Најголемиот излив на вода во деценијата паѓа во Валенсија

Слика - Пау Дијаз

Слика - Пау Дијаз

Ноември е многу интересен месец од метеоролошка гледна точка: атмосферата е нестабилна а епизодите на дожд придружени со невреме се спектакл за fansубителите и експертите од оваа област. Но, има и своја негативна страна, како што можеше да се види и почувствува во Валенсија синоќа.

За само неколку часа паднаа неверојатни 152 литри на метар квадратен, што предизвика затворање на тунели, подвозници и улици. Тоа е најголемиот воден излив од 11 октомври 2007 година, кога паднаа 178'2l / m2.

Слика - Франциско ЈРГ

Слика - Франциско JRG

Бурата, која остана статична во близина на Валенсија, падна во заедницата вчера попладне. Околу девет часот се засили, а четири часа подоцна повторно се засили, што предизвика повеќе од половина илјада повици на 112. Но, не само што остави вода, туку и беше придружуван од стотици зраци кои го осветлуваа ноќното небо: до 429 се случиле падови само во Валенсија, од вкупно 2703 што го сториле тоа низ заедницата на Валенсија, според податоците на Државната агенција за метеорологија (AEMET)

Дождовите беа толку силни што Ургентниот координативен центар донесе одлука за нулта состојба и хидролошка тревога за дождови во регионот l'Horta Oest и во самиот град Валенсија. Што е вонредна состојба 0? Во суштина, тоа е предупредување што се дава кога постои ризик од опасност или можна штета, како што беше случај.

Слика - Герман Кабаleеро

Слика - Герман Кабаleеро

Поплавени улици и авении, автомобили заробени или скоро поплавени, ... дури и медицинските центри имаа сериозни проблеми, како болницата Клинички де Валенсија, која претрпе сериозни поплави.

Невремето, иако беше важно, не предизвика смрт на ниту едно човечко суштество ниту има повредени, што е секогаш добра вест.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.