НАСА откри седум планети кои можат да живеат во животот

Егзопланети откриени од НАСА

Слика - НАСА

Тоа се случи: човештвото, или поточно, НАСА не најде ниту повеќе ниту помалку од седум карпести планети слично на Земјата, што може да значи дека некои од нив би можеле да имаат течна вода и, кој знае, можеби живот.

Откритието е, без никакво сомневање, едно од најважните во нашата понова историја, бидејќи сега повеќе од кога било може да бидеме блиску да знаеме дали сме сами во Универзумот или дали навистина го споделуваме со други суштества.

Еден од телескопите на НАСА во средата на 22 февруари 2017 година откри соларен систем со седум карпести планети. Theвездата околу која орбитираат е „крстена“ ТРАПИСТ-1, а планетите како b, c, d, e, f, g, h. Овие карпести глобуси, иако не биле во можност да ги видат директно, Научниците го заклучиле неговото постоење од нејзината големина и маса со тоа како осветлувањето на starвездата се намалува секој пат кога една од comesвездите доаѓа меѓу неа и Земјата.

Во три од нив -e, f, g- може да има живот што може да се најде во зоната за живеење на вездата, тоа е, таму каде што температурата е соодветна за да има течна вода. Планетите b, c и d се премногу близу до вездата, па затоа е веројатно премногу топло, а планетата h, која е најдалеку, е најверојатно премногу студена. Сепак, научниците не исклучуваат ниту едно: Михаел Гилон од НАСА рече дека »може да има вода во било кој од нив".

Ова може да биде планетата F според НАСА

Слика - НАСА

Овој неверојатен Сончев систем се наоѓа на 40 милиони светлосни години од Земјата, во со theвездието Водолија и е планетата f најдобриот кандидат за пристаниште на живот. По големина е многу слична на нашата планета и потребни се девет дена да се заобиколи нејзината везда. Значи, имагинацијата не стори ништо друго освен вртоглаво. Како би било да се живее таму?

Амари Триу, коавтор на истражувањето, од Институтот за астрономија во Кембриџ (Велика Британија) рече дека „да бидам таму напладне би било како тука на зајдисонце. Би било убаво затоа што секоја толку често друга планета би минувала низ небото што би изгледало двојно поголемо од Месечината» И да е така, копнената година ќе трае девет дена, а тоа е сончев систем што би можеле да го дефинираме како „џеб“.

Theвездата Трапист-1 е ултра ладно џуџе кое има радиус еквивалентен на 12% од Сонцето и температура на површината е околу 2300 ° C, во споредба со 5500 ° C за нашиот starвезден крал. Од оваа причина, површинската температура на планетата f е веројатно неколку степени пониска од овде (14-15 ° C).

И покрај сè, тоа е единствената што има доволно маса за да ја задржи атмосферата, што е од суштинско значење за животот.

Ако сакате да дознаете повеќе, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.