Море на Охотско

Море на Охотско

Денес ќе разговараме за море што ги капе бреговите на државите Русија и Јапонија. Тоа е за Море на Охотско. Сместено е на северозапад на Тихиот океан на бреговите на североисточна Азија. Тоа е море кое е обликувано на curубопитен начин и денес е економски важно.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, формирање и важност на Охотското Море.

клучните карактеристики

Охотско море во Русија

Тоа е море што ги капе бреговите на државите Русија и Јапонија. Неговата вкупна површина е 1.6 милиони квадратни километри и се наоѓа на северо-запад на Тихиот океан. Ги има границите дефинирани од северниот дел на сибирското крајбрежје, на запад со островот Сахалин, на исток со полуостровот Камчатка и Курилските острови. Северниот брег на јапонскиот остров Хокаидо е јужната граница на ова море.

Формацијата е доста iousубопитна откако е формирана во последните два милиони години како резултат на последователните ледени доба. Континуираното замрзнување и одмрзнување генерира доволно проток во реките на континентите за да завршат со капење на овие брегови. Морското дно е пониско на север и запад, но се стекнува со малку поголема длабочина како што одиме на југ. Во плиткиот дел наоѓаме просеци од само 200 метри. Како што одиме кон јужниот дел, ја наоѓаме најдлабоката точка што се наоѓа во Курилскиот ров. Оваа најдлабока област е околу 2.500 метри.

Охотско Море Се издвојува по тоа што има континентални брегови со високи и карпести карактеристики. Тие обично се како карпи со многу карпест и висина. Големи реки се влеваат на овие брегови кои го хранат и се Амур, Тугур, Уда, Охота, Гижига и Пенжина. Theе зборуваме за првата подоцна бидејќи таа е главната притока и онаа задолжена за додавање на повеќе вода во морето.

Од друга страна, на бреговите на островите Хокаидо и Сахалин карактеристиките се нешто пониски. Карпите се помали и помалку карпести по изглед. Ова одредува дека соленоста е помала во крајбрежните води на северот и северозападот. Движењето на струењата на Охотското Море е спротивно од стрелките на часовникот. Ова обично се случува бидејќи се наоѓа во северната хемисфера. Топлата вода врне снег од Јапонското Море кон северниот дел поминувајќи низ Тартарскиот теснец. Овој теснец е одговорен за одвојување на Сахалин од континентот.

Овие води минуваат и низ теснецот на Перуза лоциран помеѓу Сахалин и Хокаидо. Друг дел што се внесува во Охотското Море се умерените морски води што доаѓаат од Пацификот преку каналите на Курилите.

Клима на Охотско Море

замрзнато море

Да видиме каква е климата на ова море. Најстудено е во цела источна Азија. За време на зимската сезона, климата и термичкиот режим се многу слични на оние на Арктичките мориња. Тоа е, како да е море лоцирано на северниот пол. Ниските температури преовладуваат во текот на целата година. Регионите што се наоѓаат Северо-исток, север и запад доживуваат тешки временски услови во текот на зимата. Ова се должи на влијанието што го има азискиот континент врз климата. Во месеците октомври до април наоѓаме прилично ниски температури со просек под 0 степени. Овие температури континуирано и одржувани со текот на времето го прават морето замрзнување.

Во јужниот и југоисточниот дел има поблага морска клима бидејќи е поблиску до Тихиот океан. Просечните годишни врнежи се 400 мм на север, 700 мм на запад и околу 1.000 мм на југ и југоисток. Иако во северниот дел има помалку врнежи од дожд, неговата температура е многу помала и морето замрзнува.

Економски аспект на Охотското Море

остров курил

Како што споменавме на почетокот на статијата, ова море не е важно само од биолошка гледна точка, туку и од економска гледна точка. Ајде прво да ја анализираме биодиверзитетот што го има ова море. Тоа е едно од најпродуктивните мориња во светот. И тоа е дека има дренажа на река што помага да се исцедат големи количина на вода натоварена со хранливи материи што го фаворизира размножувањето на животот. Покрај тоа, има интензивна размена на морски струи и наплив на длабоки океански води кои се преполни со хранливи материи и се поволни фактори за развој на биодиверзитетот.

Флората е претставена главно со бројни видови алги. Овие алги се од добар комерцијален интерес за мноштво производи. Во нејзината фауна, меѓу другите, се истакнуваат школки, ракови, морски ежови. Што се однесува до рибните видови од големо комерцијално значење, имаме харинга, полклак, треска, лосос итн. Иако е помало во пропорција, во Охотското Море е населено и со некои морски цицачи, вклучувајќи китови, морски лавови и фоки.

Фаќањето риби е важно за руската економија. Редовната испорака што ги поврзува источните пристаништа на Русија се одвива преку Охотското Море. Зимскиот мраз што го покрива замрзнатото море е пречка за морскиот сообраќај, додека во лето е маглата. Иако има голем комерцијален интерес, опасно е да се движите низ овие области. Друга опасност што може да ја имаме при навигација по ова море се силните струи и потопените карпи. Тие можат да доведат до прекин на бродот и многу несакани несреќи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Охотското Море и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.