НАСА

наса и астронаути

Сигурно, во бројни прилики сте чуле за НАСА. Тоа е Аеронаутичката вселенска администрација на САД (НАСА, за акроним на англиски јазик) е агенција посветена на истражување и истражување на вселената. Со текот на годините од своето основање, тој започна бројни мисии за истражување на вселената. Таа е една од најважните агенции во светот во сè што е поврзано со астрономијата.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и значење на НАСА.

клучните карактеристики

Тоа е агенција создадена во 1958 година. Оттогаш, таа е задолжена за лансирање на повеќе од 160 вселенски мисии со екипаж и испрати бројни астронаути во вселената. Главната цел на НАСА и сите вселенски мисии што се случија во текот на сите овие години е да го истражат вселената и да дознаат повеќе за тоа. Се прави обид да се открие или дознае за вонземски живот и карактеристиките на сè што ја опкружува нашата планета во вселената.

Меѓу најважните мисии од Оние што оваа агенција ги истакнува е онаа на патувањето на Месечината во 1969 година. Тоа е голема мисија што ги прошета сите агли на оваа планета и сите чекаа што ќе открие НАСА. Постојат многу луѓе кои дури и денес сметаат дека патувањето на Месечината било монтажа и не било реално.

Од некои многу важни патувања во вселената, НАСА мораше да откаже бројни експедиции поради недостаток на средства. И тоа е дека истражувањето на вселената го изгуби интересот за населението и се помалку средства беа наменети за тоа. После 30 години минати вселенски мисии, тој мораше да ја откаже целата оваа програма. Сепак, претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, сака да ја поттикне вселенската агенција да испрати повеќе мисии во вселената и да направи неверојатни откритија.

Важноста на НАСА

Имајте на ум дека во моментов оваа агенција веќе не е единствената што истражува простор. Сепак, не треба да се минимизира, бидејќи е оној што не однесе на Месечината пред околу 51 година. Покрај тоа, во текот на сите овие децении тој бил одговорен за исполнување на човечките соништа за освојување на вселената. Иако е основана на 29 јули 1958 година, но не започна со работа дури на 1 октомври истата година.

Сè што е познато за вселената досега е откриено од оваа агенција, поради што е од големо значење во однос на познавањето на целиот универзум. Секој пат кога нешто во врска со просторот истекува, се сеќаваме на оваа агенција. Сега ќе видиме кои се најважните патувања што ги направи НАСА и кои се важни за знаењето за универзумот.

Најдобрите патувања на НАСА

 • Истражувач 1: Тоа е првиот вештачки сателит на Западот кој беше даден како одговор на Советите. Со овој вештачки сателит започна вселенската трка (врска) 30. Овој уред беше долг 203 сантиметри и широк 16 сантиметри и беше одговорен за откривање дека нашата планета е опкружена со космички зраци. Тој ја обиколи нашата планета 58 илјади пати и беше во вселената 12 години.
 • Алан Шепард: Тој беше првиот астронаут на НАСА што патуваше во вселената. Тој направил орбитален лет со леталото Меркјури Редстоун 3. Овој настан се случил во 1961 година.
 • Програма Аполо: Оваа програма имаше за цел да може да прелета и да зачекори по Месечината. Програмата започна по објавата на претседателот Johnон Кенеди во која тој изјави дека ќе однесат човек до сателитот. Имаше многу мисии сè додека Аполо 11 не беше задолжен за исполнување на ветувањето за стапнување на Месечината. Тоа се случи во 1969 година и беше Нил Амстронг кој зборуваше за бесмртните зборови на: „Мал чекор за човекот, голем скок за човештвото“. Оваа фраза беше изречена непосредно пред да стапне на нашиот сателит, Месечината.
 • Аполо 13: Ова е мисија која сакаше да го наведе човекот да тргне по нашиот сателит по трет пат. Сепак, оградата на резервоарот со кислород предизвикала опасност од бродот. Тоа беше еден од најважните успешни неуспеси во историјата. Иако мисијата не помина правилно, тие беа во можност да се вратат дома благодарение на стручноста на астронаутите и нивните придружници. Исто така, мора да ја споменеме работата на контролираните мисии на Земјата кои помогнаа да се вратат на нашата планета.
 • Пионер 10: Мај 1972 година и тоа е вселенска сонда што стана првото вселенско летало кое го преминало појасот Астероид и стигнало до Јупитер. Има плоча што информира каква било вонземска интелигенција што може да се најде од каде потекнува и како сме ние луѓето. Последниот сигнал зафатен од оваа сонда беше во 2003 година. Во моментов, тој се движи кон starвездата Алдебаран во со theвездието Бик.

Други важни мисии

НАСА

Да видиме кои се другите важни мисии што ги имала НАСА.

 • Вселенски шатлови: Тоа е програма што се роди кога НАСА сакаше да ги намали трошоците за истражување. Ова е затоа што вселенското летало „Аполо“ можеше да се користи само еднаш. Се чини дека имало возила кои можеле да издржат многу патувања во вселената, па морале да развијат брод што може да ја издржи топлината што ја создал влезот и излезот од земјата. После 9 30 години студии, може да се создаде шатл Колумбија. Откако ја започна својата услуга, тој се користи повеќе од 2 децении, но се распадна во последното излегување и однесе животи на 7 члена на екипажот.
 • Вселенски телескоп Хабл: Пред Хабл, нашите слики за вселената беа производ на копнени телескопи. НАСА одлучи да постави еден од овие уреди надвор од планетата за да сними поостри слики од универзумот. Благодарение на редовното одржување, Хабл е сè уште активен.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за НАСА и нејзините подвизи.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.