НАСА создава видео кое го покажува јаглеродниот диоксид на планетата

Емисии на јаглерод диоксид

Атмосферата на планетата Земја е составена од разни гасови, како кислород, азот, аргон, озон и водена пареа. Сите тие играат многу важна улога во климата на Земјата, и затоа во животот што постои во него.

Кога зборуваме за климатските промени, понекогаш може да се создаде чувство дека јаглерод диоксидот е потенцијално опасен гас, и тоа е, но само во случај луѓето да продолжат да загадуваат како што прават, бидејќи што повисоки се емисиите, толку повеќе топлина ќе зафатат и повисоки температури. Сега, НАСА создаде видео каде се гледа однесувањето на СО2 во нашиот дом.

Научниците од НАСА користеа набудувања од сателитот Орбитирање на јаглеродната опсерваторија (ОЦО-2) за да развијат модел на однесување на јаглерод од 1 септември 2014 година до 31 август 2015 година. Ова е модел што може да се искористи за да се предвиди каде концентрациите ќе бидат високи или ниски.

По проучување на емисиите на CO2 со децении, експертите сега можат да ги соберат сите овие податоци за да создадат 3Д визуелизација со висока резолуција што му овозможува на секој корисник да знае како овој гас се однесува во атмосферата.

Јаглерод диоксидот делува како термостат. Колку е поголема концентрацијата, толку повеќе топлина ќе биде заробена во рамките на планетата, што ќе го забрза глобалното затоплување. Така, Од суштинско значење е да се разбере кои области апсорбираат најмногу СО2 и колку.

Видеото го покажува порастот и падот на СО2 во Северната хемисфера во текот на цела година; влијанието на континентите, планинските масиви и океанските струи врз временските обрасци; и регионалното влијание на фотосинтезата.

За повеќе информации, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.