Награда за климатски промени за Сиукуро Манабе и Jamesејмс Хансен

Сиукуро Манабе и Jamesејмс Хансен

Борба климатска промена тоа е од витално значење за опстанокот на човечкиот вид на планетата. Благодарение на многу научници и повеќекратни истражувања можеме да дознаеме повеќе за разорните ефекти на климатските промени, глобалното затоплување, зголемувањето на природните феномени итн.

За сето ова, Фондацијата ББВА им ја додели наградата „Граници на знаење за климатските промени“ на климатолозите Сиукуро Манабе и ејмс Хансен. Што откриле овие мажи или и доставиле на климатските науки за да го добијат ова признание?

Развој на модели на емисија на стакленички гасови

Сиукуро Манабе роден во Јапонија и Jamesејмс Хансен во САД се пионери во развојот на математички модели кои се користат за пресметување акумулацијата на гасови емитирани од човечките економски активности во атмосферата. Покрај тоа што ги пресметуваат, тие ги проценуваат нивните влијанија врз климата на Земјата.

Манабе за време на својата кариера, помина многу време во Националната администрација за океани и атмосфера (НОАА) и Универзитетот Принстон. Таму тој започна да ги теоретизира и развива своите нумерички модели за да симулира однесување на атмосферата во 60-тите години на минатиот век. Во тоа време сè уште беше непознато дека концентрациите на СО2 значително се зголемуваат, а уште помалку дека овие емисии може да имаат поразителни влијанија врз климата.

Како што се развиваше технологијата, Манабе вметна дигитални елементи во своето истражување користејќи компјутери. Ова му помогна да го создаде првиот глобален модел на атмосферска циркулација. Благодарение на овој модел тој беше во можност да го открие тоа зголемување на концентрацијата на СО2 зголемена глобална температура и ако оваа концентрација се зголеми двојно отколку што беше во тоа време, глобалната температура ќе се зголеми за два степени, имајќи разорни ефекти врз екосистемите и неповратни процеси.

Емисии на стакленички гасови. Климатска промена

Од друга страна, Хансен, роден 10 години подоцна, зеде препорака од Манабе и ја започна својата истражувачка работа што го наведе да развие нов модел и методологија за мерење зголемувањето на температурата на Земјата како резултат на акумулацијата на СО2 во атмосферата. Ова зголемување одговара на 4 степени во однос на прет-индустриската ера, со што се следи сегашниот тренд.

Тие беа во можност да ги предвидат промените предизвикани од климатските промени

Други причини што жирито ги цени за доделувањето на наградата на овие научници е да генерира предвидувања и методи на анализа кои, дури и со напредувањето на истражувањето и технологијата, го издржаа тестот на времето. Такви беа неговите предвидувања што веќе во раните 80-ти предвидуваше дека ќе се воведат климатски промени измени во циркулацијата на океаните, арктичкиот мраз или фреквенцијата и интензитетот на суши и поплави.

Прес-конференцијата на победниците траеше неколку часа и тие преку видео конференција се заблагодарија и одговорија на прашањата. Хансен им коментираше на новинарите и беше присилен во врска со потребата што побрзо да се откаже од употребата на фосилни горива. Од желбата да се запрат ефектите од климатските промени, Ова е единствениот начин да се избегнат катастрофите што не очекуваат.

Климатска промена. Одмрзнување

Хансен рече дека за многу добри намери и цели за намалување на емисиите што земјите си ги поставиле преку Парискиот договор, ограничувањето на гасовите ќе биде „невозможно“ ако фосилите останат „најевтината форма на енергија“, така апелираше до земјите да стават данок на јаглерод што е можно поскоро. Тој исто така изјави дека ако сакаме да ги намалиме глобалните температури и да не ги зголемуваме над 1,5 степени, Тоа е можно само ако започнеме да ги намалуваме глобалните емисии за 2% годишно. Ова намалување треба да се направи сега, бидејќи ако почекаме уште една деценија пред да го направиме ова прашање приоритет, веќе ќе биде доцна да се запрат разорните ефекти од климатските промени.

Конечно, тој предупреди дека целосно ќе го изгубиме мразот на Арктикот во блиска иднина со сериозни измени во океанските струи и дека половина од големите градови на планетата, сместени покрај брегот, ќе бидат потопени со порастот на нивото на морето до крајот на векот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.