Мртво море

Едно од најпознатите мориња во светот по својата посебност е Мртво Море. Познат е од повеќе причини. Првиот е неговата голема количина сол. Ова го прави животот во неговите води да не може да се развива и дава предност што остатокот од предметите можат да лебдат во него. Исто така, честопати е познато како што се споменува во различни пасуси во Библијата. Иако се нарекува со името море, тоа е ендорхејско езеро кое нема каков било излез.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, геологија и curубопитност на Мртвото Море.

клучните карактеристики

Мртво Море

Мртвото море е ендорхејско езеро кое е целосно опкружено со копно без никаков вид излез од водата до отворен простор. Тоа е да се каже, Тоа е хиперсалинско езеро со голема концентрација на соли што ја надминува онаа на кој било вид море или океан. Сместено е на границите на Јордан, Израел и Западниот брег. Сместено е на длабочина од околу 400 метри под нивото на морето. Ова може да биде една од причините зошто има толку висока концентрација на сол.

Ако го погледнеме од перспектива, можеме да видиме дека Мртвото Море е една од најниските точки на земјата. Тоа е, тоа е најниското тело на вода од сите. Поделена е на два слива кои се одделени со копнен мост. Како целина тие седат на вдлабнатина создадена од пукнатина или расед познат како Јорданска долина. Ова се наоѓа помеѓу ридовите udeудеј и Платото на трансјорданот

Северниот дел на Мртвото Море е најголем и најдлабок. Т.Има должина од околу 50 километри и достигнува длабочина до 400 метри. Од друга страна, јужниот слив е долг само 11 километри и е длабок само 4 метри. Единствената река што се влева во ова езеро е реката Јордан. Таа е единствената континуирана притока на вода што ја има ова море. Обично испушта голема количина свежа вода, особено во северниот слив.

Во јужниот дел обично се напојува со вода од неколку потоци. Но, тоа не е значаен придонес. Ова значи дека нивото на Мртвото Море не флуктуира во текот на целата година. Големото количество сол што го имаат има вредност од 340 грама на литар. Еден од факторите што промовира голема количина сол е дека количината на свежа вода што ја прима е помала од количината на вода што испарува.

Во овој случај, имаме многу високо испарување на морската вода. Ова се должи на фактот дека се наоѓа во област со високи температури и малку врнежи од дожд. Солите што се наоѓаат во оваа вода се натриум хлорид, магнезиум хлор, калциум хлорид, калиум хлорид и магнезиум бромид. Може да се каже дека приближно 27% од водата во ова море е составена од цврсти материи.

Формирање на мртво море

биолошка разновидност на мртво море

Како што споменавме претходно, Мртвото Море се наоѓа на една долина на раздори. Тоа е, тоа е депресија што се граничи со раседи паралелни едни на други. Овој расед се протега низ целата африканска и арапска тектонска плоча. Пред да се создаде оваа јама, Средоземното море беше пообемно отколку сега. Дојде да ги окупира сите патишта и Палестина за време на јурашки период и креда. Сепак, во Миоцен арапската плоча се судри со северниот дел на евроазиската плоча. На овој начин земјата започна да се издигнува и се формира централниот планински венец на Палестина. Со текот на годините, малку по малку, долината на расколот постепено се формираше и се исполнуваше со морска вода.

Веќе во плеистоценот постоеше голема количина земја меѓу Медитеранот и долината што беше формирана поради пукнатината помеѓу тектонските плочи. Беше можно да се подигнат неколку метри додека не се повлече морската вода. Ова предизвика изолација на јамата и водите. Акабаскиот Залив исто така беше изолиран.

Биодиверзитет на мртвото море

плови во мртвото море

Како што споменавме претходно, соленоста на Мртвото Море е многу висока. Станува околу 10 пати поголема соленоста на океанот. Ова практично ја прави морска пустина во која само некои живи суштества се способни да ја населат. Единствените живи суштества способни да преживеат во овие екстремни услови се бактерии, протозои и едноклеточни алги.

Повеќето од овие алги припаѓаат на родот Dunaliella. Сепак, по должината на целото крајбрежје на Мртвото Море можеме да најдеме некои растенија од халофит. Овие растенија се оние кои се прилагодени на почви со високи концентрации на соленост или алкалност. Напротив, не можеме да најдеме каков било вид риба, влекачи, водоземци и уште помалку цицачи. Во некои прилики, некои риби се влечат во речните текови и на крај умираат без никакви шанси за преживување.

Од оваа причина, не може да се зборува за биодиверзитет кога се повикуваме на Мртвото Море. Сепак, тоа не значи дека ова море не поседува вредни ресурси. Благодарение на големата количина на соленост, неговите соли може да се извлечат за терапевтски цели. Можете исто така да нанесете кал што се наоѓа на морското дно во телото бидејќи има одлични корисни својства со своите минерали.

Закани

Иако ова море не страда од прекумерна експлоатација на риболов, неговата големина и обем се намалуваат во последните децении. Ова главно се должи на фактот дека водите се пренасочуваат и има големи субвенции на земјиштето кои предизвикуваат пропаѓање на некои области во околината. Од 1960 година има намалување на вкупниот волумен на вода. Ова започна да се случува кога Израел воспостави пумпна станица на брегот на Галилејското Море. Оваа пумпна станица предизвика водите на реката Јордан да бидат пренасочени кон другите земји што ја користеа за да можат да снабдуваат и наводнуваат земјоделски култури.

Пренасочувајќи голема количина на вода од нејзината главна притока и имајќи голема количина на испарување, тоа предизвикува волуменот на вода во ова море да биде сè помал. Водите се намалуваат околу 1 метар годишно.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Мртвото Море.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.