Сателитот GOES-16 на НАСА ги испраќа првите слики со висока резолуција од Земјата

Планетата земја

Ивееме во свет кој, во наши очи, е огромен; Не залудно, кога многу пати сакаме да патуваме на друг континент немаме друг избор освен да го фатиме авионот и да останеме во него некое време. Но, вистината е дека таа е една од најмалите планети во Универзумот. За да ни даде идеја, Јупитер би вклопил 1000 планети Земја исто како и нашата, а на Сонцето 1 милион.

Но, само затоа што е мал, не значи дека не е прекрасно. Всушност, досега е единствената што ја знаеме дека го чува животот, кој доби многу форми и бои што ја прават Земјата уникатна (барем, досега). Сега имаме можност да го видиме од поинаква перспектива: од оној со сателитот GOES-16 на НАСА., што испрати неколку спектакуларни слики.

Брег на африка

Африка

Слика - НАСА / НОАА 

Сувиот воздух крај африканскиот брег што се гледа на оваа неверојатна слика може да има влијание врз интензитетот и формирањето на тропските циклони. Благодарение на GEOS-16, Метеоролозите ќе можат да проучат како се интензивираат ураганите кога се приближуваат кон Северна Америка.

Аргентина

Америка дел Сур

Слика - НАСА / НОАА 

Острината на сликата ни овозможува да ја видиме бурата што беше над Аргентина за време на фаќањето.

Карибите и Флорида

Карибите

Слика - НАСА / НОАА 

Кој не сонувал да оди на Карибите и / или Флорида? Во меѓувреме тој ден пристигнува, можете да го видите како никогаш порано; се забележуваат дури и плитки води.

Инфрацрвени панели на САД

Ветер и температура

Слика - НАСА / НОАА

На оваа слика составена од 16 панели, САД се гледаат во инфрацрвена зона, што им помагаат на метеоролозите да разликуваат облаци, водена пареа, чад, мраз и вулканска пепел.

Луна

Месечината и Земјата

Слика - НАСА / НОАА

Сателитот ја сними оваа прекрасна слика на Месечината додека кружеше околу нашата планета.

Дали ги сакавте Ако сакате да дознаете повеќе за GOES-16, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.