.000 година мора да се инвестираат од 11.000 до 2030 милиони евра, со годишни ставки од околу 650 милиони во електричен транспорт. Така, може да се дозволи електрификација на транспортот, што ќе помогне да се намалат емисиите на стакленички гасови.

Полнење на електричен автомобил

Тие пари ќе бидат искористени за три типа на стимулации: до набавка на електричен автомобил (помеѓу 2000 и 6000 милиони евра), до инфраструктурата за полнење (помеѓу 3000 и 5000 милиони евра), и инфраструктурата за развој на товарната железница (помеѓу 10 илјади и 17 милијарди евра), што би дало вкупно меѓу 15 илјади и 28 милијарди евра што треба да се инвестираат освен оваа година.

Според авторот, има уште многу работа да се направи. Има само 1700 места за полнење на целата територија на Шпанија и смета дека треба да има 4000 до 2020 година, 45.000 до 2025 и 80.000 до 2030 година.

Можете да го прочитате извештајот овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)