Надворешни планети

визија на надворешните планети

Кога ќе ги анализираме сите планети на соларен систем, мора да ги поделиме на два вида според вашата ситуација: внатрешни планети y Надворешни планети. Денес ќе се фокусираме на објаснување кои се надворешните планети и нивните главни карактеристики. Овие планети се оние што лежат над астероидниот појас. Овие планети се познати под името гасни гиганти.

Во оваа статија ќе ви кажеме за карактеристиките на надворешните планети и некои curубопитства.

Надворешни планети

Надворешни планети

Како што споменавме на почетокот на статијата, надворешните планети се оние што тие се наоѓаат по појасот на астероидот. Меѓу главните карактеристики што ги имаат овие планети е тоа што тие се познати под името гасни гиганти. Ова име потекнува од неговата морфологија. И дали овие планети се големи маси гасови што ротираат околу сонцето. Вистина е дека овие планети имаат солидно јадро. Меѓутоа, ако не успеете да поминете низ центарот на планетата, би можеле да поминете низ нив.

Мора да се запомни дека, до денес, Плутон не се смета за планета. Меѓу групата надворешни планети го наоѓаме следново: Јупитер, Сатурн, Уран y Нептун. Сите овие планети имаат слични карактеристики. За небесното тело да се смета за планета, треба да исполни некои правила. Првиот е дека не може да има своја светлина. Второто е дека е доволно голема, така што гравитацијата не ја обликува континуирано формата. На крај, третото правило е дека мора да биде доволно големо, така што гравитацијата е во состојба да привлече сè околу себе и да ги исчисти другите тела од нејзината зона на орбита.

Друго барање што не е наведено во консензус со научната заедница е дека таа мора да кружи околу aвезда. Некои од карактеристиките што ги имаат овие надворешни планети заеднички е тоа што тие се опкружени со прстени и имаат многу сателити. Toе ја анализираме секоја од надворешните планети и ќе кажеме кои се нивните главни карактеристики.

Јупитер

Јупитер е најголемата планета во целиот Сончев систем. Неговата маса е двојно поголема од останатите планети заедно. Ако ја споредиме големината со големината на планетата земја, Јупитер е 1317 пати поголем. Ако одите на површината, можете да видите дека, колку е понапредно до неговото јадро, има гасови кои се компресираат. Овие гасови се водород, хелиум и аргон. Овие три гасови се главните елементи што постојат на Јупитер. Ако се доближиме до јадрото, овие гасови се компресирани и добиваат изглед на карпеста структура.

Подоцна, јадрото, гледаме дека тоа е карпеста форма која е формирана од овие елементи, но во замрзната состојба. Ниту една карпа како таква не е пронајдена до денес. Оттука и името на гасниот гигант. Една од работите што најмногу го привлекува вниманието на Јупитер е неговото големо кружно и црвено место. Ова место укажува на а силна бура која се чини дека е формирана повеќе од 3 века и е активна и денес. Со оглед на големината на планетата, црвеното место се чини мало. Но, ако го споредиме со дијаметарот на земјата, тој е поголем.

Оваа планета има најбрзо ротационо движење во целиот Сончев систем. Еден ден на оваа планета трае само 10 часа. Сепак, потребни се 12 години да се заобиколи сонцето. Има приближно повеќе од 60 месечини и сите се многу познати. Тоа е најстарата планета во целиот Сончев систем.

Сатурн

Сатурн е планетата најпозната по своите прстени. Единствениот ги има прстените видливи од земјата. Големината на Сатурн во споредба со Земјата е 750 пати поголема. Околу нејзината орбита наоѓаме околу 62 сателити. Еден од нив е добро познат под името Титан и се знае дека одамна имал атмосфера слична на нашата. Не е единствената планета што има прстени, но има и најмногу. Прстените се составени од многу мали елементи со големина на зрно песок. Исто така наоѓаме и други елементи со големина на планина.

Не е добро познато за периодот на ротација бидејќи нема цврста површина. Неговата атмосфера се врти со различна брзина. Оваа брзина зависи од географската ширина. Како и кај Јупитер, водородот и хелиумот се главните гасови во оваа атмосфера. Движењето за превод е 30 години.

Една од карактеристиките по која се издвојува оваа планета се нејзините силни ветрови. И ова може да се најде облаци формирани од кристали на амонијак и силни ветрови до 450 метри во секунда. На нејзиниот северен пол има формација на облак за која науката сè уште нема одговор. Познат е како шестоаголник на Сатурн.

Уран

Планетата Уран има јадро, но разликата со претходните е што е покриена со ледена мантија што стигнува до површината. Атмосферата е составена главно од водород и хелиум. Јадрото е многу мало по големина. Мора да се каже дека оваа планета има повеќе сина боја затоа што скоро целата планета е мраз.

Неговото преведувачко движење е 84 земјини години и се наоѓа на просечно растојание од сонцето од 3.000 милиони километри. Ротационото движење не е добро познато бидејќи не е хомогено на сите географски широчини. Една од карактеристиките за која е чудна оваа планета е наклонот на нејзината оска. Ова го прави еден од половите секогаш свртен кон сонцето. Тоа е причината зошто Уран Има периоди од 42 години светлина и уште 42 години темнина.

Нептун

Таа е последната од групата надворешни планети. Таа е најоддалечената планета во целиот Сончев систем. Тој е исто така најмал по големина, иако сè уште е четврти по дијаметар во целиот Сончев систем. Има гравитација многу слична на нашата планета и покрај нејзината помала големина. Неговото карпесто јадро е составено од силикати, никел и железо. Одлична ледена мантија и атмосфера составена главно од водород, хелиум и метан гас е она што владее на оваа планета.

Оваа атмосфера наоѓаме и некои силни бури во кои се наоѓаме ветрови со брзина до 2200 километри на час. Во моментов се познати 14 сателити кои кружат околу неа. Најпознат од нив е Тритон.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за надворешните планети и нивните главни карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.