Наметка на добра надеж

Сценографија од Кејп на добра надеж

Едно од местата што се смета за магично во целиот свет е Наметка на добра надеж. Сместено е во Јужна Африка и е крај на една земја, континент и свет. Постојат многу луѓе кои велат дека ова место дава посебна атмосфера и дека тоа е искуство достојно за мојот живот.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики и iosубопитности на наметката на добрата надеж.

клучните карактеристики

прекрасни предели

Во овој природен амбиент можеме да ги откриеме сите чуда на природата. Пред да стигнете до крајот на континентот, имате можност да направите неколку постојки за да видите неколку неверојатни предели и места. Една од постојките пред да стигнете до Кејп на добрата надеж е Ноционалната ботаничка градина Кирстенбох. Станува збор за а ботаничка градина која има 36 хектари и тоа е една од најголемите и најубавите ботанички градини во светот. Исто така постои и друга станица за loversубителите на вино. Во подрумите Гроот Константија можеме да најдеме винарија каде има музеј на вино и можете да направите посета за да ги вкусите различните вина.

Кејп на добра надеж е познат и како Кејп на бурите. Ова име се должи на фактот дека, во текот на зимските месеци во Австралија, има многу бури. Австралната зима се одвива во месеците април до септември. Можно е да се види во оваа област на планетата бранови високи над 4 метри и ветрови кои често надминуваат 30 јазли. Најопасната област од целата оваа наметка е банката Агулас. Во овие заеднички области, преовладуваат бурите каде што преовладуваат морињата и многу опасни бранови.

Познато е дека 'ртот на добрата надеж не е јужната граница на африканскиот континент бидејќи титулата всушност му припаѓа на Кејп Агулас. Ова име го добија португалските морнари, бидејќи тие пронајдоа многу фини и остри бранови, кои беа на чекор да ги уништат.

Наметка на добра надеж

Пред да стигнеме до овој огромен пејзаж, можеме да најдеме други пејзажи со огромна убавина. Во заливот Хаут можете да најдете град сместен во еден убав залив, опкружен со високи планини. Ова е нешто сосема необично да се види. Ако пристигнете во овоштарникот, ќе имате можност да се качите на брод за да ја поздравите големата колонија морски лавови што се наоѓаат на островот Дуикер.

Ако ја продолжите маршрутата југ, може да најдете полицата под Врвот на Чепмен, која нуди прекрасни панорами. Мора да се има на ум дека, имајќи предвид дека овде има бури, тоа е доста силно, тие можат многу лесно да сурфаат. Најдобрата плажа за практикување на овој спорт е Мујзенберг. Постојат обоени ланци кои се наоѓаат на оваа плажа и кои исто така се сметаат за вистинска атракција на африканскиот туризам.

На крајот од целата оваа прошетка ќе најдете голема колонија африкански пингвини во градот Кејп Симон. Theивотната средина е прилично пријатна и е прилично спектакл што го нудат овие животни кои одат на плажа на iousубопитен начин.

Она што го прави ова место попознато е тоа што се наоѓа во крајноста на Јужна Африка и е едно од најимпресивните места во светот за неговата импресивна атмосфера и чувството дека се наоѓа на крајот на светот. Можеме да го споредиме Кејп на добрата надеж во Африка со Кејп Хорн лоциран во Ушуаја, на американскиот континент. Како и да е, Кејп на добра надеж е многу попознат дури и ако не е појужно.

Патека од Кејп на добра надеж

Наметка на добра надеж

Во моментов се смета за светско наследство на УНЕСКО и можете да направите одлични екскурзии, иако нешто скапи. Светилникот што е оддалечен 45 минути од наметката Тоа е скоро задолжителна рута со оглед на убавината што ја има. Beе можете да ги видите сите напори компензирани со неверојатна панорама од 360 степени и неспоредлив поглед од една до друга точка. Вие сте на крајниот крај на еден континент и невозможно е да се оди понатаму. Тоа е најмагичното чувство што може да го имате. И, тоа е дека тоа е единствената сензација на чувство на крајот на светот.

Toе наведеме некои од местата што можете да ги направите на маршрута низ 'ртот на добрата надеж. Првото нешто е да се оди од Кејп Таун до плажата Болдерс. Патувањето на оваа турнеја е приближно еден час и половина. Сепак, сигурно ќе трае подолго од постојките за да се фотографираат и да уживаат во неверојатната глетка. Тоа е една од задолжителните постојки што треба да се направат на оваа рута. Неговата плажа е заштитена и формирана од гранитни карпи и е дел од Националниот парк Табела и планина. Ова е многу туристичка плажа каде можете да изгубите колонии на африкански пингвини кои се во опасност од истребување. Овие животни не живеат подолго од 70 сантиметри и тежат околу 6 килограми и се прилично убави.

Друг дел од трасата е да се јаде во рибарското село Симон Таунс. Тоа е многу убаво рибарско село кое има викторијански куќи и колонијални споменици. Доста е интересно од точка по јадење, можете да стигнете до патот што ја следи плажата додека не стигнете до националниот парк Кејп Поинт. Постојат некои работи што треба да се направат таму.

Детали за патувањето

Откако ќе стигнете до Националниот парк Кејп Поинт, можете да станете на нозе за да ја видите областа што се спојува со водите на два големи океана: Атлантскиот Океан и Индискиот Океан. На патот кон невработеноста можете да видите дека бабачковците не се толку големи колку што сте замислувале, но и дека се опасни. Тие нема да се двоумат да украдат од вас ако се појави можност.

И на крај, наметката на добрата надеж е најмагичниот дел од историјата. Каде и да го погледнете, тоа е прекрасна локација. Се крсти како наметка на бурите во 1488 година.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за 'ртот на добрата надеж и за она што го должите од таму.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.