НАСА лансираше осум микросателити за проучување на урагани

Ураган

Ураганите се метеоролошки појави способни да предизвикаат многу штета и загуба. Така, важно е да се предвиди кога ќе се формираат и каде да може да ги преземе потребните мерки на претпазливост и со тоа да избегне предизвикување штета.

До овој крај, НАСА лансираше осум микросателити кои ќе го мерат ветерот длабоко во окото од овие појави.

Микросателитите имаат GPS приемници за навигација што ќе се користат за мерење на површината на океаните, што дозволете им на научниците да ја пресметаат брзината на ветерот и интензитетот на ураганот од окото или центарот на ураганот, за разлика од сателитите за следење на временските услови кои се веќе во орбитата. Со тежина од 29 килограми и распон на крилјата од 1,5 метри, тие беа лансирани од авион што полета по зората вчера од воздухопловната станица Кејп Канаверал.

Пилотот притисна копче и ги ослободи ракетата Пегазус и микросателитите прикачени на неа, на 11.890 метри над Атлантикот и на 160 километри источно од плажата Дејтона. Пегасус се запали пет секунди подоцна, придвижувајќи ги микросателитите во орбита со надморска височина поголема од 480 километри. Сè одеше многу добро, толку многу што научниците не можеа да не прослават. Тим Дан, директор за лансирање на НАСА, рече: „Изгледаше прекрасно. Многу сме возбудени “.

Слика - НАСА

Слика - НАСА

Водечкиот истражувач Кристофер Руф од Универзитетот во Мичиген изјави дека микросателитите ќе поминат низ неколкумесечно тестирање и треба да произведат богатство на научни податоци и за НАСА и за Националната метеоролошка служба. Тие се надеваат дека ќе работат микросателитите пред да започне сезоната на урагани, на 1 јуни.

Глобалниот сателитски систем за навигација на циклони чинеше 157 милиони долари. Научниците се уверени дека микросателитите ќе можат подобро да ги предвидат ураганите, што може да спаси животи.

За повеќе информации, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.