НАСА ги објави најострите слики од вселената во историјата

Универзумот може да се види со телескоп

Кој никогаш не сонувал да оди во вселената или да остане некое време размислувајќи за убавината на ноќното небо? Сигурно сте гледале многу документарни филмови на оваа тема, во кои, благодарение на новите технологии и откритијата кои се направени до денес, успеавте да ја задоволите вашата жед за знаење, а исто така и вашата љубопитност да ги видите световите „таму надвор“. .

Па, излегува телескопот на НАСА, особено Џејмс Веб, успеа да ги сними најострите слики на универзумот во целата негова историја кои им се спротивставуваат на оние добиени од Хабл, исто така работата на оваа вселенска агенција која беше испратена во вселената во 1990 година.

Галакси кластер SMACS 0723

Приказ на кластер 0723

Слика - НАСА, ESA, CSA и STScI

На оваа слика можеме да видиме бројни галаксии толку далеку што ова е прв пат да имаме шанса да ги набљудуваме преку телескоп. Но, ако тоа не беше доволно, ќе се изненадите кога ќе ви кажам дека, според НАСА, оваа снимена област е мала како зрно песок.

Без сомнение, постојат области во универзумот кои ќе продолжат да не изненадуваат, и многу други кои веројатно ќе ги откриеме во наредните години.

Квинтетот на Стефан

Поглед на Стефановиот квинтет

Слика - НАСА, ESA, CSA и STScI

Како да е група пријатели кои танцуваат забава, овој квинтет е составен од пет галаксии кои „танцуваат“ придружени од милиони ѕвезди. Квинтет кој, доколку се постави пред Месечината, би зафатил една петтина од нејзиниот дијаметар.

Телескопот „Џејмс Веб“ ни нуди слика со одличен квалитет, бидејќи содржи повеќе од 150 милиони пиксели. Покрај тоа, има инфрацрвена визија и резолуција многу повисока од онаа на Хабл.

Карина маглина

Слика на маглината Карина

Слика - НАСА, ESA, CSA и STScI

Во маглината NGC 3324 го наоѓаме овој регион кој може добро да не потсети на кој било планински регион на Земјата, но во реалноста тоа е една од областите каде што се појавуваат нови ѕвезди.

Според НАСА на својата веб-страница, еден од највисоките врвови што биле забележани и фотографирани е висок 7 светлосни години, што за да ви даде идеја е околу 6623km повеќе или помалку. Нешто навистина неверојатно.

Маглина на Јужен прстен

Поглед на маглината Карина

Слика - НАСА, ESA, CSA и STScI

Многу ѕвезди се величествени кога ќе стигнат до крајот на својот живот, односно кога ќе станат маглини, како „Карина“, фотографирана од телескопот „Џејмс Веб“. Откако долго време испраќавте огромни количини прашина и гас, толку долго што морале да поминат илјадници години за да стигнат до точката каде што е денес, сега е покриена со прашина.

Исто така познат како NGC-3132, или маглина на Јужниот прстен, научниците се убедени дека отсега натаму ќе можат да ја проучуваат во поголема длабочина, како таа, така и другите маглини.

Вода во атмосферата на џиновска планета

Состав на атмосфера на џиновска планета

Слика - НАСА, ESA, CSA и STScI

Сега можеме да кажеме дека Земјата не е единствената планета каде што има вода. „Џејмс Веб“ пронајде и џиновска планета која орбитира околу ѕвезда што личи на Сонцето.

Ова ќе ни овозможи да ја истражиме атмосферата на планетите кои се оддалечени десетици и стотици светлосни години од нашиот дом, и кој знае? Можеби тоа ќе помогне да се најдат други форми на живот.

Што мислите за сликите на телескопот „Џејмс Веб“?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рубен Дарио Мартинез dijo

    Мислам дека е убаво тоа што го покажуваат со тие фотографии, се надевам дека ќе продолжат да истражуваат за да можат да уживаат во сета убавина што ја има нашиот универзум. Секоја чест.