Може ли Амазон да ги преживее климатските промени?

Село во Амазон

Амазон е едно од најважните места на планетата Земја, ако не и најважното, за живот. Во неа е сместена најголемата девствена шума во светот, растенијата што ден за ден апсорбираат јаглерод диоксид и го исфрлаат кислородот, гасот што толку многу ни треба за да останеме живи. Но, Дали може да преживее климатските промени?

Во последните децении, уништувањето на шумите се врши пребрзо. Зголемувањето на популацијата значи дека се градат патишта и се создаваат земјоделски полиња на територија која до неодамна припаѓаше на зелената природа. Но, покрај тоа, како што се загрева планетата, режимот на врнежи се менува, ставајќи ги во опасност земјоделските култури.

Во текот на месец април, дождовите беа толку силни што предизвикаа значителна штета: не само што се излеаја реките Мулато, Мокоа и Сангукајо (Одделение Путумајо, Колумбија) предизвикувајќи 300 луѓе да ги загубат своите животи, но оставиле 30 семејства без издршка шест месеци Бидејќи собирањето на орев Амазон е намалено за 80%, според Анализа Вергара, од единицата за координација на Амазон (WWF LAC) до Зелена Ефе.

Овие епизоди може да се случуваат многу почесто во иднина, иако не би биле единствените. Температурата во Амазон се очекува да порасне за 3ºC до крајот на векот, што ќе предизвика промени во циклусот што ја регулира климата на Јужна Америка. Последиците се многу: истребување на видовите, зголемување на шумските пожари, суши и поплави.

Искочување на шумите во Амазон

Дали Амазон ќе ги преживее климатските промени? Тоа зависи од човечкото суштество. Ако е добро зачуван, нема да има проблеми, но ако продолжи со уништување на шумите, веројатно е дека ќе има многу проблеми да се опорави од штетата што ја направивме и што и правиме.

Ако земеме предвид дека оваа џунгла е една од оние што ни дава живот на сите нас, многу е потребно да се преземат мерки за да се зачува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.