НАСА ги проучува вулканите на Хаваите

Вулкан Хаваи

Слика - НАСА

Кога мислиме на НАСА, вселенските бродови, астронаутите, сателитот Хабл кој испраќа спектакуларни слики од универзумот, планетите и starsвездите за истражување, обично ми доаѓаат на ум,… накратко, луѓе и предмети што се надвор од Земјата. Сепак, тој исто така е посветен на проучување на различни области од овој свет што ги нарекуваме дома.

Кон крајот на јануари, научниците од НАСА, опсерваторијата Вулкан на Хаваите USGS (ХВО), националниот парк вулкани Хаваи и неколку универзитети започна шестнеделна кампања за проучување на врските помеѓу вулканските гасови и топлинските емисии, како и протокот на лава, термалните аномалии и другите активни вулкански процеси да научат како да ги намалат опасностите од вулканите кога ќе избувнат.

Еден од вулканите што ќе ги проучат е Килауеа, еден од најактивните на Земјата. Научниците ќе летаат на висина од 19.800 метри со авион ЕР-2, внатре во кој има серија инструменти дизајнирани за мерење на рефлектирана сончева светлина и топлинско зрачење емитирано во стотици различни канали.

Сите Овие податоци ќе им помогнат на истражувачите да дознаат повеќе за составот на површината на земјата, видовите гасови и температурата., што пак ќе послужи за разбирање на околината во која живееме.

Зошто е важно да се проучуваат вулканите?

Вулкан Килауеа

Вулкан Килауеа, Хаваи

Кога вулкан еруптира, тој исфрла лава, вулканска пепел и гасови што доаѓаат од внатрешноста на планетата земја. Овие супстанции се многу опасни за луѓето, бидејќи можат да предизвикаат респираторни проблеми, па дури и смрт.

Од оваа причина, изучувањето на вулканите е од најголема важност, бидејќи на овој начин може да се преземат поефикасни мерки за заштита на луѓето кои живеат во близина на кој било од нив.

Ако сакате да дознаете повеќе, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.