Миоценска епоха

Развој на фауната

Една од епохиите кои припаѓаат на периодот Неоген веќе беше Ценозојски fue ел Миоцен. Во овој временски период се случија голем број настани и на геолошко, на климатско и на биолошко ниво. Доживеани се големи флуктуации на температурата, почнувајќи со падови, а потоа полека се искачуваа. Овој пораст на температурите доведе до развој на бројни видови животни и растенија.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, геологија, клима, флора и фауна на миоценот.

клучните карактеристики

Миоцен период

Оваа епоха започна пред приближно 23 милиони години и заврши приближно пред 5 милиони години. Промените беа искусни на орогено ниво во кое израстоци на разни планински масиви. Благодарение на многубројните фосилни записи, беше можно да се види дека тоа е фаза со голем раст на биолошко ниво каде што имало големи сорти на цицачи. Оваа група беше онаа која доживеа најголем развој и диверзификација на глобално ниво.

Миоцен геологија

За време на епохата на миоценот може да се забележи интензивна геолошка активност бидејќи имало големо движење на континентите што го продолжило нивното поместување од Континентален лебдат. На овој начин, скоро веќе го заземаше местото што го има денес. Постојат многу специјалисти кои тврдат дека, дотогаш, планетата веќе ја имаше скоро истата конфигурација како и денес.

Еден од најважните геолошки настани беше судирот на северот на африканскиот континент со арапскиот полуостров. Овој значаен настан беше толку важен, што резултираше со затворање на едно од морињата, мора да постои до овој момент. Морето беше Паратетис.

За тоа време, движењето на Индија никогаш не престанало. Тој остави холдинг и притискаше против азискиот регион. Ова ги предизвика планините во Хималаи растеше се повеќе и повеќе во висина и формираше повисоки врвови. Во географијата на Медитеранот има голема орогена активност и овој пат е местото каде што денес се подигнати попознатите планини.

Миоценска клима

Миоцен животни

Како што споменавме на почетокот на статијата, климата за ова време главно се карактеризираше со ниски температури. Ова може само на почетокот и како последица на проширувањето на проширување на мразот и на двата пола. Оваа експанзија на мразот беше предизвикана од претходното време познато како Еоцен. Некои средини мораа да стекнат суви услови бидејќи не беа во можност да ја задржат влагата. Запомнете дека влажноста е клучна за развојот на микроорганизмите и растенијата.

Овој пат со толку ниски температури не траеше ако долго време. Повеќе или помалку во средината на миоценот е кога глобалната температура започна да се зголемува значително. Овој факт на зголемување на температурите е познат како Оптимална клима на миоценот. За време на овој временски период температурите на околината постепено се зголемуваат на 5 степени над сегашните температури. Ова значи дека планетата веќе доживеала поголеми зголемувања на температурата отколку денес. Сепак, временската рамка за ова зголемување беше многу побавна, давајќи им на видовите повеќе време да се прилагодат.

Глобалните климатски промени што ги доживуваме во моментов се зголемуваат на човечки размер. Ова ги прави живите суштества неспособни да се прилагодат на новите услови. Благодарение на зголемувањето на температурите на планетата, може да се развие поумерена клима.

Со развивање на планински масиви со големо значење и висина, се направи врнежите во голема мера ќе се намалат. Како што напредувал миоценот, целата планета се претворила во посува клима. Поради оваа причина, сите екстензии на шумите беа намалени и пустините и тундрата беа проширени.

Флора

Денес се среќаваат голем дел од сите видови животни и растенија што биле во миоценот. Може да се забележи во целиот овој временски период што постоел значителен пад и во шумите и во џунглите како резултат на зголемувањето на температурата и продолжувањето на сувоста споменати погоре. Бидејќи врнежите беа помали и пониски, растенијата исто така мораа да се прилагодат на овие промени.

За време на миоценската епоха тие почнаа да доминираат тревни растенија и други со мала големина кои се поотпорни на долги периоди на суша. Еден од овие видови е капарал. За тоа време, цветаат и ангиоспермите, тоа се растенија кои веќе имаат покриено семе.

фауна

Миоцен фауна

Цицачите биле најмногу доминантна група на животни за време на епохата на миоценот. Тие можат да се диверзифицираат во голема мера благодарение на климатските промени. Вклучено е и затворањето на морето Паратетис. Е се развијат сите видови цицачи, од најмалата група глодари до големи цицачи како некои морски.

За тоа време, птиците претрпеа и големо зголемување. Копнените цицачи кои доминираа во тоа време беа следниве:

 • Гомфотериум (Изумрен)
 • Амфицион (Изумрен)
 • Мерихип (Изумрен)
 • Астратопериум (Изумрен)
 • Мегапедеце (Изумрен)

Од водните цицачи, исто така, можеме да видиме дека тие биле во голема мерка разновидни и предците на сегашните китови имале потекло. Меѓу оние што најмногу растеле и се развивале биле оние кои припаѓале на групата цетаци, особено одонтоцетите. Овие беа заби животни кои достигнуваа должина до 14 метри. Нивната исхрана беше целосно месојадна и тие се хранеа со други риби, лигњи, па дури и со цетаци од истата група.

Не смееме да ги заборавиме влекачите. Откривме и низа влекачи кои се развија доста добро. Фосилите се пронајдени само во северниот дел на Јужна Америка. Слатководната желка е најголема досега. Фосилот ни покажува желка која може да биде долга приближно два метра. Беше на месојадна диета, а плен беа водоземци и риби.

Како што можете да видите, овој пат беше доста добро за развој на целиот живот на планетата. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за епохата на миоценот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.