НАСА: 2016 година ќе биде најтопла во историјата

Глобално затоплување

2016 година започна со рушење на рекорди во температурата, и веројатно ќе заврши истото. Сега, самата НАСА вели дека оваа година ќе биде најтопла во регистрираната историја, со драстично зголемување на температурите на површината на Земјата. Во февруари дознавме дека глобалните просечни температури се искачиле за 1,35 степени, Колку ќе порасне од сега до крајот на годината?

Вистината е дека не е позната. Можеби ќе надминеме 2 степени порано отколку што мислевме.

Некои специјалисти го припишуваат драстичното зголемување на температурата во вториот месец од годината на метеоролошкиот феномен Ел Нињо; сепак, научниците продолжуваат да го предупредуваат тоа глобалниот климатски систем е под силно влијание на човечките емисии на стакленички гасови, особено поради зголемената концентрација на јаглерод диоксид.

Гевин Шмит, директор на Годард институтот за вселенски студии во Newујорк, напиша на својот Твитер профил дека иако тој обично не коментира за одделни месеци бидејќи има „премногу време“ и „недоволно време“ кога го видел Февруарските климатски модели можеа да кажат само еден збор: »wow', Покажувајќи на тој начин колку бил изненаден.

Санта мраз

Бидејќи глобалните температури се зголемуваат над нивните сезонски просеци, нешто што се случува особено на Северната хемисфера, Арктичкиот морски мраз се топи сè побрзо и побрзо. Мраз кој завршува во море чие ниво е сè повисоко. Но, не само тоа, туку Полјаците ги снимаат своите месечни записи. Всушност, на крајот на септември 2015 година, топењето на Арктикот означи нов рекорд на падови, како што ви рековме во Оваа статија.

Климатските промени се факт. Тоа е проблем што порано или подоцна тоа ќе влијае на сите насбез оглед каде сме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Имлајх (@Imglaich) dijo

  Се чини јасно дека се приближуваме до катастрофа сè додека не биде предоцна да се избегне тоа. Приближување на она што може да се случи:

  http://documentalium.foroactivo.com/t1489-como-seria-la-tierra-si-todo-el-hielo-se-derritiera

 2.   Сантаклаус dijo

  Научниците го велеа ова веќе 30 години. Но, политичарите се повеќе заинтересирани да заработат пари отколку здравјето на планетата. Додека не сфатат дека сите патуваме во ист брод и нема чамци за никого; дури ни за најбогатите.
  Како и секогаш, неговата оскудна интелигенција и прекумерната страст за моќ ќе не одведат сите кон пропаст.

 3.   Алехандро Де Фр dijo

  Вистината е дека повеќе од триесет години веројатно ја слушавме оваа приказна дека феноменот на затоплување и други, но како што никогаш не се случува ништо драматично затоа што продолжуваме со истата песна и истиот проблем со луѓето во корист и луѓето кои ја наоѓаат секоја страна имаат свои теории за што објаснуваат дека се точни, добро тука ќе се случи истото како во приказната за пастирот „волкот доаѓа“ и тој никогаш не дојде сè додека еден ден не дојде и ги јаде овците и пастирот, ако навистина мислиме дека можеме да продолжиме да ја загадуваме планетата каде што живееме без да имаме никаков вид реперкусија кој и да мисли вака, не треба да има многу светлина во неговиот мозок
  Оваа приказна би била еквивалентна на пушач, цигара или глутница нема да ве убие, но затоа што тие не ве убиваат, не значи дека нема никакви последици по вашето тело, единственото нешто што значи е порано или подоцна на долг рок Без разлика дали ви се допаѓа тоа или не, ќе видите негативен ефект врз вашето здравје, без оглед на тоа што луѓето велат или не, вашето здравје ќе се влоши, или ако тоа што нè води до законот на Исак tonутн за сите дејства, постои сосема спротивна и еднаква реакција
  Да се ​​залажеме дека ја уништуваме планетата малку, но неповратно и ако не сториме нешто и брзо, наскоро ќе видиме нешта што не биле видени досега.
  Внимание господа, немојте да бидете измамени или измамени колку повеќе загадување ќе се појават најлошите работи и реалноста е дека работите нема да се подобруваат ако не и полошо

 4.   Моника санчез dijo

  Целосно се согласувам. Секој пат кога сме повеќе и затоа, секогаш кога повеќе загадуваме и дека сакаме или не влијаеме на климата.
  Да се ​​надеваме дека наскоро ќе бидат преземени навистина ефективни мерки за да се избегне катастрофа.